نیویورکر

جوامع ناشنوایان ممکن است در حال ایجاد یک زبان لمسی جدید باشند

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۵ ۲۲-۰۲-۱۴۰۱

Protactile به عنوان یک جنبش برای خودمختاری و یک سیستم ارتباط لمسی آغاز شد. اکنون، برخی از زبان شناسان استدلال می کنند که این زبان در حال تبدیل شدن به یک زبان برای خود است........چگونه در مورد زبانی می نویسید که نمی توان صحبت کرد یا دید؟ این چالشی است که اندرو لیلند با آن روبرو است، که در یک قطعه جدید و جذاب، Protactile را بررسی می کند، شکلی از ارتباط که توسط تعداد فزاینده ای از ناشنوایان استفاده می شود، و برخی کارشناسان می گویند که در حال توسعه انواع ساختارهای پیچیده است که آن را به یک زبان جدید تبدیل می کند.

تبریز امروز:

به گزارش نیویورکر : جوامع ناشنوایان ممکن است در حال ایجاد یک زبان لمسی جدید باشند Protactile به عنوان یک جنبش برای استقلال و یک سیستم ارتباط لمسی آغاز شد. اکنون، برخی از زبان شناسان استدلال می کنند که این زبان در حال تبدیل شدن به یک زبان برای خود است.

Illustration of hands on a soft gradient background

تصویر دست‌ها روی پس‌زمینه شیب ملایم تصویر توسط نیکلاس کنراد / نیویورکر

چگونه در مورد زبانی می نویسید که نمی توان صحبت کرد یا دید؟ این چالشی است که اندرو لیلند با آن روبرو است، که در یک قطعه جدید و جذاب، Protactile را بررسی می کند، شکلی از ارتباط که توسط تعداد فزاینده ای از ناشنوایان استفاده می شود، و برخی کارشناسان می گویند که در حال توسعه انواع ساختارهای پیچیده است که آن را به یک زبان جدید تبدیل می کند. به خودش لیلند توضیح می‌دهد که Protactile از کاربرانش می‌خواهد «لمس را در مرکز زندگی خود قرار دهند». مثلاً «اگر دوستی بینا در وسط مکالمه تلفنش را بیرون آورد تا هشدار آب و هوا را بررسی کند»، «او باید دست همکار ناشنوای نابینای خود را نیز به جیب خود بیاورد تا بفهمد پیش‌بینی آب‌وهوا از کجا می‌آید». زبان اشاره – و همچنین حرکاتی که توسط افراد بینا استفاده می شود، مانند تکان دادن سر – به صورت فیزیکی بر روی بدن شخص دیگر بیان می شود. این نوع صحبت مستلزم نزدیکی و صمیمیت از سوی گویندگان و شنوندگان است و ایده های اجتماعی گسترده تری را در مورد لمس، فضای فیزیکی و نحوه تعامل ما با دنیای اطراف به چالش می کشد. همانطور که جان لی کلارک شاعر و فعالی که لیلند او را برای این داستان دنبال می کند، نوشته است: "مهم ترین تحول در تاریخ ناشنوایان در حال انجام است."


نظرات کاربران


@