اوستیای جنوبی می گوید به دنبال پیوستن به روسیه خواهد بود

تاریخ انتشار : ۱۵:۴۹ ۱۸-۰۱-۱۴۰۱

این اولین بار نیست که مقامات منطقه جدا شده گرجستان این هدف را اعلام می کنند. در گذشته روسیه این فراخوان ها را انتشار داده بود، اما محاسباتش ممکن است اکنون متفاوت باشد............مقامات اوستیای جنوبی مرتباً خواستار ادغام این سرزمین به روسیه هستند. در سال 2016، سلف بی بیلوف خواستار برگزاری همه پرسی در مورد این موضوع شد، اما هرگز برگزار نشد. اوستیای جنوبی در اوایل دهه 1990 از گرجستان جدا شد. گرجستان در سال 2008 اقدام به بازپس گیری این قلمرو به صورت نظامی کرد و روسیه در پاسخ به آن به گرجستان حمله کرد. پس از آن جنگ، مسکو رسما اوستیای جنوبی را به عنوان مستقل به رسمیت شناخت و از آن زمان به شدت از لحاظ مالی و نظامی از آن حمایت کرد.

تبریز امروز:

Bibilovاسکرین شات از آناتولی بیبیلوف، رهبر دوفاکتو اوستیای جنوبی که قصد خود را برای پیوستن این سرزمین به روسیه اعلام کرد.


رهبری بالفعل اوستیای جنوبی اعلام کرد که اوستیای جنوبی برای رای دادن به پیوستن به روسیه یک همه پرسی برگزار خواهد کرد.

این اقدام در بحبوحه تلاش دیگری برای تصاحب زمین - تهاجم به اوکراین - شبح گسترش احتمالی بیشتر مرزهای روسیه به سمت جنوب، به سمت گرجستان را افزایش داد. اما این واقعیت که درخواست‌های پیوستن به روسیه به طور مرتب در اوستیای جنوبی شنیده می‌شود، و این که این درخواست در گرماگرم یک مبارزات انتخاباتی مطرح شد، ظاهر یک شیرین کاری احتمالی را نیز به آن داده است.

آناتولی بیبیلوف، رئیس جمهور این منطقه در 30 مارس در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «اتحاد با روسیه هدف راهبردی، مسیر ما، امید مردم ما است و ما در این مسیر حرکت خواهیم کرد. ما اقدامات قانونی مربوطه را در آینده نزدیک انجام خواهیم داد. جمهوری اوستیای جنوبی بخشی از سرزمین تاریخی خود - روسیه خواهد بود.

بی بیلوف بعداً به ولادیمیر سولوویف، روزنامه‌نگار برجسته روسی، توضیح داد که «گام‌های قانونی» به یک رفراندوم تبدیل می‌شود.

مقامات اوستیای جنوبی مرتباً خواستار ادغام این سرزمین به روسیه هستند. در سال 2016، سلف بی بیلوف خواستار برگزاری همه پرسی در مورد این موضوع شد، اما هرگز برگزار نشد.

اوستیای جنوبی در اوایل دهه 1990 از گرجستان جدا شد. گرجستان در سال 2008 اقدام به بازپس گیری این قلمرو به صورت نظامی کرد و روسیه در پاسخ به آن به گرجستان حمله کرد. پس از آن جنگ، مسکو رسما اوستیای جنوبی را به عنوان مستقل به رسمیت شناخت و از آن زمان به شدت از لحاظ مالی و نظامی از آن حمایت کرد.

مقامات گفتند که این همه پرسی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوفاکتو این منطقه که برای 10 آوریل برنامه ریزی شده است، برگزار می شود که در آن بی بیلوف با رقابت شدیدی روبرو است، علیرغم اینکه کمیسیون مرکزی انتخابات بسیاری از قوی ترین نامزدها را رد صلاحیت کرده است. او به دلیل استقرار برخی از سربازان اوستیای جنوبی برای جنگ برای روسیه در اوکراین تحت فشار قرار گرفته است.

مناظره تلویزیونی میان نامزدها در غروب 30 مارس برگزار شد، اما بی‌بیلوف تعظیم کرد و گفت که باید در بحث‌های فوری درباره موضوع ادغام شرکت کند. او در بالای این مناظره گفت: «در حال حاضر رایزنی‌هایی در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که اقداماتی که برای ادغام با روسیه انجام می‌شود از نظر قانونی درست است.

در حالی که مسکو معمولاً تماس‌های تسخینوالی برای ضمیمه کردن این سرزمین را رد کرده است، محاسبات استراتژیک روسیه بدون شک در نتیجه جنگ در اوکراین تغییر کرده است. و به نظر می رسد که تماس بیبیلف در مسکو با استقبال مثبتی روبرو شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در 31 مارس گفت: "من نمی توانم هیچ نظری در مورد ادغام و همه پرسی بیان کنم." ما هیچ اقدام قانونی یا دیگری در این زمینه انجام نداده ایم، اما در عین حال موضوع در اینجا بیان نظر مردم اوستیای جنوبی است و ما با آن با احترام برخورد خواهیم کرد.

بیبیلوف در یک سخنرانی دیگر در تلویزیون دولتی روسیه گفت: «مهمترین چیز این است که در حال حاضر رایزنی هایی با همکاران روسی ما در حال انجام است».

روسیه معمولاً از حمایت خود از مناطق جدا شده به عنوان ابزاری برای اهرم فشار بر گرجستان استفاده می کند، اما به نظر می رسد مسکو این روزها شکایت کمی از تفلیس دارد زیرا گرجستان موضعی عمدتاً منفعلانه در قبال جنگ اوکراین اتخاذ کرده است. گریگوری کاراسین، فرستاده روسیه در امور گرجستان، در 24 مارس، واکنش "متوازن" تفلیس به جنگ را ستود و گفت که در روسیه "بی توجه نخواهد ماند".

گرجستان، در همین حال، اعلامیه بیبیلف را محکوم کرد. دیوید زالكالیانی، وزیر امور خارجه، در 31 مارس گفت: «بحث درباره هر رفراندوم زمانی كه قلمرو گرجستان توسط روسیه اشغال شده است، غیرقابل قبول است.» «هیچ رفراندوم در بحبوحه اشغال، به ویژه در شرایطی كه صدها هزار شهروند ما در آن حضور دارند، نیروی قانونی نخواهد داشت. در نتیجه پاکسازی قومی از خانه های خود رانده شدند و اجازه بازگشت نداشتند.»

تفلیس حدود 30000 گرجی قومی دارد که از جنگ‌های اوستیای جنوبی آواره شده‌اند، به همان ترتیبی که جمعیت کنونی این منطقه وجود دارد.

مقامات در دیگر قلمرو جداشده گرجستان، آبخازیا، گفتند که از اقدام اوستیای جنوبی "استقبال" می کنند اما قصد پیروی از آن را ندارند.

 

جاشوا کوچرا ویراستار ترکیه/قفقاز در Eurasianet و نویسنده کتاب The Bug Pit است.


نظرات کاربران


@