نقش نژاد و مذهب در پناهندگی به ایالات متحده

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۱ ۱۹-۰۲-۱۴۰۱

در چند هفته پس از حمله روسیه به اوکراین، میلیون ها اوکراینی به عنوان پناهنده از کشور فرار کرده اند. اکنون صدها نفر از این پناهجویان پس از پرواز به مکزیک با ویزای توریستی، برای درخواست پناهندگی به مرز جنوبی ایالات متحده رسیده اند. ........رفتار متفاوت با پناهجویان اوکراینی در مقابل آمریکای مرکزی، آفریقایی، هائیتی و سایر پناهجویان انتقادهایی را برانگیخته است که دولت سیاست های مهاجرت را به شیوه های نژادپرستانه اجرا می کند و پناهندگان سفیدپوست، اروپایی و عمدتا مسیحی را بر سایر گروه ها ترجیح می دهد. این موضوع جدید نیست. به عنوان محققان دین، نژاد، مهاجرت، و سیاست های نژادی و مذهبی در ایالات متحده، سیاست مهاجرت تاریخی و فعلی مورد مطالعه قرار گرفته است ، استدلال چنین است که سیاست پناهندگی در ایالات متحده مدتهاست که در عمل از نظر نژادی و مذهبی تبعیض آمیز بوده است....تحقیقات نشان می دهد که دین، به ویژه اسلام، برای ایجاد مرزهای نمادین تمایز نژادی به منظور ترویج اهداف اجرای مهاجرت استفاده می شود. به طور خاص، دولت ایالات متحده تلاش کرد تا با دخالت دادن اسم مسلمانان و پناهندگان در تروریسم، سیاست حذف پناهجویان را بر اساس نژاد و مذهب توجیه کند، همانطور که ترامپ در سخنرانی‌ها انجام داد، حتی سوری‌ها را «اسب تروا» تروریسم خواند.

تبریز امروز:

Men and women huddled together near the U.S. border near a yellow and blue Ukrainian flag.پناهندگان اوکراینی در نزدیکی ایالات متحده منتظر می مانند مرز در تیجوانا، مکزیک. 

در چند هفته پس از حمله روسیه به اوکراین، میلیون ها اوکراینی به عنوان پناهنده از کشور فرار کرده اند. اکنون صدها نفر از این پناهجویان پس از پرواز به مکزیک با ویزای توریستی، برای درخواست پناهندگی به مرز جنوبی ایالات متحده رسیده اند.

در مرز، اوکراینی‌ها، در کنار هزاران پناهجوی دیگر، باید دو سیاست را شاهد باشند که هدف آن دور نگه داشتن مردم است. اولین مورد «پروتکل‌های حفاظت از مهاجران» است که یک پروتکل  ایالات متحده است. این اقدام دولت که توسط دولت ترامپ در دسامبر 2018 آغاز شد و به طور غیررسمی به عنوان "در مکزیک بمانید" شناخته شد. دومی عنوان 42، دستورالعملی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری است که در سال 2020 تدوین شد، ظاهراً برای محافظت از سلامت عمومی در طول همه‌گیری کووید-19. این دستورالعمل همه مهاجران غیرقانونی (آنهایی که اقامت دائم یا ویزا در دست ندارند) و پناهجویانی که سعی در ورود به ایالات متحده دارند را اخراج می کند. از طریق زمین

با این حال، در 11 مارس 2022، دولت بایدن رهنمودهایی را ارائه کرد که به افسران گمرک و حفاظت مرزی اجازه می داد تا اوکراینی ها را از عنوان 42 به صورت موردی معاف کنند، که به بسیاری از خانواده ها اجازه ورود داده است. با این حال، این استثنا برای سایر پناهجویان صرف نظر از اینکه در چه خطری هستند، اعطا نشده است. ممکن است دولت عنوان 42 را در پایان ماه مه 2022 لغو کند، اما این طرح با بحث های شدیدی روبرو شده است.

رفتار متفاوت با پناهجویان اوکراینی در مقابل آمریکای مرکزی، آفریقایی، هائیتی و سایر پناهجویان انتقادهایی را برانگیخته است که دولت سیاست های مهاجرت را به شیوه های نژادپرستانه اجرا می کند و پناهندگان سفیدپوست، اروپایی و عمدتا مسیحی را بر سایر گروه ها ترجیح می دهد.

این موضوع جدید نیست. ما به عنوان محققان دین، نژاد، مهاجرت، و سیاست های نژادی و مذهبی در ایالات متحده، سیاست مهاجرت تاریخی و فعلی را مطالعه می کنیم. ما استدلال می کنیم که ایالات متحده سیاست پناهندگی و پناهندگی مدتهاست که در عمل از نظر نژادی و مذهبی تبعیض آمیز بوده است.

پناهجویان چینی
نژاد نقش مهمی در این که چه کسی در سال های اولیه جنگ سرد به عنوان پناهنده به حساب می آمد، داشت. آواره شدن میلیون ها نفر از رژیم های کمونیستی در اروپای شرقی و آسیای شرقی باعث ایجاد بحران های انسانی در هر دو مکان شد.

تحت فشار بین المللی قابل توجهی، کنگره قانون کمک به پناهندگان در سال 1953 را تصویب کرد. به گفته مورخ کارل بون تمپو، در ذهن رئیس جمهور دوایت آیزنهاور و اکثر قانونگذاران، "پناهنده" به معنای "اروپایی ضد کمونیست" بود. متن و اجرای قانون منعکس کننده این بود. از 214000 ویزا که برای پناهندگان در نظر گرفته شده است، قانون تنها 5000 مکان را برای آسیایی ها تعیین کرده است (2000 برای چینی ها و 3000 برای پناهندگان "خاور دور"). در نهایت، تقریباً 9000 چینی (شامل 6862 همسر چینی شهروندان آمریکایی که به عنوان مهاجر بدون سهمیه آمده بودند) بر اساس قانون پناهندگان در سال 1953 پذیرفته شدند، این در مقایسه با نزدیک به 200000 نفر از ساکنان اروپای جنوبی و شرقی طی سه سال آینده بود.

تعصب نژادی بر واکنش بین المللی به پناهندگان نیز تأثیر گذاشت. در اواخر دهه 1940 و اوایل دهه 1950، مقامات سازمان ملل متحد جمعیت آواره در اروپا را یک بحران انسانی اعلام کردند و از جامعه بین المللی درخواست کردند تا با پذیرش پناهندگان، از این فشارها بکاهد. در طول دهه بعد، کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا، میلیون ها اروپایی آواره را به عنوان بخشی از استراتژی روابط عمومی بزرگتر جنگ سرد برای مهار اتحاد جماهیر شوروی و نشان دادن برتری جوامع سرمایه داری غربی نسبت به زندگی در پشت پرده آهنین پذیرفتند.

میلیون ها چینی قومی آواره شده بعد از انقلاب کمونیستی 1949 با مهربانی استقبال نشد. در اوایل دهه 1950، به دلیل فرار چین از جنگ داخلی و حکومت کمونیستی، جمعیت هنگ کنگ سه برابر شد و باعث ایجاد یک بحران شد. با این حال، اکثر کشورهای غربی همچنان چینی ها و دیگر آسیایی ها را از مهاجرت محروم می کنند و استثنائات کمی برای پناهندگان قائل می شوند.

در ایالات متحده، مقررات استثنایی که آسیایی ها را از مهاجرت به عنوان "بیگانگان فاقد شرایط شهروندی" منع می کرد تا قانون مهاجرت در سال 1965 از قانون مهاجرت حذف نشد.

پناهجویان هائیتی 
اولین پناهجویان هائیتی، که اکثرا سیاه پوست هستند، تلاش کردند به ایالات متحده برسند. در قایق در سال 1963 در دوران دیکتاتوری فرانسوا دووالیه. این دوره نابرابری اقتصادی بزرگ و سرکوب شدید خشونت آمیز مخالفان سیاسی در هائیتی بود.

Haitian men walking in a line wearing T-shirts and shorts, next to a ship, while a woman looks on.

پناهندگان هائیتی که توسط ایالات متحده دستگیر شدند بازگشت گارد ساحلی به پورتو پرنس پس از بازگرداندن در سال 1992. AP Photo/Daniel Morel
بین سال‌های 1973 و 1991، بیش از 80000 هائیتی تلاش کردند تا در ایالات متحده پناهنده شوند. با این حال، ایالات متحده به طور مداوم تلاش می کرد قایق های حامل پناهجویان هائیتی را رهگیری و بازگرداند تا مجبور به رسیدگی به پرونده های آنها نشود.

در دهه‌های 1980 و 1990، تقریباً هر هائیتی که سعی در درخواست پناهندگی داشتند، رد می‌شدند . برخی از تفاوت‌ها بین نرخ‌های پناهندگی را می‌توان با علاقه دولت به اولویت دادن به پناهندگان کشورهای کمونیستی عوامل سیاسی، به‌ویژه ایالات متحده توضیح داد. .

با این حال، در ایالات متحده دادگاه منطقه ای برای ناحیه جنوبی فلوریدا و دادگاه حوزه یازدهم هر دو، در مرکز پناهندگان هائیتی بر اساس مشاهدات  نلسون، تبعیض نژادی می تواند تنها دلیل چنین نتایج متفاوتی برای هائیتی ها باشد. در وی نلسون، در دایره یازدهم، شواهدی را از شاکیان شنید که نشان می‌داد در صورت اعمال سیاست‌های مهاجرتی به روش‌های بی‌طرفانه نژادی، کمتر از دو در یک میلیارد احتمال دارد که هائیتی‌ها به‌طور مداوم از آزادی مشروط محروم شوند. هر دو دادگاه همچنین به تفاوت‌ها در نتایج درخواست‌های پناهندگی بین پناهندگان کوبایی که عمدتا سفیدپوست بودند و پناهندگان هائیتی اشاره کردند.

در همان دوره زمانی، حتی زمانی که پناهجویان سیاه پوست هائیتی را رد می کردند، مهاجران اروپایی که عمدتاً سفیدپوست بودند، اولویت را در سیستم ویزای تنوع ایجاد شده توسط قانون مهاجرت در سال 1990 دریافت کردند. برای مثال، ایرلند شمالی به عنوان یک کشور انتخاب شد. کشوری جدا از بریتانیا، و 40 درصد از ویزاهای «انتقال تنوع» که طی سال‌های 1992 تا 1994 تخصیص داده شده بود برای مهاجران ایرلندی در نظر گرفته شده بود.

اتهامات مشابهی مبنی بر نژادپرستی و رفتار تبعیض آمیز در چند ماه گذشته مطرح شده است، زیرا پناهجویان هائیتی در مرز ایالات متحده و مکزیک مجبور به پرواز به هائیتی شده و با رفتار تحقیرآمیز مواجه شده اند.

پناهندگان سوری و ممنوعیت مسلمانان
از ژانویه 2017، رئیس جمهور دونالد ترامپ، یک سری دستورات اجرایی را صادر کرد که توسط بسیاری از حامیان پناهندگان به عنوان "ممنوعیت مسلمانان" توصیف شده است. این ممنوعیت ورود افراد از کشورهای اکثریت مسلمان از جمله سوری ها را به حالت تعلیق درآورد و تعداد پذیرش پناهندگان در چندین کشور با اکثریت مسلمان را محدود کرد.

A large group of Syrian refugees waiting at Jordan's border.

تعداد کمی از پناهجویان سوری اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا کردند. در این عکس، پناهندگان سوری منتظر هستند تا برای ورود به اردن تایید شوند. AP Photo/ رعد آدایله، فایل


پناهجویان سوری که اکثر آنها از جنگ داخلی سوریه که در سال 2011 آغاز شد و خشونت های دولت اسلامی گریختند، به طور خاص در ممنوعیت مسلمانان هدف قرار گرفتند.

یک نسخه فوریه 2017 از ممنوعیت مسلمانان ادعا کرد که پناهندگان سوری "مضر برای منافع ایالات متحده هستند و بنابراین پذیرش آنها به حالت تعلیق درآمده است، با چند استثنا". این امر به کاهش قابل توجه تعداد پناهندگان سوری از 12587 به 76 بین سال مالی 2016 تا 2018. کمک کرد . 

تحقیقات نشان می دهد که دین، به ویژه اسلام، برای ایجاد مرزهای نمادین تمایز نژادی به منظور ترویج اهداف اجرای مهاجرت استفاده می شود. به طور خاص، دولت  ایالات متحده تلاش کرد تا با دخالت دادن مسلمانان و پناهندگان در تروریسم، سیاست حذف پناهجویان را بر اساس نژاد و مذهب توجیه کند، همانطور که ترامپ در سخنرانی‌ها انجام داد، حتی سوری‌ها را «اسب تروا» تروریسم خواند.

توافق نامه های بین المللی برای پناهندگان و پناهجویان به وضوح بیان می کند که پذیرش باید بر اساس نیاز باشد. در اصل، ایالات متحده قانون هم این را می گوید اما این لحظات کلیدی در تاریخ ایالات متحده نشان می‌دهد که چگونه نژاد، مذهب و سایر عوامل در تعیین اینکه چه کسی داخل و چه کسی خارج است، نقش دارد.

در حالی که پناهندگان جنگ در اوکراین مستحق حمایت ایالات متحده و سایر کشورها هستند، تضاد بین رفتار با گروه های مختلف پناهندگان نشان می دهد که روند پناهندگی در ایالات متحده هنوز از عادلانه بودن فاصله دارد.

 


نظرات کاربران


@