بولیوی

بازی دلفین ها با مار رودخانه آناکوندا

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۵ ۰۷-۰۶-۱۴۰۱

در آگوست 2021، یک تیم تحقیقاتی در حال ثبت تنوع زیستی در نزدیکی رودخانه تیجاموچی در بولیوی بودند که حیواناتی را دیدند که معمولاً مشاهده آنها دشوار است: دلفین‌های رودخانه بولیوی! استفن ریچل، زیست شناس در موزه تاریخ طبیعی نوئل کمپف مرکادو در سانتا کروز د لا سیرا، بولیوی و یکی از اعضای تیم، گفت: دیدن آنها با سرشان بالای رودخانه فوق العاده بود. آنها می دانستند که چیزی در راه است و شروع به گرفتن عکس کردند. تنها پس از بررسی تصاویری که تیم ثبت کرده بود، محققان متوجه شدند که دلفین‌ها هنگام شنا کردن، یک آناکوندا را به اطراف آویزان کرده بودند.

تبریز امروز:

دلفین - رودخانه - مار - بولیوی

چرا دلفین های رودخانه ای بولیوی با یک مار درنده بزرگ در دهان خود در اطراف شنا می کردند؟ یکی از محققان گفت: «سوالات زیادی وجود دارد.

در آگوست 2021، یک تیم تحقیقاتی در حال ثبت تنوع زیستی در نزدیکی رودخانه تیجاموچی در بولیوی بودند که حیواناتی را دیدند که معمولاً مشاهده آنها دشوار است: دلفین‌های رودخانه بولیوی!

استفن ریچل، زیست شناس در موزه تاریخ طبیعی نوئل کمپف مرکادو در سانتا کروز د لا سیرا، بولیوی و یکی از اعضای تیم، گفت: دیدن آنها با سرشان بالای رودخانه فوق العاده بود. آنها می دانستند که چیزی در راه است و شروع به گرفتن عکس کردند.

تنها پس از بررسی تصاویری که تیم ثبت کرده بود، محققان متوجه شدند که دلفین‌ها هنگام شنا کردن، یک آناکوندا را به اطراف آویزان کرده بودند.

محققان آنچه را که ماه گذشته در مجله Ecology دیدند شرح دادند. در حالی که دلفین‌های در اسارت و حیات وحش به بازیگوش بودن شهرت دارند، رفتار شگفت‌انگیز دولفین های بولیوی مرز جدیدی در جست‌وجو در میان پستانداران آبزی به نظر می‌رسد و برخی از دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که در مورد آنچه این تیم مشاهده کرده‌اند چه فکری کنند.

دکتر رایشل می‌گوید دلفین‌های رودخانه بولیوی معمولاً در زیر سطح شنا می‌کنند و مشاهده‌ها اغلب فقط یک باله یا یک دم را می‌گیرند. اما برخی از شش حیوانی که دیدند برای مدتی غیرمعمول سر خود را بالای آب گل آلود نگه داشتند.

در یک نقطه، دو دلفین نر ظاهراً همزمان شنا کردند، یک مار که در دهان حیوانات نگه داشته شده بود. آناکونداها نیمه آبی هستند و می توانند نفس خود را برای مدتی حبس کنند. اما از آنجایی که مار حداقل به مدت هفت دقیقه تحت کنترل دولفین ها قرار گرفت، بسیاری از این مار زیر آب رفت  .

دکتر رایشل گفت: «فکر نمی‌کنم برای مار خیلی خوش گذشته باشد.

به دلیل مدت زمانی که این تعامل ادامه داشت، تیم مشکوک به بازی است - نه شکار. بنی آناکونداهای بومی بولیوی شکارچیان ماهر هستند. به غیر از یک مورد آدمخواری، محققان خوردن مارها را مستند نکرده اند. در این مورد، تیم ندیدند که ماجرای مار به کجا ختم شد.

 عمرانتیاسپه - نتو  یکی از نویسندگان مقاله و یک طبقه‌شناس در دانشگاه فدرال دو ریو گرانده دو سول در برزیل، گفت: با توجه به اینکه دلفین‌ها چقدر سرزنده هستند، «بازی کردن یک پاسخ بسیار خوب به نظر می‌رسد».

 

برخی از دلفین‌های مشاهده شده  نوجوان بودند، که می‌تواند بعد دیگری از تعامل را نشان دهد: بزرگسالان ممکن است در مورد آناکونداها به جوانان آموزش می‌دادند یا به آنها تکنیک شکار را نشان می‌دادند.

اما سونجا وایلد، اکولوژیست رفتاری در موسسه رفتار حیوانات ماکس پلانک در آلمان،  نسبت به اینکه این تعامل عمداً آموزنده باشد، تردید داشت. او می‌گوید، محتمل‌تر است که نوجوانان مشاهده می‌کردند زیرا کنجکاو بودند.

و از آنجایی که آناکونداها قوی هستند، دکتر وایلد به این فکر می کند که آیا مار قبل از رسیدن دلفین ها مجروح شده یا مرده است. او گفت: از همه چیزهایی که می توان برداشت کرد، "این کمی خارق العاده به نظر می رسد."

دکتر وایلد که دلفین‌های دماغ بطری را مشاهده کرده است که از صدف به عنوان ابزار استفاده می‌کنند، می‌گوید: «این اولین بار است که می‌شنوم دلفین‌ها با یک مار بزرگ بازی می‌کنند.

دایانا ریس، دانشمند پستانداران دریایی و روانشناس شناختی در کالج هانتر در نیویورک گفت: «این می توانست برای آنها محرک جنسی باشد. "این می توانست چیزی برای مالیدن باشد."

نرهای برانگیخته می توانستند قبل از گیرکردن مار با یکدیگر دعوای جنسی داشته باشند.

محققانی که روی دلفین‌ها مطالعه می‌کنند، به خوبی از تمایلات جنسی حیوانات، آگاه هستند. دکتر ریس می گوید، آنها اغلب از اندام های  تناسلی خود برای تعاملات لمسی استفاده می کنند. 

آنها می گویند : «سوالات زیادی وجود دارد.

در مورد دلفین‌های ساکن اقیانوس‌ها به مقدار بیشتری نسبت به دلفین‌های رودخانه‌ای شناخته شده است، تا حدی به این دلیل که دیدن اینکه وقتی آب رودخانه گل آلود است، سخت‌تر است. دکتر ریس می‌گوید: اگرچه ماهیت آنها محدود است، "این مشاهدات همیشه ارزشمند هستند." "این به ما نگاهی اجمالی دیگر از زندگی این حیوانات به ویژه در طبیعت می دهد."

 


نظرات کاربران


@