جینی کمپ استاد پژوهشی مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه واندربیلت

سیل ناگهانی چیست؟

تاریخ انتشار : ۰۴:۰۴ ۱۷-۰۵-۱۴۰۱

سیل ناگهانی نوع خاصی از سیل است که در یک بازه زمانی کوتاه پس از یک رویداد بارندگی رخ می دهد - معمولاً کمتر از شش ساعت. اغلب در اثر بارندگی شدید یا بیش از حد ایجاد می شود و در مناطق نزدیک رودخانه ها یا دریاچه ها اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند در مکان هایی که هیچ گونه آب در نزدیکی وجود ندارد رخ دهد. سیل‌های ناگهانی در مناطق روستایی و شهری مانندسیل های اخیر زمانی که بارندگی در یک منطقه بیشتر از میزان جذب زمین می‌بارد، یا در مناطقی با سطوح غیرقابل نفوذ زیادی مانند بتن و آسفالت که مانع از جذب نزولات جوی توسط زمین می‌شود، واقع می گردد، در این سرزمین ها آب مکان‌های کمی برای رفتن دارد و می‌تواند خیلی سریع بالا بیاید. اگر منطقه ای قبلا بارندگی داشته باشد، خاک ممکن است تا حد ظرفیت اشباع شده و قادر به جذب آب بیشتر نباشد. سیل همچنین می تواند پس از خشکسالی رخ دهد، زمانی که خاک برای جذب نزولات جوی خیلی خشک و سفت شده باشد. سیلاب‌های ناگهانی در مناظر بیابانی پس از بارندگی‌های شدید و در مناطقی با عمق کم خاک بالای بستر جامد که توانایی خاک برای جذب باران را محدود می‌کند، رایج است.....بسیار مهم است که بدانید از کجا می توانید اطلاعات به روز آب و هوا را برای منطقه خود دریافت کنید. و اگر در فضای باز هستید و با نقاط سیل‌آلود مانند جاده‌های پوشیده از آب مواجه می‌شوید، همیشه ایمن‌تر است که صبر کنید تا آب کاهش یابد یا به عقب برگردید و مسیر امن‌تری پیدا کنید. سعی نکنید از آن عبور کنید. آب های سیل می تواند بسیار سریع تر و قوی تر از آنچه به نظر می رسد - و بنابراین خطرناک تر باشد.

تبریز امروز: 

جینی کمپ
استاد پژوهشی مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه واندربیلت


سیل ناگهانی نوع خاصی از سیل است که در یک بازه زمانی کوتاه پس از یک رویداد بارندگی رخ می دهد - معمولاً کمتر از شش ساعت. اغلب در اثر بارندگی شدید یا بیش از حد ایجاد می شود و در مناطق نزدیک رودخانه ها یا دریاچه ها اتفاق می افتد، اما همچنین می تواند در مکان هایی که هیچ گونه آب در نزدیکی وجود ندارد رخ دهد.

سیل‌های ناگهانی در مناطق روستایی و شهری مانندسیل های اخیر زمانی که بارندگی در یک منطقه بیشتر از میزان جذب زمین می‌بارد، یا در مناطقی با سطوح غیرقابل نفوذ زیادی مانند بتن و آسفالت که مانع از جذب نزولات جوی توسط زمین می‌شود، واقع می گردد، در این سرزمین ها آب مکان‌های کمی برای رفتن دارد و می‌تواند خیلی سریع بالا بیاید.

اگر منطقه ای قبلا بارندگی داشته باشد، خاک ممکن است تا حد ظرفیت اشباع شده و قادر به جذب آب بیشتر نباشد. سیل همچنین می تواند پس از خشکسالی رخ دهد، زمانی که خاک برای جذب نزولات جوی خیلی خشک و سفت شده باشد. سیلاب‌های ناگهانی در مناظر بیابانی پس از بارندگی‌های شدید و در مناطقی با عمق کم خاک بالای بستر جامد که توانایی خاک برای جذب باران را محدود می‌کند، رایج است.

از آنجایی که آب به سمت پایین حرکت می کند، بارندگی پایین ترین نقطه را در یک مسیر بالقوه جستجو می کند. در مناطق شهری، اغلب خیابان ها، پارکینگ ها و زیرزمین ها در مناطق کم ارتفاع هستند. در مناطق روستایی با زمین های شیب دار، مانند ، سیل ناگهانی می تواند نهرها و رودخانه ها را به سیلاب های مواج تبدیل کند.

سیل‌های ناگهانی اغلب مردم را غافلگیر می‌کنند، حتی اگر پیش‌بینی‌کنندگان هوا و پرسنل اورژانس سعی در هشدار و آماده‌سازی جوامع دارند. این رویدادها می توانند اتومبیل ها را برداشته و حتی ساختمان ها را از پایه آنها خارج کنند.

بهترین راه برای ایمن ماندن در یک سیل ناگهانی این است که از خطر آگاه باشید و آماده پاسخگویی باشید. مناطق کم ارتفاع در معرض خطر سیل هستند، چه به آرامی یا سریع اتفاق بیفتد و چه در یک محیط شهری یا روستایی باشد.

بسیار مهم است که بدانید از کجا می توانید اطلاعات به روز آب و هوا را برای منطقه خود دریافت کنید. و اگر در فضای باز هستید و با نقاط سیل‌آلود مانند جاده‌های پوشیده از آب مواجه می‌شوید، همیشه ایمن‌تر است که صبر کنید تا آب کاهش یابد یا به عقب برگردید و مسیر امن‌تری پیدا کنید. سعی نکنید از آن عبور کنید. آب های سیل می تواند بسیار سریع تر و قوی تر از آنچه به نظر می رسد - و بنابراین خطرناک تر باشد.

ساختن برای آینده ای مرطوب تر
مهندسان سیستم های کنترل آب طوفان را طراحی می کنند تا آسیبی که بارندگی می تواند وارد کند را محدود کند. کولبرها آب را انتقال می دهند و به کنترل محل جریان آن کمک می کنند، اغلب آن را به زیر جاده ها و راه آهن هدایت می کنند تا مردم و کالاها بتوانند با خیال راحت به حرکت خود ادامه دهند. حوضچه های مهار آب طوفان و حوضچه های نگهداری آب را برای رهاسازی در زمان بعدی پس از پایان سیل نگه می دارند.

بسیاری از شهرها همچنین از سیستم‌های زیرساخت سبز مانند باغ‌های بارانی، بام‌های سبز و روسازی‌های نفوذپذیر برای کاهش سیل استفاده می‌کنند. احیای تالاب ها در کنار رودخانه ها و نهرها به کاهش سیل نیز کمک می کند.

اغلب استانداردها و قوانین طراحی که برای مهندسی این ویژگی‌ها استفاده می‌کنیم بر اساس داده‌های بارش تاریخی برای مکانی است که در آن کار می‌کنیم. مهندسان از این اطلاعات برای محاسبه میزان بزرگی آبچکان، حوض یا سایر سازه ها استفاده می کنند. ما همیشه مقداری ظرفیت مازاد برای مقابله با سیل‌های غیرمعمول بزرگ ایجاد می‌کنیم.

با این حال، اکنون بسیاری از مناطق ایالات متحده در حال تجربه طوفان های شدیدتری هستند که در یک دوره زمانی بسیار کوتاه مقدار قابل توجهی از بارندگی را در یک منطقه کاهش می دهد. سیل اخیر سنت لوئیس و کنتاکی هر دو در مقیاسی بودند که از نظر آماری انتظار می رود هر 1000 سال یک بار در آن مناطق رخ دهد.

با تغییرات آب و هوایی، ما انتظار داریم که این روند ادامه یابد، به این معنی که برنامه ریزان و مهندسان باید در آینده در نحوه طراحی و مدیریت زیرساخت ها تجدید نظر کنند. اما پیش‌بینی اینکه طوفان‌های آینده در یک مکان مشخص چقدر مکرر یا شدید خواهند بود دشوار است. و در حالی که بسیار محتمل است که بر اساس پیش‌بینی‌های اقلیمی، رویدادهای طوفانی شدیدتر رخ دهد، طراحی و ساختن برای بدترین شرایط زمانی که تقاضاهای رقیب دیگری برای بودجه وجود دارد مقرون به صرفه نیست.

در حال حاضر، مهندسان، هیدرولوژیست ها و دیگران در حال کار برای درک بهترین روش برای برنامه ریزی برای آینده هستند، از جمله مدل سازی رویدادهای سیل و روند توسعه، تا بتوانیم به جوامع کمک کنیم تا خود را انعطاف پذیرتر کنند. این امر مستلزم داده های بیشتر و به روز شده و استانداردهای طراحی است که بهتر با شرایط آینده پیش بینی شده سازگار شوند.

 

جینی کمپ یکی از اعضای کمیته انجمن مهندسین عمران آمریکا برای زیرساخت های آمریکا، انجمن مدیران دشت سیلاب ایالتی آمریکا و انجمن مدیران دشت سیلاب ایالت تنسی است.


نظرات کاربران


@