اریک کارل تصویرگر و داستان پرداز کودکان

تاریخ انتشار : ۱۳:۴۷ ۲۶-۰۱-۱۴۰۱

اریک کارل (زاده ۲۵ ژوئن ۱۹۲۹ – درگذشته ۲۳ مه ۲۰۲۱) نویسنده، طراح و تصویرگر کتاب‌های کودکان آلمانی-آمریکایی بود. کتاب مصور او کاترپیلار خیلی گرسنه که اولین بار در سال 1969 منتشر شد، به بیش از 66 زبان ترجمه شده و بیش از 50 میلیون نسخه فروخته است. حرفه او به عنوان تصویرگر و نویسنده کتاب کودک پس از همکاری در فیلم های خرس قهوه ای، خرس قهوه ای، چه می بینی؟غاز شد . او بیش از 70 کتاب را تصویرگری کرد که بیشتر آنها را نیز نوشته است و بیش از 145 میلیون نسخه از کتاب های او در سراسر جهان فروخته شده است

تبریز امروز:

اریک کارل
اریک کارل (زاده ۲۵ ژوئن ۱۹۲۹ – درگذشته ۲۳ مه ۲۰۲۱) نویسنده، طراح و تصویرگر کتاب‌های کودکان آلمانی-آمریکایی بود. کتاب مصور او کاترپیلار خیلی گرسنه که اولین بار در سال 1969 منتشر شد، به بیش از 66 زبان ترجمه شده و بیش از 50 میلیون نسخه فروخته است. حرفه او به عنوان تصویرگر و نویسنده کتاب کودک پس از همکاری در فیلم های خرس قهوه ای، خرس قهوه ای، چه می بینی؟غاز شد . او بیش از 70 کتاب را تصویرگری کرد که بیشتر آنها را نیز نوشته است و بیش از 145 میلیون نسخه از کتاب های او در سراسر جهان فروخته شده است

در سال 2003، انجمن کتابخانه‌های آمریکا مدال دوسالانه لورا اینگالز وایلدر (که اکنون جایزه میراث ادبیات کودکان نامیده می‌شود) را به کارل اعطا کرد، جایزه‌ای برای نویسندگان یا تصویرگران کتاب‌های کودکان منتشر شده در ایالات متحده که کمک‌های ماندگاری در این زمینه داشته‌اند. کارل همچنین نامزد دریافت جایزه بین‌المللی دوسالانه هانس کریستین اندرسن در ایالات متحده در سال 2010 بود.

اوایل زندگی
کارل در 25 ژوئن 1929 در سیراکیوز، نیویورک، مادرش یوهانا (با نام خانوادگی اولشلاگر) و پدرش اریش دبلیو. کارل، یک کارمند دولتی متولد شد.وقتی شش ساله بود، مادرش که دلتنگ آلمان بود، خانواده را به اشتوتگارت بازگرداند. او در آنجا تحصیل کرد و از مدرسه هنری محلی، آکادمی دولتی هنرهای زیبا اشتوتگارت فارغ التحصیل شد. پدرش در آغاز جنگ جهانی دوم 1939 به ارتش آلمان فراخوانده شد و هنگامی که آلمان در ماه مه 1945 تسلیم شد، توسط نیروهای شوروی اسیر شد. او اواخر سال 1947 با وزن 85 پوند (39 کیلوگرم) به خانه بازگشت. کارل سالها بعد به گاردین گفت که پدرش وقتی برگشت مردی شکسته بود. او "مردی بیمار بود. از نظر روحی و جسمی ویران شده بود."

کارل برای فرار از بمباران اشتوتگارت به شهر کوچک شوونینگن فرستاده شد. هنگامی که او 15 ساله بود، دولت آلمان حضور پسران آن سن را برای حفر خندق در خط زیگفرید اجباری کرد. او اهمیتی نمی داد که عمیقاً به آن فکر کند و گفت که همسرش فکر می کند او از استرس پس از سانحه رنج می برد.

از خط زیگفرید خبر دارید؟ برای حفر سنگر. و در روز اول سه نفر در چند قدمی کشته شدند.  ما بچه ها -- زندانیان روسی و سایر کارگران وظیفه اجباری شاهد ماجرا بودیم . پرستارها آمدند و شروع کردند به گریه کردن!  در اشتوتگارت، شهر زادگاه من ، خانه ما تنها خانه ایستاده بود. وقتی می گویم ایستاده، منظورم این است که سقف و پنجره ها از بین رفته اند و درها. و، خوب دیوارها مانده بودند .

او که همیشه دلتنگ ایالات متحده بود، آرزو داشت روزی به خانه بازگردد. وی سرانجام در سال 1952 با تنها 40 دلار پس انداز به شهر نیویورک رسید و به عنوان طراح گرافیک در بخش تبلیغات نیویورک تایمز مشغول به کار شد. او در طول جنگ کره به ارتش ایالات متحده فراخوانده شد و در آلمان مستقر شد، با لشکر 2 زرهی به عنوان کارمند پست. پس از ترخیص، او به شغل قبلی خود در نیویورک تایمز بازگشت. بعدها مدیر هنری یک آژانس تبلیغاتی شد.

حرفه نویسندگی و تصویرگری
بیل مارتین جونیور، معلم و نویسنده، متوجه تصویر خرچنگ قرمزی شد که کارل برای یک آگهی تبلیغاتی ساخته بود و از او خواست تا در یک کتاب تصویری همکاری کند

خرس قهوه ای، خرس قهوه ای، چه می بینید؟ در سال 1967 توسط هنری هولت و شرکت منتشر شد و پرفروش شد. بدین ترتیب کار کارل به عنوان یک تصویرگر آغاز شد و به زودی او مشغول نوشتن و تصویرسازی داستان های خود شد. از اولین کتاب های او به عنوان نویسنده و تصویرگر  کاترپیلار بسیار گرسنه در سال 1969 بود.

آثار هنری او به صورت کولاژ و با استفاده از کاغذهای نقاشی شده با دست ساخته شده است که با برش و لایه لایه کردن تصاویر روشن و رنگارنگی ایجاد می شود. بسیاری از کتاب‌های او ابعادی اضافه‌تر دارند-صفحات برش‌خورده، چراغ‌های چشمک‌زن مانند کرم شب‌تابی بسیار تنها، حتی صدای واقعی آهنگ جیرجیرک مانند کریکت بسیار آرام. مضامین داستان‌های او معمولاً برگرفته از طبیعت و الهام‌گرفته از پیاده‌روی‌هایی است که پدرش او را در میان چمن‌زارها و جنگل‌ها می‌برد.

 

 خودش میگوید ،  با بسیاری از کتاب هایم سعی می کنم فاصله بین خانه و مدرسه را پر کنم. برای من خانه نشان دهنده، یا باید نماینده; گرما، امنیت، اسباب بازی، دست گرفتن، نگه داشتن. مدرسه مکان عجیب و جدیدی برای کودک است. آیا جای خوشحالی خواهد بود؟ افراد جدید، یک معلم، همکلاسی ها وجود دارند - آیا آنها دوستانه خواهند بود؟

من معتقدم گذر از خانه به مدرسه دومین کار بزرگی است که آدمی انجام می دهد،  ترومای دوران کودکی؛ اولی البته متولد شدن است. در واقع، در هر دو مورد، ما برای کسی که ناشناخته است، گرما و محافظت می گذاریم. ناشناخته اغلب ترس را با خود می آورد. در کتاب هایم سعی می کنم با این ترس مقابله کنم و پیام مثبتی را جایگزین آن کنم. من معتقدم که کودکان به طور طبیعی خلاق و مشتاق یادگیری هستند. من می خواهم به آنها نشان دهم که یادگیری واقعاً هم جذاب و هم سرگرم کننده است.

زندگی شخصی
برای بیش از 30 سال، کارل و همسر دومش، باربارا موریسون، در نورث همپتون، ماساچوست زندگی می کردند. او همچنین صاحب خانه ای در کی لارگو، فلوریدا بود. کارل یک پسر و یک دختر داشت.

او با همسر دومش، موزه هنر کتاب تصویری اریک کارل، موزه ای به مساحت 44000 فوت مربع (4100 مترمربع) را که به هنر کتاب های کودکان در آمهرست، در مجاورت کالج همپشایر اختصاص داشت، تأسیس کرد. به گفته موزه، از زمانی که درهای خود را در سال 2002 افتتاح کرد، بیش از 500000 بازدیدکننده داشته است، از جمله بیش از 30000 دانش آموز.

کارل مدارک افتخاری متعددی را از کالج ها و دانشگاه ها از جمله کالج ویلیامز در سال 2016، [22] کالج اسمیت در سال 2014، دانشگاه ایالتی آپالاچی در سال 2013 و کالج بیتس در سال 2007 دریافت کرد.

گوگل به کارل و کتابش کاترپیلار بسیار گرسنه ادای احترام کرد و از او خواست تا لوگوی «Google doodle» را طراحی کند، که در صفحه اصلی خود در 20 مارس 2009، در جشن اولین روز بهار معرفی شد.

کارل جوایز متعددی را برای کارهایش در ادبیات کودک دریافت کرد،  از جمله جایزه کتاب تصویری ژاپن، مدال رجینا و جایزه یک عمر دستاورد از انجمن تصویرگران در سال 2003، جایزه لورا اینگالز وایلدر-جایزه میراث ادبیات کودکان را دریافت کرد. از سوی کتابداران حرفه ای کودکان، که نویسنده یا تصویرگری را که کتاب هایش که در ایالات متحده منتشر شده است، "سهم قابل توجه و ماندگاری در ادبیات کودکان داشته اند" به رسمیت می شناسد. این کمیته به «مشاهدات بصری او از دنیای طبیعی» و طرح‌های نوآورانه‌اش اشاره کرد: «کارل با ارتقای محیط کولاژ به سطحی جدید، کتاب‌هایی را با استفاده از رنگ‌های درخشان و طرح‌های بازیگوش خلق می‌کند که اغلب دارای ابعاد تعاملی، اکتشافات لمسی یا شنیداری هستند. صفحات برش، تاشوها، و دیگر استفاده های نوآورانه از فضای صفحه."

در یک نظرسنجی در سال 2012 از خوانندگان مجله کتابخانه مدرسه، کاترپیلار بسیار گرسنه به عنوان شماره دو کتاب تصویری کودکان در پس کتاب «جایی که چیزهای وحشی هستند» موریس سنداک انتخاب شد.

نمایشگاه موزه هنر Frist "کتاب های تصویری اریک کارل: جشن 50 سال از کاترپیلار بسیار گرسنه" از 18 اکتبر 2019 تا 23 فوریه 2020 به نمایش گذاشته شد. در نوامبر 2019، کارل حقوق انتشار خود را به پنگوئن رندوم هاوس فروخت.

مرگ
کارل در 23 مه 2021 در استودیوی تابستانی خود در نورث همپتون، ماساچوست، بر اثر نارسایی کلیه، چند هفته قبل از تولد 92 سالگی خود درگذشت.اطلاعیه رسمی توسط خانواده وی در 26 مه 2021 از طریق وب سایت آنها اعلام شد.


نظرات کاربران


@