حمایت از ارمنستان در مقابل آذربایجان

رئیس مجلس نمایندگان امریکا در ارمنستان

تاریخ انتشار : ۰۹:۱۶ ۲۶-۰۶-۱۴۰۱

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری های مرزی بین ارمنستان و آذربایجان که در این هفته بیش از 200 نفر کشته شدند، سفری فوری به ارمنستان خواهد داشت. او گفت که پلوسی با دو تن از اعضای کنگره که ارمنی آمریکایی هستند سفر خواهد کرد، اما از ارائه جزئیات بیشتر درباره تصمیمی که او آن را "بسیار خودجوش" برای انجام این سفر خواند، خودداری کرد. وی در سخنانی در نشست گروه هفت کشور (G7) در برلین، گفت: "فردا از ارمنستان بازدید خواهیم کرد، زیرا ما یک دعوت مداوم از ارمنی ها داشته ایم."...." پلوسی" هفته گذشته اعلام کرده بود که در روزهای آینده به ارمنستان می‌رود تا حمایت خود را از این کشور در مقابل جمهوری آذربایجان اعلام کند

تبریز امروز:

نانسی پلوسی از ارمنستان دیدار می کند

پلوسی سفر فوری به ارمنستان پس از درگیری های مرگبار را تایید کرد

 رویترز - نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری های مرزی بین ارمنستان و آذربایجان که در این هفته بیش از 200 نفر کشته شدند، سفری فوری به ارمنستان خواهد داشت.

او گفت که پلوسی با دو تن از اعضای کنگره که ارمنی آمریکایی هستند سفر خواهد کرد، اما از ارائه جزئیات بیشتر درباره تصمیمی که او آن را "بسیار خودجوش" برای انجام این سفر خواند، خودداری کرد.

وی در سخنانی در نشست گروه هفت کشور (G7) در برلین، گفت: "فردا از ارمنستان بازدید خواهیم کرد، زیرا ما یک دعوت مداوم از ارمنی ها داشته ایم."

اخبار این دیدار ابتدا توسط پولیتیکو منتشر شد. پلوسی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد و افزود که اعضای کنگره "دوست ندارند هنگام سفر هدف قرار بگیرند".

وی که در کنار رئیس پارلمان اوکراین صحبت می کرد، افزود که اوکراین باید در جنگ علیه روسیه پیروز شود و روسیه باید در قبال این درگیری پاسخگو باشد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست خود در مجلس عوام آلمان، بوندستاگ در برلین، آلمان، 16 سپتامبر 2022. رویترز/کریستین مانگ

 هر دو ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به خاطر جنگ مجدد بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی مقصر می دانند - مرگبارترین درگیری بین آنها از زمان جنگ شش هفته ای در سال 2020 که هزاران کشته برجای گذاشت.

دو طرف ده‌ها سال بر سر قره‌باغ کوهستانی که در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می‌شود، جنگیده‌اند، اما تا زمان جنگ در سال 2020، ساکنان آن و تحت کنترل ارمنی‌های قومی بودند.

ارمنستان می گوید نیروهای آذربایجان این هفته به شهرک های داخل ارمنستان، فراتر از قره باغ کوهستانی حمله کرده و آن ها را تصرف کردند. آذربایجان می گوید که به "تحریک های" طرف ارمنی پاسخ می دهد.

آتش بس با میانجیگری مسکو به آخرین درگیری ها در اواخر شب چهارشنبه پایان داد، اما وضعیت در مرز همچنان متشنج است.

روسیه، متحد نظامی ارمنستان که همچنین برای روابط دوستانه با آذربایجان تلاش می کند، گفت که هر دو کشور را تحت فشار قرار خواهد داد تا نیروهای خود را به جایی که قبل از شروع درگیری این هفته بودند، برگردانند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که " پلوسی"  هفته گذشته اعلام کرده بود که در روزهای آینده به ارمنستان می‌رود تا حمایت خود را از این کشور در مقابل جمهوری آذربایجان اعلام کند.


نظرات کاربران


@