عربستان سعودی 81 نفر را در یک روز اعدام کرد

تاریخ انتشار : ۱۶:۱۳ ۲۱-۱۲-۱۴۰۰

مجازات اعدام برای طیف وسیعی از اتهامات در بزرگترین اعدام دسته جمعی شناخته شده در تاریخ مدرن پادشاهی سعودی اعمال شد.

تبریز امروز:

تظاهرات  در واشنگتن

 خبرگزاری دولتی عربستان سعودی اعلام کرد که عربستان سعودی  81 مرد از جمله هفت یمنی و یک تبعه سوری را به اتهاماتی از جمله "بیعت با سازمان های تروریستی خارجی" و "اعتقادات انحرافی" اعدام کرده است. این اعدام ، اولین اعدام دسته جمعی در تاریخ مدرن این پادشاهی است. این تعداد از 67 اعدام گزارش شده در سال 2021 در پادشاهی و 27 مورد در سال 2020 بیشتر است.

به گفته عربستان سعودی ، برخی از این افراد برای پیوستن به "سازمان های تروریستی" به مناطق درگیری سفر کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «به متهمان حق داشتن وکیل دادگستری داده شده و حقوق کامل آنها طبق قوانین عربستان در طول مراحل قضایی تضمین شده است.

این گزارش می افزاید: پادشاهی به اتخاذ مواضع سختگیرانه و تزلزل ناپذیر علیه تروریسم و ​​ایدئولوژی های افراطی که ثبات کل جهان را تهدید می کند، ادامه خواهد داد.

این گزارش می افزاید که این افراد شامل 37 شهروند سعودی بودند که در یک مورد به اتهام تلاش برای ترور افسران امنیتی و هدف قرار دادن ایستگاه های پلیس و کاروان ها مجرم شناخته شدند.

آخرین اعدام دسته جمعی عربستان سعودی در ژانویه 2016 بود، زمانی که این پادشاهی 47 نفر از جمله یکی از رهبران شیعه برجسته مخالف را که تظاهراتی را در این پادشاهی برگزار کرده بود، اعدام کرد.

در سال 2019، پادشاهی 37 شهروند سعودی که اکثر آنها اقلیت شیعه بودند را در یک اعدام دسته جمعی در سراسر کشور به اتهام جنایات مرتبط با "تروریسم" سر برید.

سوابق حقوق بشر عربستان سعودی از زمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در سال 2018، تحت نظارت روزافزون گروه‌های حقوق بشر و متحدان غربی قرار گرفته است.

این کشور با انتقاد شدید از قوانین محدودکننده خود در زمینه بیان سیاسی و مذهبی، و اجرای مجازات اعدام، از جمله برای متهمانی که در سنین خردسالی دستگیر شده اند، مواجه شده است.

عربستان سعودی اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید که طبق قوانین خود از امنیت ملی خود محافظت می کند.

سخنگوی سعودی گفت که متهمان از حق داشتن وکیل برخوردار بوده و حقوق کامل آنها تحت قوانین عربستان در طول روند قضایی تضمین شده است.


نظرات کاربران


@