تاثیر جنگ اکراین بر انتقال نفت

بسته شدن خط لوله صادرات نفت آذربایجان

تاریخ انتشار : ۰۲:۵۲ ۱۹-۰۳-۱۴۰۱

بریتیش پترولیوم که خط لوله را به سواحل دریای سیاه گرجستان اداره می‌کند، می‌گوید که تعطیلی موقتی است و در این مدت تمام صادرات نفت از طریق ترکیه تغییر مسیر می‌دهد.

تبریز امروز:

Supsa BP

خروج یک نفتکش از ترمینال سوپسا در سواحل دریای سیاه گرجستان


بریتیش پترولیوم، تولیدکننده اصلی نفت آذربایجان، خط لوله نفتی را که به سواحل دریای سیاه گرجستان در ماه ژوئن انتقال نفت می دهد را ، به دلیل نگرانی در مورد ایمنی نفتکش ها در دریای سیاه تعطیل کرده است.

بریتیش پترولیوم در پاسخی کتبی به سؤالات اوراسیا نت، بسته شدن خط لوله باکو-تفلیس- سوپسا را ​​«موقت» توصیف کرد. این شرکت همچنین تایید کرد که این خط لوله قبلا برای دوره های طولانی از 15 مارس تا پایان آوریل و سپس برای کل ماه مه بسته شده بود. زمان احتمالی بازشدن خط لوله  اعلان نشده است

این شرکت اعلام کرد که در عین حال مسیر صادرات نفت خام را که از مسیر دیگری به سوپسا می‌رفت، از طریق خط لوله نفت باکو-تفلیس-جیهان (BTC) به سواحل مدیترانه ترکیه تغییر می‌دهد.

بریتیش پترولیوم مستقیماً تایید نکرد که بسته شدن به دلیل جنگ جاری در اوکراین بوده است، اما گفته است که بسته شدن آن "یک اقدام پیشگیرانه" در صورتی است که "نگرانی های ایمنی" منجر به کمبود نفتکش هایی شود که در ترمینال سوپسا برای جمع آوری نفت خام آذربایجان از خط لوله وارد دریای سیاه می شوند.

حمل و نقل تجاری در دریای سیاه به دلیل جنگ در اوکراین به طور قابل توجهی مختل شده است. گزارش‌های متعددی مبنی بر انغجار مین‌هایی که توسط اوکراین برای محافظت از سواحل خود قرار داده شده و اکنون برای کشتی‌های موجود در دریا خطرآفرین است، منتشر شده است.

تایید BP اولین بار بود که یک منبع رسمی تایید کرد که صادرات انرژی آذربایجان تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار گرفته است.

این غول نفتی مستقر در بریتانیا بزرگترین تولیدکننده نفت آذربایجان است. بر اساس داده‌های منتشر شده در ماه مه توسط وزارت انرژی آذربایجان، این کشور 11.1 میلیون تن نفت در چهار ماهه اول سال جاری تولید کرده است که 77 درصد آن توسط BP و بقیه توسط شرکت نفت دولتی سوکار آذربایجان تولید شده است.

تغییر مسیر صادرات از سوپسا در دریای سیاه به جیهان در دریای مدیترانه باید یک انتقال نسبتا ساده باشد.

خط لوله BTC می تواند تا 60 میلیون تن نفت در سال را ترانزیت کند، اما چند سالی است که با ظرفیت یا حدود نصف کار می کند. سال گذشته تنها 26.4 میلیون تن حمل کرد.

خط لوله باکو - سوپسا بسیار کوچکتر است و تنها می تواند حدود 7.2 میلیون تن در سال را حمل کند و سال گذشته تنها 4.2 میلیون تن را حمل کرده است.

اگرچه نفتی که از طریق خط باکو- سوپسا منتقل می‌شود، می‌تواند به راحتی توسط خط لوله BTC جابه‌جا شود، با این وجود هزینه دارد.

با 1768 کیلومتر طول، باکو-تفلیس-جیهانبیش از دو برابر طول باکو-سوپسا است، تفاوتی که در هزینه پرداخت شده توسط اپراتورهای خط لوله منعکس شده است.

شرکت دولتی خط لوله بوتاس ترکیه در ژانویه 2021 هزینه ترانزیت تنها برای بخش خط لوله خود را از 0.55 دلار برای هر بشکه نفت به بین 1.50 تا 2 دلار افزایش داد. و این شامل هزینه های آذربایجان و گرجستان نمی شود.

این در حالی است که ترانزیت از طریق خط لوله باکو - سوپسا تنها 0.42 دلار در هر بشکه هزینه دارد.

با این حال، بعید به نظر می رسد که این هزینه بالاتر بر فروش نفت خام آذربایجان تأثیر بگذارد.

انتظار می رود ممنوعیت واردات نفت خام روسیه که در 31 می توسط اتحادیه اروپا اعلام شد، منجر به افزایش شدید تقاضا برای نفت خام غیرروسی و افزایش قیمت نفت شود.

دیوید اوبیرن- روزنامه نگار ساکن استانبول

 

 


نظرات کاربران


@