نگاه نیویورک تایمز به غرب و افزایش قیمت سوخت در مقابل جنگ روسیه

بنزین گران تر می تواند عواقب ماندگاری داشته باشد.

تاریخ انتشار : ۱۶:۰۹ ۲۱-۰۱-۱۴۰۱

هزینه بنزین بسیار شفاف است که بر روی تابلوهای غول پیکر در سراسر کشور نصب شده است. دیده شدن می تواند افزایش قیمت بنزین را به نمادی برای روندهای تورم گسترده تر تبدیل کند. راشل زیمبا، کارشناس انرژی در مرکز امنیت جدید آمریکا، گفت که نگران است که افزایش قیمت بنزین باعث بی ثباتی اجتماعی و سیاسی در سرتاسر جهان شود. ، تورم قبلاً باعث اعتراضات و حتی شورش شده است. به‌ویژه قیمت‌های بالاتر گاز از لحاظ تاریخی منجر به کاهش محبوبیت ریاست‌جمهوری شده است، زیرا رای‌دهندگان مسئولان را مسئول تورم و شرایط بد اقتصادی می‌دانند. برخی کارشناسان نگرانند که اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بپرسند که آیا حمایت از اوکراین ارزش این قیمت را دارد یا خیر، افزایش قیمت بنزین در نهایت به عزم غرب علیه روسیه لطمه خواهد زد. نظرسنجی‌های اخیر حاکی از آن است که مردم مایل به فداکاری برای جنگ هستند، اما نظرسنجی‌ها همچنین نارضایتی فزاینده‌ای از تورم را نشان می‌دهد.

تبریز امروز:

پمپ بنزین در پمپ بنزین شل در هیوستون. برندون بل
چرا قیمت بنزین بالا رفته
اگر امریکایی ها امیدوار بودید بنزین بسیار ارزان‌تری داشته باشید،  خبر بد این است : قیمت‌ها احتمالاً برای حداقل چند ماه کاهش زیادی نخواهد داشت.

دلایل گرانی بنزین به احتمال زیاد برای مدتی با آنها  خواهد بود. پس از افزایش قیمت های ایالات متحده به بیش از 4 دلار در هر گالن، جنگ روسیه در اوکراین بدون پایان روشنی ادامه دارد. به نظر می رسد تولیدکنندگان تا کنون مایل نیستند یا قادر به تولید عرضه کافی برای پر کردن شکاف ناشی از جنگ نیستند.

 تام کلوزا، رئیس جهانی تحلیل انرژی در سرویس اطلاعات قیمت نفت می گوید ، راه‌حل‌های کوتاه‌مدت ساده‌ای وجود ندارد.

برای آمریکایی ها، تأثیر فوری این است که زندگی صرفاً هزینه بیشتری خواهد داشت. زمانی که مخازن بنزین خود را پر کنند یا قبض انرژی را در چند هفته یا ماه آینده پرداخت کنند ، بیشتر پرداخت خواهند کرد. قیمت بسیاری از کالاهای دیگر افزایش خواهد یافت، زیرا بسیاری از چیزها - غذا، آیفون، پلی استیشن، اتومبیل - باید در یک نقطه یا نقطه دیگر توسط یک کامیون، یک قایق یا هواپیما که سوخت های فسیلی را می سوزاند حمل و نقل شود.

افزایش قیمت سوخت عواقب گسترده تری نیز دارد. تلاش برای حفاری بیشتر نفت و گاز طبیعی، یا پیگیری تهاجمی‌تر منابع انرژی جایگزین، می‌تواند بر تغییرات آب و هوا (به روش‌های خوب یا بد) تأثیر بگذارد. مردمی که از هزینه های زندگی خشمگین هستند می توانند به سیاستمداران در قدرت اعتراض کنند یا رای دهند. مردم ایالات متحده و سایر کشورهایی که به اوکراین کمک می کنند ممکن است به این فکر کنند که آیا حمایت آنها ارزش بنزین و سایر کالاهای گرانتر را دارد یا خیر؟

با عقب نشینی همه گیر کووید، بسیاری می خواستند  و انتظار داشتند- کمی احساس آرامش بعد از دو سال وحشتناک داشته باشند. قیمت‌های بالاتر بنزین  و روند تورم گسترده‌تر، بر خلاف آن عمل می‌کنند، گویی که  صرفاً یک بحران  با بحران دیگر مبادله می‌شود  و درست مانند بیماری همه گیر، هیچ پایان روشنی در چشم انداز نیست.


پالایشگاهی در کالیفرنیا.بینگ گوان/رویترز
با شروع همه گیری کرونا، تقاضا برای سوخت کاهش یافت زیرا مردم در خانه ماندند. پس از بازگشایی بسیاری از نقاط جهان، تقاضا بازگشت.

اما عرضه سرعت خود را حفظ نکرده است، دقیقاً مانند خطوط پرتنش عرضه که قیمت مواد غذایی را افزایش داده و جریان خودروها، لوازم الکترونیکی و سایر کالاها را مختل کرده است. جنگ در اوکراین با معطوف کردن بیشتر جهان علیه یک تولیدکننده بزرگ نفت و گاز در روسیه، مشکلات عرضه را بدتر کرد.

برخی از مسائل تامین بر اساس طراحی است. اوپک پلاس، کارتلی از کشورهای تولیدکننده نفت که شامل روسیه نیز می شود، تلاش کرده است تا با محدود کردن عرضه، قیمت ها - و بنابراین سود - را تا حد ممکن بالا نگه دارد. این کارتل به رویکرد خود پایبند بوده است.

اما فقط اوپک نیست. شرکت‌های نفتی آمریکایی پس از یک جفت چرخه رونق و رکود اخیر که باعث مازاد عرضه و کاهش شدید قیمت‌ها شد، عمداً تولید خود را کاهش داده‌اند. کلوزا گفت: «ما در حال رونق سوم هستیم و این مدیران نمی‌خواهند سومین رکود را داشته باشند.

همه اینها در کوتاه مدت راه حل های خوبی را به جای می گذارد. حتی اگر فشار عمومی یا بازار متشنج در نهایت تولیدکنندگان را مجبور به حفاری بیشتر کند، تولید جدید ممکن است ماه ها طول بکشد، به ویژه با توجه به کمبود نیروی کار و عرضه. و حتی اگر تولیدکنندگان ایالات متحده تقویت شوند، اوپک پلاس می تواند تصمیم به کاهش تولید بگیرد - تا قیمت ها را بالا نگه دارد.

راه‌حل‌های بالقوه دیگری که قانون‌گذاران ذکر یا تصویب کرده‌اند، مانند حذف مالیات بنزین  یا تخفیف مستقیم نقدی، می‌تواند با گذاشتن پول بیشتر در جیب مردم و بالا نگه داشتن تقاضا بدون افزایش عرضه، تورم را بدتر کند. جیسون فورمن، اقتصاددان در هاروارد، به من گفت: «در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که بتوانیم به خانوارها کمک کنیم، زیرا باعث تورم بیشتر می شود.

در همین حال، برخی کارشناسان پیشنهاد کردند که بهترین شانس برای کاهش سریع قیمت بنزین، نتیجه ای است که هیچ کس نمی خواهد: یک نوع جدید کووید یا رکود اقتصادی که اقتصاد و تقاضا را مختل می کند.

یک مشکل آبشاری
فورمن گفت که قیمت بنزین در مقایسه با تأثیر اقتصادی واقعی خود توجه نامتناسبی را به خود جلب می کند.

یکی از دلایل آن: هزینه بنزین  بسیار شفاف است که بر روی تابلوهای غول پیکر در سراسر کشور نصب شده است. دیده شدن می تواند افزایش قیمت بنزین را به نمادی برای روندهای تورم گسترده تر تبدیل کند.

راشل زیمبا، کارشناس انرژی در مرکز امنیت جدید آمریکا، گفت که نگران است که افزایش قیمت بنزین باعث بی ثباتی اجتماعی و سیاسی در سرتاسر جهان شود. ، تورم قبلاً باعث اعتراضات و حتی شورش شده است. به‌ویژه قیمت‌های بالاتر گاز از لحاظ تاریخی منجر به کاهش محبوبیت ریاست‌جمهوری شده است، زیرا رای‌دهندگان مسئولان را مسئول تورم و شرایط بد اقتصادی می‌دانند.

برخی کارشناسان نگرانند که اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بپرسند که آیا حمایت از اوکراین ارزش این قیمت را دارد یا خیر، افزایش قیمت بنزین در نهایت به عزم غرب علیه روسیه لطمه خواهد زد. نظرسنجی‌های اخیر حاکی از آن است که مردم مایل به فداکاری برای جنگ هستند، اما نظرسنجی‌ها همچنین نارضایتی فزاینده‌ای از تورم را نشان می‌دهد.

بنابراین عواقب افزایش قیمت بنزین فقط برای کیف پول شما نیست، بلکه احتمالاً ژئوپلیتیک است.


نظرات کاربران


@