ارمنستان ، مذاکرات با دشمانان پیشین و مخالفت ها

دیاسپورای ارمنستان با کاهش نفوذ بر مذاکرات ترکیه و آذربایجان مواجه است

تاریخ انتشار : ۰۳:۰۲ ۰۳-۰۴-۱۴۰۱

در حالی که ارمنستان به سمت عادی سازی روابط با آذربایجان و ترکیه پیش می رود، واکنش برخی از بخش های جهانی ارامنه با آن شدید بوده است. اما آیا این مخالفت تأثیری بر روند این روند بالقوه تاریخی خواهد داشت؟ دیاسپورای ارمنی، که رسماً حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می شود، به طور سنتی عمیقاً روی مسائل ملی سرمایه گذاری شده است: بسیاری از ساکنان دیاسپورا از بازماندگان ارامنه ترکیه هستند و درگیری اخیر با آذربایجان اغلب توسط ارامنه به عنوان یک مسئله ادامه آزار و اذیت آنها در امپراتوری عثمانی تلقی می شود.. اکنون ایروان در تلاش است تا پس از جنگ 2020 آذربایجان با آذربایجان به توافق صلح دست یابد و همزمان به سمت برقراری مجدد روابط با ترکیه حرکت کند. بسیاری از ارامنه که هنوز از شکست در جنگ آسیب دیده اند، با این فرآیندها به عنوان فروش منافع ملی خود مخالفت کرده اند. این احساسات به ویژه در میان اعضای دیاسپورا شدید است. رسانه‌های دیاسپورا و رسانه‌های اجتماعی مملو از لفاظی‌های خشم‌آمیز علیه روند عادی‌سازی بوده‌اند و سازمان‌های سیاسی دیاسپورا مانند فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکسیون(ARF) اعتراضاتی را علیه آنها سازماندهی می‌کنند

تبریز امروز:

anti-Pashinyan rally in Los Angeles

تظاهرات ضد پاشینیان در لس آنجلس

اقدامات اخیر در جهت احیای روابط با دشمنان سنتی ارمنستان با مقاومت شدید دیاسپورای جهانی مواجه شده است. اما آیا تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟
در حالی که ارمنستان به سمت عادی سازی روابط با آذربایجان و ترکیه پیش می رود، واکنش برخی از بخش های  جهانی ارامنه با آن  شدید بوده است. اما آیا این مخالفت تأثیری بر روند این روند بالقوه تاریخی خواهد داشت؟

دیاسپورای ارمنی، که رسماً حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می شود، به طور سنتی عمیقاً روی مسائل ملی سرمایه گذاری شده است: بسیاری از ساکنان دیاسپورا از بازماندگان ارامنه ترکیه هستند و درگیری اخیر با آذربایجان اغلب توسط ارامنه به عنوان یک مسئله ادامه آزار و اذیت آنها در امپراتوری عثمانی تلقی می شود..

اکنون ایروان در تلاش است تا پس از جنگ 2020 آذربایجان با آذربایجان به توافق صلح دست یابد و همزمان به سمت برقراری مجدد روابط با ترکیه حرکت کند. بسیاری از ارامنه که هنوز از شکست در جنگ آسیب دیده اند، با این فرآیندها به عنوان فروش منافع ملی خود مخالفت کرده اند.

این احساسات به ویژه در میان اعضای دیاسپورا شدید است.

رسانه‌های دیاسپورا و رسانه‌های اجتماعی مملو از لفاظی‌های خشم‌آمیز علیه روند عادی‌سازی بوده‌اند و سازمان‌های سیاسی دیاسپورا مانند فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکسیون(ARF) اعتراضاتی را علیه آنها سازماندهی می‌کنند.

بزرگترین سازمان لابی ارمنی دیاسپورا در ایالات متحده، کمیته ملی ارمنی آمریکا (ANCA)، که روابط قوی با ARF دارد اما به طور سنتی سعی می کند از سیاست داخلی ارمنستان دور بماند، آشکارا علیه نیکول پاشینیان، نخست وزیر، موضع گرفته است .

زاره سینانیان، کمیسر دیاسپورای ارمنستان، در مصاحبه ای در ماه مه، مخالفت ARF با پاشینیان را "خیانت" خواند و هنگامی که او در یک تور بعدی در ایالات متحده رفت، بارها با توده های متخاصم روبرو شد که او و پاشینیان را به خائن بودن متهم می کردند. روزنامه دیاسپورا هورایزن ویکلی درباره یکی از این قسمت ها نوشت: «تظاهرات کنندگان به سینانیان یادآوری کردند که دیاسپورا همچنان مراقب آینده ارمنستان خواهد بود و او و رئیسش خائنان واقعی هستند که سعی در خاموش کردن دیاسپورا دارند.

و موج اخیر اعتراضات در ایروان علیه اقدامات دولت به سمت عادی سازی به شدت مورد حمایت اعضای دیاسپورا و سازمان های حاضر در ارمنستان قرار گرفته است.

گارن مگردیچیان، یک بانکدار سرمایه‌گذاری 47 ساله کانادایی-ارمنی، در سال 2015 به ارمنستان نقل مکان کرد. او و خانواده‌اش از شرکت‌کنندگان دائمی اعتراضات بوده‌اند، زیرا به گفته او، دولت اشتباه می‌کند که عادی‌سازی با ترکیه را بدون اینکه اولاً از آنکارا  نسل کشی و ارائه غرامت به ارامنه رسمیت را به بشناسد، دنبال کند. . (ایروان گفته است که «بدون پیش‌شرط» در حال مذاکره است.)

وی به اوراسیا نت گفت: «برای اینکه هر روند عادی سازی با آذربایجان و ترکیه پایدار باشد، باید عدالت تاریخی برقرار شود و امنیت ملی ارمنستان رعایت شود.» تنها در این صورت است که می توان به روند عادی سازی با هدف تامین صلح پایدار در منطقه دست یافت.

anti-Pashinyanمردی پوستر نخست وزیر نیکول پاشینیان را در نوامبر گذشته در لس آنجلس تخریب می کند (فدراسیون جوانان ارمنستان/فیس بوک)
میگردیچیان گفت امیدوار است این اعتراضات پاشینیان و دولت فعلی را وادار به استعفا کند و یک دولت "وحدت انتقالی" جایگزین آنها شود. اما آنها تاکنون نتوانسته‌اند نیرو جذب کنند.

در حالی که دیاسپورا اغلب به صورت یکپارچه تصور می شود، تفاوت های قابل توجهی در دیدگاه های سیاسی و سطح مشارکت وجود دارد. آنها به ویژه به این بستگی دارند که آیا آنها از موجی هستند که از نسل کشی گریختند یا موجی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آنجا را ترک کردند.

رازمیک پانوسیان، مورخ و دانشمند سیاسی کانادایی-ارمنی و مدیر بخش جوامع ارمنی در بنیاد سازمان هنر و آموزش Calouste Gulbenkian، پرتغالی، گفت: «یک مخالف جدی با عادی سازی و یک اکثریت خاموش وجود دارد که یا بی تفاوت هستند یا بیشتر مستعد سازش هستند. 

یکی از نمونه های برجسته دیاسپورایی مستعد سازش، سرج تانکیان، ستاره راک ارمنی-آمریکایی صریح است که از پاشینیان و روند مذاکرات دفاع کرده و در نتیجه به عنوان یک خائن معرفی شده است. او در ماه ژوئن آهنگ جدیدی با موضوع وحدت ارمنی منتشر کرد.

او در نامه سرگشاده اخیر خود نوشت: «تفرقه، خشونت و محکومیت های خیانت آمیز به مرور زمان متاستاز داده و از کنترل خارج شده است. آنها در ارمنستان و در دیاسپورا در حال ایجاد تفرقه و نفرت هستند. زمان توقف آن فرا رسیده است.»

جنگ 2020 - که در آن ارمنستان به آذربایجان باخت و کنترل بیشتر مناطقی را که در اولین جنگ بین دو طرف در دهه 1990 به دست آورده بود از دست داد - نقطه عطفی در روابط بین دیاسپورا و ارمنستان بود. تنظیم می کند بسیاری از ارامنه را در مورد نقشی که دیاسپورا می تواند در امور کشور ایفا کند، فریب داد.

پانوسیان گفت که جنگ "به طور قابل توجهی دیاسپورا را تحریک کرد، اما شکست، ناامیدی متعاقب آن و بحران سیاسی کنونی باعث شده است که بسیاری از سیاست ارمنستان و منطقه خارج شوند."

ویکن چتریان، روزنامه‌نگار و محقق ارمنی لبنانی، گفت که تغییر ناگهانی پیام‌های پاشینیان - از یک پیروزمند "ما پیروز خواهیم شد" در طول جنگ 2020 به تمرکز بر صلح اکنون - بسیاری را در دیاسپورا سرگردان کرده است.

او گفت: «از زمان پایان فاجعه‌بار جنگ، هیچ توضیحی در مورد آنچه اتفاق افتاده است، ارائه نشده است. در نتیجه، «بخشی از دیاسپورا که در سال 2020 بسیج شد و می‌توانست به عنوان منبع استفاده شود، در حال جدا شدن است. سپس بخش صدای دیگری وجود دارد که با خشم واکنش نشان می دهد، به دنبال "خائنان" و دنبال کردن شعارهای مخالفان خیابانی در ایروان است. دیاسپورا هیچ تحلیل عمیقی از آذربایجان و ترکیه ندارد، فقط می ترسد که این دو کشور با ارمنستان و ارامنه در قره باغ دشمنی کنند.

بنیامین پوغوسیان، رئیس اندیشکده ایروان مرکز امور سیاسی و سیاسی، گفت: در حالی که بسیاری از ارامنه در گذشته دیاسپورا را ابزاری می‌دانستند که می‌تواند مزیت آذربایجان را از نظر اندازه و ثروت نفت کم کند، این افسانه با جنگ 2020 منفجر شد. .

او گفت: «همیشه این مقایسه انجام می‌شد که «آنها نفت دارند و ما دیاسپورا.» اما دیاسپورا نتوانست جلوی جنگ را بگیرد. همچنین این سردرگمی را در دیاسپورا ایجاد کرد که "خوب ما 20 تا 25 سال است که به ارمنستان پول می فرستیم به امید اینکه امنیت تضمین شود، اما آرتساخ را از دست دادیم." بنابراین جنگ منجر به بی اعتمادی یا پایان افسانه در دیاسپورا و ارمنستان شده است.

در حالی که تصور عمومی وجود دارد که دیاسپورا تأثیر زیادی بر تصمیمات سیاسی ایروان دارد، به ویژه در قبال ترکیه، ممکن است اغراق آمیز باشد.

چتریان گفت که ارامنه دیاسپورا می توانند اعتراضات عمومی با صدای بلند داشته باشند، اما نفوذ سیاسی واقعی آنها حداقل است. دیاسپورا نتوانست یک نیروی سیاسی باشد زیرا دیاسپورا نه به سیاست فکر می کند و نه نهادهای سیاسی برای نفوذ در ارمنستان ایجاد کرده است. تأثیر آن حاشیه ای است.»

در آخرین تلاش برای عادی سازی روابط بین ارمنستان و ترکیه، در سال 2009، ARF توانست نقش خفیفی را ایفا کند، زیرا شریک ائتلافی با حزب حاکم جمهوری خواه ارمنستان رئیس جمهور وقت سرژ سرکیسیان بود (اگرچه این روند در نهایت به پایان رسید. تحت فشار آذربایجان بر متحدش ترکیه خنثی شد). ائتلاف را در اعتراض به روند عادی سازی ترک کرد.

اما اکنون، ARF در اپوزیسیون است - و یکی از رهبران تظاهرات خیابانی جاری است.

سینانیان، کمیسر دیاسپورا، در یک مصاحبه ایمیلی به اوراسیانت گفت: «تفاوت [از سال 2009] بسیار زیاد است.  سرکیسیان به ARF در ائتلاف خود نیاز داشت، و "سرکیسیان بدون هیچ گونه مشروعیت سیاسی در داخل، به ARF تکیه کرد تا از طریق حضورش در دیاسپورا، میزانی از مشروعیت سیاسی برای آن فراهم کند."

سینانیان افزود: «دولت کنونی […] دیگر برای هیچ معیاری از مشروعیت سیاسی به دیاسپورا متکی نیست. در واقع، حزب  با اتخاذ موضعی خصمانه نسبت به دولت فعلی، نفوذ خود را بر دولت به حداقل ممکن کاهش داده است.»

معمولاً، دولت ارمنستان عملاً تلاش‌های لابی‌گری خود در خارج از کشور را به سازمان‌های دیاسپورا، که عمدتاً بر موضوعاتی مانند به رسمیت شناختن نسل‌کشی تمرکز کرده‌اند، واگذار کرده است. اما پس از روی کار آمدن پاشینیان در سال 2018، دولت او به دنبال استخدام لابی‌گران خود در ایالات متحده بود، در تلاشی آشکار برای سلب کنترل از سازمان‌های دیاسپورا، که پاشینیان و دولتش قبلاً روابط پرتنشی با آن داشتند.

پانوسیان، کارشناس علوم سیاسی کانادایی-ارمنی، گفت: «دولت منتخب ارمنستان باید سیاست خارجی کشور را تعیین کند، در حالی که «سازمان های سیاسی و جامعه مدنی دیاسپورا باید آزاد باشند تا در مورد هر موضوعی که انتخاب می کنند بسیج و لابی کنند». در حالت ایده آل، دو بخش ملت باید با یکدیگر مشورت کرده و تلاش های خود را هماهنگ کنند. این واقعاً در 30 سال گذشته اتفاق نیفتاده است و هیچ شانسی برای وقوع آن در آینده قابل پیش‌بینی وجود ندارد.»

همچنین اهرم های اقتصادی اندکی وجود دارد که دیاسپورا بر روی امور ارمنستان دارد. بزرگترین سازمان خیریه دیاسپورا، صندوق همه ارمنستان، بودجه ای در حدود 11 میلیون دلار در سال دارد. این در حالی است که «ارمنستان توانسته است اوراق قرضه یورو را به ارزش 700 میلیون دلار منتشر کند. بحث هایی در مورد 2.6 میلیارد دلار از اتحادیه اروپا وجود دارد. پوقوسیان از مرکز مطالعات استراتژیک سیاسی و اقتصادی گفت: نه، دیاسپورا در موقعیتی نیست، به دولت کمک مالی نمی کند [تا جایی که می تواند بگوید: «من می توانم بودجه را قطع کنم و ارامنه با مشکلات واقعی مواجه خواهند شد. .

یک مقام بلندپایه دولتی به شرط ناشناس ماندن به اوراسیا نت گفت: حتی با وجود مخالفت بسیاری از دیاسپوراها با روند عادی سازی، ارمنستان چاره ای جز پیگیری آن ندارد.

این مقام گفت: "دولت ارمنستان می داند که بسیاری از سازمان های دیاسپورا و به طور کلی مردم مخالف ایده مرزهای باز هستند، اما واقعیت این است که کار کمی می توان انجام داد." قابل درک است، کارت ها بد هستند، اما دولت باید سعی کند با وجود دست بد، آنها را خوب بازی کند. به همان اندازه که غیرقابل تصور است، درست مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، ما می توانیم در کنار یکدیگر زندگی کنیم و ارتباط برقرار کنیم و مدام از یکدیگر متنفر باشیم. ما در مورد بقا صحبت می کنیم ... نه اخلاق و احساسات. راه‌های تجاری جدید در حال شکل‌گیری هستند و اگر از آنها دور بمانیم، فقیر خواهیم ماند. و اگر فقیر باشیم، نمی‌توانیم از خود دفاع کنیم.»


نظرات کاربران


@