رابطه ی عمودی با روسیه در قره باغ

مقامات قره باغ بر سر مذاکرات از ارمنستان جدا می شوند

تاریخ انتشار : ۰۰:۴۶ ۲۹-۰۱-۱۴۰۱

مقامات خودخوانده در قره باغ کوهستانی ، علیه دولت ارمنستان به دلیل ابراز تمایل برای دادن امتیازاتی که به آذربایجان اجازه می دهد کنترل این سرزمین را دوباره به دست گیرد، سخن گفته اند. داویت بابایان، وزیر امور خارجه قره باغ، با استفاده از نام جایگزین ارمنی برای منطقه، گفت: «هر گونه تلاش برای الحاق آرتساخ به آذربایجان منجر به خونریزی و ویرانی آرتساخ خواهد شد». او در 14 آوریل در جلسه فوق‌العاده پارلمان این منطقه گفت: «و پس از نابودی آرتساخ، جمهوری ارمنستان وجود نخواهد داشت». در پایان این نشست، پارلمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرگونه تغییر وضعیت قره‌باغ غیرقابل قبول است». انتقاد استپانکرت به دنبال اظهارات روز قبل نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بود که در آن توضیح داد که جامعه بین المللی ارمنستان را تحت فشار قرار می دهد تا با "واگذاری کنترل قلمرو به باکو قدری از فشار و وضعیت قره باغ کوهستانی پایین بیاورد" و تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت بشناسد. .

تبریز امروز:

در حالی که دولت ارمنستان به سمت دادن امتیازات مهم پیش می رود، برخی در قره باغ در حال بررسی راه حلی رادیکال هستند: پیوستن به روسیه.
Harutyunyanدر  قره باغ کوهستانی، آراییک هاروتونیان، در 13 آوریل با رهبران نیروهای مسلح این منطقه دیدار می کند. 


مقامات خودخوانده در قره باغ کوهستانی ، علیه دولت ارمنستان به دلیل ابراز تمایل برای دادن امتیازاتی که به آذربایجان اجازه می دهد کنترل این سرزمین را دوباره به دست گیرد، سخن گفته اند.

داویت بابایان، وزیر امور خارجه قره باغ، با استفاده از نام جایگزین ارمنی برای منطقه، گفت: «هر گونه تلاش برای الحاق آرتساخ به آذربایجان منجر به خونریزی و ویرانی آرتساخ خواهد شد». او در 14 آوریل در جلسه فوق‌العاده پارلمان این منطقه گفت: «و پس از نابودی آرتساخ، جمهوری ارمنستان وجود نخواهد داشت».

در پایان این نشست، پارلمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرگونه تغییر وضعیت قره‌باغ غیرقابل قبول است».

انتقاد استپانکرت به دنبال اظهارات روز قبل نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بود که در آن توضیح داد که جامعه بین المللی ارمنستان را تحت فشار قرار می دهد تا با "واگذاری کنترل قلمرو به باکو قدری از فشار  و وضعیت قره باغ کوهستانی پایین بیاورد" و تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت بشناسد. .

مذاکرات بین ارمنستان و آذربایجان در هفته‌های اخیر سرعت بیشتری پیدا کرده است و ارمنستان نشان می‌دهد که تمایل دارد آنچه را که مقامات تاکنون از آن امتناع می‌کردند انجام دهد: واگذاری حق حاکمیت بر قره باغ، سرزمینی که در قلب درگیری چند دهه بین دو طرف قرار دارد.

نیروهای ارمنی قومی از زمان اولین جنگ بین دو طرف در اوایل دهه 1990 این قلمرو را تحت کنترل داشتند. از آن زمان، جمعیت آن حدود 150000 نفر تقریباً تماماً ارمنی بودند.

در جنگ دوم، در سال 2020، آذربایجان بخش زیادی از اراضی را که از دست داده بود، پس گرفت، اگرچه بیشتر (مشخص نیست چه تعداد) از ساکنان قبلی همچنان در آنجا  در بخش هایی که تحت کنترل ارمنستان باقی مانده است، زندگی می کنند،. اکنون، مذاکرات بر سر راه حل نهایی درگیری آغاز شده است که سرنوشت نهایی منطقه را تعیین می کند.

آرتور موسیان، عضو پارلمان، از حزب فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکتسوتسیون، در برابر قانونگذاران هنگام خواندن متن بیانیه گفت: "ارمنیان در آرتساخ به خوبی هزینه صلح را تشخیص می دهند." وطن تاریخی ارزش‌های مطلق است و حتی تهدید جنگ هم نمی‌تواند ما را عقب نگه دارد.»

در این بیانیه از دولت ارمنستان خواسته شده است که "موضع مخرب خود در پایین آوردن نوار مذاکرات به بهانه صلح و موافقت با وضعیت غیرقابل قبول آرتساخ را کنار بگذارد."

آراییک هاروتونیان، رئیس جمهور خودخوانده قره باغ، در 13 آوریل جلسات متعددی را برای گفتگو با شخصیت های سیاسی محلی و اعضای جامعه مدنی برگزار کرد. "ما درک می کنیم که باید مانند همسایگان [با آذربایجان] همزیستی کنیم، اما زندگی تحت کنترل آنها غیرممکن است." او در یکی از جلسات در مارتاکرت گفت: "تنها راه حفظ وضعیت موجود است."

جمهوری خودخوانده  قره باغ کوهستانی توسط هیچ کشور دیگری از جمله ارمنستان به رسمیت شناخته نشده است، اما ایروان ضامن امنیت آن بوده و اکثریت بودجه دولتی آن را تامین کرده است. از زمانی که پاشینیان در سال 2018 به قدرت رسید و دولت سابق ارمنستان رهبران جنگ اول قره باغ را برکنار کرد، روابط بین ایروان و استپانکرت پر از تنش بوده است.

پاشینیان در اوایل نخست‌وزیری خود، این ایده را تبلیغ می‌کرد که رهبری واقعی قره‌باغ به مذاکرات دیپلماتیک با آذربایجان وارد شود، اگرچه این ایده هرگز به ثمر ننشست. پس از جنگ 2020، روابط چرخش قاطع تری به سمت بد شد.

اکنون، به نظر می رسد که پاشینیان با نظر اندکی از استپاانکرت در حال مذاکره است.

نخست وزیر در 14 آوریل بار دیگر ادعاهایی مبنی بر قربانی کردن ارامنه قره باغ را پس زد.

نخست‌وزیر در جلسه ویژه پارلمان گفت: «آنچه من گفته‌ام تماماً در مورد تسلیم نشدن قره باغ بوده است. ما می‌گوییم که مردم قره باغ، نباید قره باغ را ترک کنند، مردم قره باغ باید در قره باغ زندگی کنند. مردم قره باغ باید از حقوق، آزادی ها و موقعیت برخوردار باشند.

در شرایط نامشخص، برخی در قره باغ از راه حلی بعید حمایت می کنند: تبدیل این سرزمین به بخشی از روسیه.

ساسون بارسقیان، یکی از رهبران سابق منطقه عسکران، همانطور که در یک پست فیسبوکی اعلام کرد، پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای پیوستن به روسیه را به منظور «جلوگیری از نابودی فیزیکی، برای نجات بقایای آرتساخ متلاشی شده» داده است.

نایرا باغداساریان، یکی از ساکنان روستایی در نزدیکی لی جدید، گفت: «آنلاین، مردم شروع به مخالفت با این موضوع کردند و ادعا کردند که سربازان ما خون خود را برای پیوستن به ارمنستان، نه روسیه ریختند.

تماس با نیروهای آذربایجانی که در هفته های اخیر شاهد افزایش تنش بوده است. اما باید بگویم که تعداد افرادی که می خواهند به روسیه بپیوندند کمتر نیست. سوال این است که آیا روسیه قره باغ را بخشی از آن می بیند یا خیر؟

این قلمرو از زمان جنگ 2020 به شدت به روسیه وابسته شده است. یک نیروی 2000 نفری حافظ صلح روسیه اکنون امنیت جمعیت ارمنی باقی مانده را تامین می کند و به نظر می رسد که بسیاری از این حملات را سیاسی می داند. در حالی که بسیاری از نفوذ شدید روسیه نگران هستند، قره باغی ها نیز امنیت خود را در دستان مسکو می دانند.

یکی از مفسران، انوش قوالیان، گفت که حرکت به سمت روسیه نتیجه احساس رها شدن از سوی  جامعه بین‌المللی است.

و خود هاروتونیان نیز این ایده را او در جلسه مارتاکرت گفتو تایید کرد که  ادامه زندگی در اینجا، داشتن استقلال عملی، تلاش برای تغییرات قانونی بیشتر، می تواند استقلال باشد، می تواند اتحاد با ارمنستان باشد که بعید می دانم، اما همچنین می تواند برخی روابط با روسیه در یک چارچوب مستقیم عمودی باشد. .

 

آنی مجلومیان خبرنگار ساکن ایروان


نظرات کاربران


@