داد و ستد الکترونیکی برای مقابله با فساد

ارمنستان ،معاملات بدون رد و بدل پول نقد

تاریخ انتشار : ۰۴:۲۳ ۰۸-۰۴-۱۴۰۱

اکثر معاملات عمده در ارمنستان - خرید یک ماشین یا حتی یک خانه - معمولاً به صورت نقدی انجام می شود و خریداران یک دسته ضخیم از اسکناس، معمولاً دلار را تحویل می دهند. اما نه بیشتر: طبق قانون جدید، همه خریدهای بزرگ باید به صورت الکترونیکی، یا از طریق یک برنامه پرداخت تلفن همراه یا از طریق حواله سیمی در بانک انجام شوند. و در حال حاضر، حداقل، با یک کارمزد گزاف همراه است: بانک ها بین 1.5 تا 3 درصد برای تراکنش ها هزینه می گیرند. قانون جدید که در 9 ژوئن به تصویب مجلس رسید، معاملات تجاری بیش از 300000 درام (حدود 720 دلار) و معاملات بین افراد بیش از 500000 درام (1200 دلار) را تحت تأثیر قرار می دهد. این سقف برای افراد در جولای 2023 به 300000 درام کاهش می یابد.

تبریز امروز:

drams

از ماه جولای، تمام معاملات عمده باید به صورت الکترونیکی انجام شود. اما برخی در مورد چگونگی کارکرد همه اینها تردید دارند.
آنی مجلومیان 27 ژوئن 2022
درام
اکثر معاملات عمده در ارمنستان - خرید یک ماشین یا حتی یک خانه - معمولاً به صورت نقدی انجام می شود و خریداران یک دسته ضخیم از اسکناس، معمولاً دلار را تحویل می دهند. اما نه بیشتر: طبق قانون جدید، همه خریدهای بزرگ باید به صورت الکترونیکی، یا از طریق یک برنامه پرداخت تلفن همراه یا از طریق حواله سیمی در بانک انجام شوند.

و در حال حاضر، حداقل، با یک کارمزد گزاف همراه است: بانک ها بین 1.5 تا 3 درصد برای تراکنش ها هزینه می گیرند.

قانون جدید که در 9 ژوئن به تصویب مجلس رسید، معاملات تجاری بیش از 300000 درام (حدود 720 دلار) و معاملات بین افراد بیش از 500000 درام (1200 دلار) را تحت تأثیر قرار می دهد. این سقف برای افراد در جولای 2023 به 300000 درام کاهش می یابد.

این قانون همچنین نهادهای دولتی محلی و مرکزی را از پرداخت یا دریافت هرگونه پرداخت نقدی منع می کند. برخی از موسسات مانند بیمارستان ها، دانشگاه ها و دفاتر اسناد رسمی کاملاً بدون پول نقد خواهند بود. حقوق بازنشستگی و حقوق باید از طریق بانک ها پرداخت شود - حتی وام های رهنی نیز. و معاملات غیرقانونی و نقدی انجام شده را می توان باطل کرد.

نخست وزیر نیکول پاشینیان در جلسه کابینه دوم ژوئن که این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: "نباید کسی فکر کند که ما می خواهیم زندگی مردم را پیچیده کنیم، برعکس، ما می خواهیم زندگی مردم را ساده کنیم." در اینجا اثرات مالی و ضد فساد نیز وجود دارد.»

در دوران پاشینیان، دولت از سال 2019 کمپینی را برای کاهش اقتصاد سایه خارج از سند  آغاز کرد. اکنون کسب‌وکارهای کوچک باید رسید صادر کنند و همه کارمندان را به طور رسمی ثبت نام کنند، و از سال 2024 همه ارامنه باید درآمد خود را اعلام کنند. .

ویلن خاچاتریان، رئیس بخش مدیریت در آکادمی مدیریت دولتی ارمنستان، "محدودیت‌های معاملات نقدی می‌تواند به کاهش سطح اقتصاد سایه کمک کند، زیرا نقل و انتقالات را نمی‌توان به ارزهای خارجی انجام داد، که این یک رویه رایج است." 

اما بسیاری چالش‌های لجستیکی را پیش‌بینی می‌کنند، زیرا سؤالاتی در مورد اینکه آیا سیستم بانکی می‌تواند از عهده افزایش بزرگ تراکنش‌های الکترونیکی برآید، آیا اعتماد را می‌توان بدون پول نقد حفظ کرد یا اینکه مردم چگونه سعی می‌کنند قوانین را دور بزنند، وجود دارد.

تیگران هوانیسیان، مردی که برای امرار معاش خودروهای فرسوده خرید و فروش می کند، گفت: «ما با خریداران اختلاف خواهیم داشت. خریدار می‌خواهد بگوید تا زمانی که ماشین را به نام من ثبت نکنید پول را منتقل نمی‌کنم و من می‌گویم: تا زمانی که پول را انتقال ندهید آن را به نام شما ثبت نمی‌کنم. ”

واه دانیلیان، مدیر آژانس املاک و مستغلات کنترون گفت که مردم ممکن است راه های خلاقانه ای برای فرار از مقررات ارائه دهند. او گفت: «خریداران و فروشندگان ممکن است معاملات خود را به عنوان «کمک مالی» رسمی کرده و آن را به صورت نقدی انجام دهند تا از مالیات اجتناب کنند.

خاچاطریان گفت: سیستم بانکی به دلیل افزایش تعداد تراکنش‌ها باید بتواند خدمات سریع و کیفی ارائه کند.

کارمزد بانکی در این تراکنش ها در حال حاضر بین 1.5 تا 3 درصد است که نشان دهنده هزینه قابل توجهی برای مصرف کنندگان و درآمد بادآورده برای بانک ها است. هوهانس خاچاتریان، معاون این بانک در 16 ژوئن به خبرنگاران گفت، اما بانک مرکزی ارمنستان در حال "مذاکره" با بانک ها برای کاهش کارمزدها بود.

خاچاطریان همچنین قول داد که مطمئن شود مشاغلی که در حال حاضر پایانه های پرداخت ندارند می توانند آنها را دریافت کنند و گفت: بانک مرکزی برای اطمینان از دسترسی با بانک های خصوصی همکاری می کند.

آنی مجلومیان خبرنگار ساکن ایروان

برگردان کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@