واکسنی برای MS در حال نهایی شدن است

واکسن ام اس PAS002 در مدل موش کارایی را نشان می دهد

تاریخ انتشار : ۱۹:۲۷ ۲۰-۰۵-۱۴۰۱

بر اساس داده های یک مطالعه پیش بالینی، واکسن آزمایشی ، PAS002 مولتیپل اسکلروزیس Pasithea Therapeutics ، به طور موثر شروع بیماری ام اس را به تاخیر انداخت و شدت بیماری را در مدل موش مبتلا به بیماری تخریب کننده عصبی کاهش داد. این واکسن که برای ارتقای تحمل ایمنی نسبت به پروتئین میلین خاص طراحی شده است، همچنین شدت عود بیماری را کاهش داد و به افزایش وزن حیوانات کمک کرد که نشان دهنده وضعیت سلامت کلی بهتر است.

تبریز امروز:

واکسن MS ام اس

واکسن تحقیقاتی Pasithea Therapeutics در مطالعه پیش بالینی به خوبی عمل می کند

بر اساس داده های یک مطالعه پیش بالینی، واکسن آزمایشی مولتیپل اسکلروزیس Pasithea Therapeutics  ، PAS002، به طور موثر شروع بیماری ام اس را به تاخیر انداخت و شدت بیماری را در مدل موش مبتلا به بیماری تخریب کننده عصبی کاهش داد.

این واکسن که برای ارتقای تحمل ایمنی نسبت به پروتئین میلین خاص طراحی شده است، همچنین شدت عود بیماری را کاهش داد و به افزایش وزن حیوانات کمک کرد که نشان دهنده وضعیت سلامت کلی بهتر است.

دکتر تیاگو رایس مارکوس، مدیر عامل Pasithea، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «اگرچه داده‌های مراحل اولیه است، ما از نتایج این مطالعه و داده‌های اثربخشی بالینی قوی رویکرد تحمل‌کننده‌مان هیجان‌زده هستیم».

در حالی که واکسن‌های معمولی برای آموزش بدن برای ایجاد پاسخ ایمنی در برابر یک پاتوژن خاص طراحی شده‌اند، واکسن‌های تحمل‌کننده اساساً برعکس عمل می‌کنند و به عنوان یک «واکسن معکوس» عمل می‌کنند. این واکسن‌ها در عوض سیستم ایمنی را آموزش می‌دهند تا یک مولکول را تحمل کند و یک پاسخ ایمنی ناخواسته را در برابر آن سرکوب کند.

در مولتیپل اسکلروزیس (MS)، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به میلین، ماده محافظ چربی که سلول های عصبی را احاطه کرده تا انتقال سیگنال های الکتریکی را تسریع کند، حمله می کند. هدف PAS002 جلوگیری از این حملات خودایمنی مخرب علیه میلین با کمک به سیستم ایمنی برای تحمل پروتئینی به نام GlialCAM است.

GlialCAM مولکولی است که به ویژه در الیگودندروسیت ها، سلول هایی که عمدتاً مسئول ساخت میلین هستند، یافت می شود. بر اساس مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری منتشر شد، این پروتئین شباهت‌های مولکولی با یک جزء پروتئینی ویروس اپشتین بار (EBV) دارد و سیستم ایمنی را به سمت هدف قرار دادن GlialCAM در زمانی که حمله علیه EBV هدایت می‌شود، هدایت می‌کند.

پاسیتا

از طریق این مکانیسم، عفونت های EBV ممکن است باعث حملات اشتباه خودایمنی به میلین شوند، که ممکن است به توضیح ارتباط قوی بین عفونت EBV و خطر MS کمک کند.

بر اساس این یافته ها، Pasithea واکسن PAS002 خود را برای ارتقاء تحمل ایمنی به GlialCAM توسعه داد. این دارو یک واکسن DNA است، به این معنی که DNA  GlialCAM را تحویل می‌دهد و سپس بدن از ماشین‌های سلولی خود برای تولید پروتئین GlialCAM استفاده می‌کند. هنگامی که پروتئین تولید شد، توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان خود دیده می شود (به طور طبیعی در بدن تولید می شود)، که به سلول های ایمنی کمک می کند تا آن را بی ضرر تشخیص دهند.

Pasithea امیدوار است که با کمک به سیستم ایمنی بدن GlialCAM را بپذیرد، PAS002 از حملاتی که باعث از بین رفتن میلین در مغز و نخاع می شود جلوگیری کند و در نتیجه شدت بیماری و عود MS را کاهش دهد.

توسعه PAS002 تحت رهبری لارنس استینمن،  رئیس Pasithea و استاد دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بوده است. Steinman پشت توسعه Tysabri (natalizumab)، یک درمان تایید شده ام اس، و یکی از نویسندگان مطالعه EBV بود.

همکاری با آزمایشگاه هوک
در اوایل سال جاری، Pasithea اعلام کرد که آزمایش پیش بالینی واکسن آن در مدل MS موش آنسفالومیلیت خودایمنی (EAE) با همکاری آزمایشگاه هوک در ماساچوست انجام خواهد شد.

اکنون، یافته‌های اثبات مفهوم از این مطالعات پیش‌بالینی نشان می‌دهد که PAS002 می‌تواند شدت بیماری را در مدل EAE کاهش دهد.

موش‌ها تزریق‌های PAS002 یا محلولی بدون داروی فعال به نام وسیله نقلیه دریافت کردند. در روزهای 0، 3، 7 و 10 پس از القای بیماری، تزریق ها به عضله (داخل عضلانی) انجام شد که در آن نقطه علائم بیماری هنوز مشهود نبود.

نتایج نشان داد که درمان PAS002 توانسته است از بروز بیماری در 50 درصد موش‌ها جلوگیری کند. همچنین، در حیواناتی که علائم ایجاد کردند، درمان نیز به طور قابل توجهی اوج بیماری و شدت عود را در مقایسه با درمان با وسیله نقلیه کاهش داد.

موش های تحت درمان نیز افزایش قابل توجهی در وزن بدن را تجربه کردند و شروع فلج اندام به طور قابل توجهی به تعویق افتاد.

استینمن گفت: «نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که این فناوری پتانسیل تحمل GlialCAM، یک مولکول میلین را دارد که شباهت مولکولی به ویروس اپشتین بار دارد که باعث MS می‌شود.»

مارکز گفت: «ما اکنون یک درخواست ثبت اختراع موقت ثبت کرده‌ایم و به کار خود برای بهبود ساختارهایمان، آزمایش رویکرد تحمل‌پذیر خود در سایر مدل‌های EAE پیش بالینی و پیشرفت این توسعه دارو ادامه خواهیم داد.

به گفته پاسیتیا، داده های کامل این مطالعه در کنفرانس ها به اشتراک گذاشته خواهد شد و برای انتشار ارائه خواهد شد.

 


نظرات کاربران


@