ژاپن در فکر ورود به افریقا

تونس میزبان کنفرانس سرمایه گذاری ژاپن و آفریقا است

تاریخ انتشار : ۱۱:۳۷ ۰۵-۰۶-۱۴۰۱

تونس و ژاپن کنفرانس سرمایه گذاری پان آفریقایی را روز شنبه راه اندازی کردند تا با نفوذ چین رقیب که تأثیر اقتصادی آن در این قاره به طور پیوسته رشد کرده است مقابله کنند.

تبریز امروز:

شرکت کنندگان در خارج از کاخ کنگره، میزبان هشتمین کنفرانس بین المللی توکیو در مورد توسعه آفریقا (TICAD8) قدم می زنند.


شرکت کنندگان در خارج از کاخ کنگره، میزبان هشتمین کنفرانس بین المللی توکیو در مورد توسعه آفریقا (TICAD8) قدم می زنند.

تونس (AFP) - تونس و ژاپن کنفرانس سرمایه گذاری پان آفریقایی را روز شنبه راه اندازی کردند تا با نفوذ چین رقیب که تأثیر اقتصادی آن در این قاره به طور پیوسته رشد کرده است مقابله کنند.


وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد این کنفرانس در میان یک محیط بین المللی "پیچیده" ناشی از همه گیری ویروس کرونا و جنگ در اوکراین برگزار می شود.

حدود 30 رئیس دولت و اعضای دولت در این مراسم در پایتخت تونس شرکت می کنند، در حالی که کشور آفریقای شمالی وابسته به واردات با یک ضعف اقتصادی عمیق دست و پنجه نرم می کند.

کیس سعید، رئیس جمهور تونس در سخنرانی افتتاحیه خود از نمایندگان خواست تا با هم به دنبال راه هایی باشند تا مردم آفریقا به امیدها و رویاهای نسل اول پس از استقلال دست یابند.

او موفقیت ژاپن را در «دستیابی به توسعه همزمان با حفظ فرهنگ و سنت‌های اجتماعی» ستود.

"جهان نمی تواند به همان شکلی که بود ادامه یابد. آفریقا با تمام ثروت و دارایی هایش نمی تواند شاهد زندگی مردمش در فقر باشد.

هشتمین کنفرانس بین المللی توکیو در مورد توسعه آفریقا (TICAD8) نیز در حالی برگزار می شود که پکن با ابتکار زیرساخت "کمربند و جاده" نفوذ خود را در این قاره تقویت می کند.

این اولین TICAD از زمان شروع همه گیری است که هر سه سال یک بار در ژاپن یا یک کشور آفریقایی برگزار می شود - .

نخست وزیر فومیو کیشیدا پس از مثبت شدن آزمایش کووید-19 از راه دور در این مراسم شرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور تونس، کیس سعید و وزیر امور خارجه ژاپن، یوشیماسا هایاشی
رئیس جمهور تونس، کیس سعید و وزیر امور خارجه ژاپن، یوشیماسا هایاشی

هیأت ژاپنی توسط یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه، با حدود 5000 شرکت کننده، رهبری می شود.

پس از اینکه سعید از رئیس جنبش استقلال پولیساریو صحرای غربی میزبانی کرد، مراکش از این مراسم خارج شد و سفیر خود را از تونس برای مشورت فراخواند.

این کنفرانس بر سه محور اقتصاد، جامعه و صلح و ثبات تمرکز خواهد کرد.

یک ویدیوی تبلیغاتی گفت که هدف این کنفرانس ترویج "توسعه آفریقا به رهبری مردم آفریقا" است.

اما هیچ روزنامه نگاری از خبرگزاری های آفریقایی به جز رسانه های دولتی تونس در کنار خبرنگاران ژاپنی به نمایندگان قبل از این رویداد دسترسی نداشتند.

روزنامه اقتصادی ژاپنی نیکی گزارش داد که کمک به آفریقا می تواند طی سه سال آینده 40 درصد افزایش یابد و این در پاسخ به دیگر قدرت هایی است که حضور خود را در این قاره افزایش داده اند.

- مراقب بدهی های "زیاد" باشید -

در آخرین TICAD در سال 2019، شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق - که ماه گذشته در یک کمپین به قتل رسید در یک ضربه آشکار به چین به سرمایه‌گذاران آفریقا هشدار داد که باید مراقب بدهی‌های «بیش از حد» بر کشورها باشند،.

مقامات تونس امیدوارند اقتصاد در حال مبارزه آنها از میزبانی کنفرانس با جذب سرمایه گذاری ژاپنی، به ویژه در بخش های سلامت، خودرو و انرژی های تجدیدپذیر بهره مند شود.

این کنفرانس خشم مردم تونسی را برانگیخته است زیرا بسته شدن جاده های بزرگ باعث ایجاد اختلال در ترافیک در پایتخت شده است.

مقامات همچنین پس از بازداشت مهندسان ماهواره ژاپنی - نمایندگان TICAD - در فرودگاه تونس برای ساعت ها به دلیل داشتن ماهواره ای که قصد دارند از آن برای نمایش فناوری استفاده کنند، مورد تمسخر گسترده قرار گرفتند.

مقامات بخش‌هایی از شهر را که احتمالاً توسط نمایندگان دیده می‌شود، بازسازی و پردازش کردند  و گیاهان کنار جاده‌ای کاشتند، اما این تلاش‌ها خشم کاربران رسانه‌های اجتماعی را نیز برانگیخته است.

یکی از تونسی‌ها در توییتر نوشت: «احساس می‌کنم عمیقاً از پاکسازی تونس برای TICAD توهین شده‌ام.


نظرات کاربران


@