فرمانده ارشد جهاد اسلامی در محرم شهید شد

دومین فرماده جهاد اسلامی در حمله هوایی حکومت اشغالگر فاسطین کشته شد

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۵ ۱۶-۰۵-۱۴۰۱

اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی را در یک اردوگاه شلوغ آوارگان غزه کشته است که دومین حمله هدفمند از این دست از زمان آغاز حمله نظامی بلندپایه خود علیه این گروه شبه‌نظامی درست قبل از آخر هفته است. . گروه شبه نظامی جهاد اسلامی در پاسخ به آن صدها موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده است و خطر تبدیل جنگ فرامرزی به یک جنگ تمام عیار همچنان بالاست. گروه حاکم غزه، حماس، که در ماه مه 2021 در یک جنگ 11 روزه با اسرائیل شرکت کرد، به نظر می رسد در حال حاضر در حاشیه باقی مانده است، احتمالاً به این دلیل که از اقدامات تلافی جویانه اسرائیل و از بین بردن تفاهمات اقتصادی با اسرائیل، از جمله مجوز کار اسرائیل برای هزاران نفر از ساکنان غزه، می ترسد. که کنترل آن را تقویت می کند.

تبریز امروز:

دود از محل حمله گزارش شده اسرائیل در رفح در جنوب نوار غزه در 6 اوت بلند می شود.

دود از محل حمله گزارش شده اسرائیل در رفح در جنوب نوار غزه در 6 اوت بلند می شود. عکاس: سعید خطیب/ خبرگزاری فرانسه

شهر غزه، نوار غزه (AP) -- اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی را در یک اردوگاه شلوغ آوارگان غزه کشته است که دومین حمله هدفمند از این دست از زمان آغاز حمله نظامی بلندپایه خود علیه این گروه شبه‌نظامی درست قبل از آخر هفته است. .

گروه شبه نظامی جهاد اسلامی در پاسخ به آن صدها موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده است و خطر تبدیل جنگ فرامرزی به یک جنگ تمام عیار همچنان بالاست.


گروه حاکم غزه، حماس، که در ماه مه 2021 در یک جنگ 11 روزه با اسرائیل شرکت کرد، به نظر می رسد در حال حاضر در حاشیه باقی مانده است، احتمالاً به این دلیل که از اقدامات تلافی جویانه اسرائیل و از بین بردن تفاهمات اقتصادی با اسرائیل، از جمله مجوز کار اسرائیل برای هزاران نفر از ساکنان غزه، می ترسد. که کنترل آن را تقویت می کند.

خالد منصور فرمانده جهاد اسلامی اواخر روز شنبه در حمله هوایی به یک ساختمان مسکونی در اردوگاه آوارگان رفح در جنوب غزه کشته شد.

دو شبه‌نظامی دیگر و پنج غیرنظامی نیز در این حمله کشته شدند و تعداد کشته‌شدگان فلسطینی از زمان آغاز حمله اسرائیل در روز جمعه به 31 نفر رسید. در میان کشته شدگان 6 کودک و چهار زن هستند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد از روز جمعه تاکنون بیش از 250 نفر زخمی شده اند.


اسرائیل می‌گوید برخی از کشته‌ها بر اثر شلیک موشک اشتباه بوده است، از جمله یک حادثه در اردوگاه آوارگان جبالیه در شمال غزه که در آن شش فلسطینی روز شنبه کشته شدند. روز یکشنبه، یک موشک به خانه ای در همان منطقه جبلیه اصابت کرد و دو مرد را کشت. فلسطینی‌ها اسرائیل را مسئول می‌دانستند، در حالی که اسرائیل گفت که در حال بررسی است که آیا این منطقه مورد اصابت موشک اشتباه قرار گرفته است یا خیر.

منصور، فرمانده جهاد اسلامی جنوب غزه، در آپارتمان یکی از اعضای این گروه بود که موشک اصابت کرد و ساختمان سه طبقه را صاف کرد و به خانه های مجاور آسیب زیادی وارد کرد.

وسام جودا که در مجاورت ساختمان مورد نظر زندگی می‌کند، می‌گوید: «ناگهان، بدون هشدار، خانه کناری ما بمباران شد و همه چیز در یک چشم به هم زدن دود سیاه و غبارآلود شد.

احمد القیسی، یکی دیگر از همسایگان، گفت که همسر و پسرش نیز در میان مجروحان هستند که بر اثر اصابت ترکش زخمی شده اند. القیسی برای ایجاد راه برای امدادگران موافقت کرد که بخشی از خانه اش تخریب شود.

حمله رفح مرگبارترین حمله تاکنون در دور کنونی درگیری بود که توسط اسرائیل در روز جمعه با کشته شدن هدفمند فرمانده جهاد اسلامی در شمال غزه آغاز شد.

اسرائیل اعلام کرده است که به دلیل تهدیدات ملموس مبنی بر حمله قریب الوقوع علیه این گروه شبه نظامی اقدام کرده است، اما جزئیاتی ارائه نکرده است. یایر لاپید، نخست‌وزیر موقت، که دیپلمات باتجربه‌ای است اما در نظارت بر جنگ آزمایش نشده است، کمتر از سه ماه قبل از انتخابات عمومی که در آن مبارزات انتخاباتی خود را برای حفظ این سمت انجام می‌دهد، حمله را آغاز کرد.

لاپید روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: ارتش به حمله به اهدافی در غزه به شیوه‌ای دقیق و مسئولانه ادامه می‌دهد تا آسیب به غیرنظامیان را به حداقل ممکن کاهش دهد. لاپید گفت حمله ای که منجر به کشته شدن منصور شد "یک دستاورد خارق العاده" بود.

لاپید گفت: «این عملیات تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

اسرائیل تخمین می زند که حملات هوایی این رژیم حدود 15 شبه نظامی را کشته است.


جهاد اسلامی نسبت به حماس مبارزان و حامیان کمتری دارد و اطلاعات کمی در مورد زرادخانه تسلیحاتی آن وجود دارد. هر دو گروه خواهان نابودی اسرائیل هستند، اما اولویت‌های متفاوتی دارند و حماس تحت محدودیت‌های حاکمیتی قرار دارد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که شبه نظامیان غزه حدود 580 موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند. ارتش گفت که پدافند هوایی آن بسیاری از آنها را رهگیری کرده است که دو تن از آنها به سمت اورشلیم شلیک شده اند. جهاد اسلامی کمتر از حماس مبارز و حامی دارد.

آژیرهای حمله هوایی روز یکشنبه برای اولین بار از زمان جنگ سال گذشته اسرائیل و حماس در منطقه اورشلیم به صدا درآمد.

اورشلیم معمولاً در طول دوره‌های نبرد برون مرزی بین اسرائیل و غزه نقطه اشتعال است. روز یکشنبه، صدها یهودی، از جمله ایتامار بن گویر، قانونگذار افراطی ملی‌گرا، از یک مکان مقدس حساس در اورشلیم بازدید کردند که برای یهودیان به عنوان کوه معبد و برای مسلمانان به عنوان پناهگاه نجیب شناخته می‌شود. پلیس گفت که این بازدید، تحت حفاظت شدید پلیس، بدون حادثه پایان یافت.

چنین بازدیدهای نمایشی از سوی تندروهای اسرائیلی که به دنبال تأکید بر ادعای حاکمیت اسرائیل بر بیت المقدس مورد مناقشه هستند، در گذشته باعث خشونت شده است. این مکان مقدس در خط گسل درگیری اسرائیل و فلسطین قرار دارد و در روایت های رقیب فلسطینی ها و یهودیان اسرائیلی مرکزی است.

نیروهای امنیتی اسرائیل در شهرها و شهرک های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن اعلام کردند که دست به عملیات زدند

19 نفر را به ظن وابستگی به جهاد اسلامی در عملیات های شبانه روزی دستگیر کردند.

این جنگ با کشتن یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی توسط اسرائیل در موجی از حملات روز جمعه آغاز شد که اسرائیل گفته بود برای جلوگیری از یک حمله قریب الوقوع بوده است.

تا روز یکشنبه، به نظر می رسید که حماس همچنان از نبرد دور مانده است. این گروه انگیزه قوی برای اجتناب از جنگ دیگری دارد. جنگ سال گذشته اسرائیل و حماس، یکی از چهار درگیری بزرگ و چندین نبرد کوچکتر در 15 سال گذشته، تلفات خیره کننده ای را بر 2.3 میلیون ساکن فلسطینی این سرزمین فقیر وارد کرد.

از زمان جنگ گذشته، اسرائیل و حماس به تفاهمات ضمنی بر اساس آرامش تجاری برای مجوزهای کار و کاهش جزئی محاصره مرزی اعمال شده توسط اسرائیل و مصر، زمانی که حماس 15 سال پیش بر این سرزمین تسلط یافت، دست یافتند. اسرائیل 12000 مجوز کار برای کارگران غزه صادر کرده است و چشم انداز اعطای 2000 مجوز دیگر را متوقف کرده است.

 تنها نیروگاه در غزه ظهر شنبه به دلیل کمبود سوخت متوقف شد. اسرائیل از روز سه شنبه گذرگاه های خود به غزه را بسته نگه داشته است. با اختلال جدید، مردم غزه می‌توانند تنها چهار ساعت در روز از برق استفاده کنند، که وابستگی خود را به ژنراتورهای خصوصی افزایش داده و بحران مزمن برق منطقه را در میان اوج گرمای تابستان عمیق‌تر می‌کند.


نظرات کاربران


@