حمله ی یمن به امارات متحده ی عربی

امارات مدعی دفع حمله ی حوثی ها به دوبی شد !

تاریخ انتشار : ۱۸:۴۸ ۱۰-۱۱-۱۴۰۰

امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کرد که یک موشک بالستیک شلیک شده توسط جنبش حوثی‌های یمن را در حالی که امارات میزبان اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل در اولین دیدارش از مرکز تجاری و گردشگری خلیج فارس بود، رهگیری کرد. سخنگوی ارتش حوثی ها در سومین حمله از این دست به کشور خلیج فارس متحد آمریکا در دو هفته اخیر گفت که آنها موشک های ذوالفقار را به ابوظبی و هواپیماهای بدون سرنشین به سمت دبی شلیک کردند.

تبریز امروز:

امارات متحده عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط جدید امنیتی خود را بر اساس نگرانی های ایران پایه گذاری می کنند
دبی، 31 ژانویه (رویترز) - امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کرد که یک موشک بالستیک شلیک شده توسط جنبش حوثی‌های یمن را در حالی که امارات میزبان اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل در اولین دیدارش از مرکز تجاری و گردشگری خلیج فارس بود، رهگیری کرد.

سخنگوی ارتش حوثی ها در سومین حمله از این دست به کشور خلیج فارس متحد آمریکا در دو هفته اخیر گفت که آنها موشک های ذوالفقار را به ابوظبی و هواپیماهای بدون سرنشین به سمت دبی شلیک کردند. او مجدداً به ساکنان و شرکت‌ها هشدار داد که از دفاتر مرکزی و تأسیسات حیاتی در امارات که خود را به عنوان یک پناهگاه تجاری امن و مقصد گردشگری جهانی می‌بالد، دوری کنند.

ایالات متحده این حمله را - که پس از حمله 17 ژانویه به یک انبار سوخت در ابوظبی که منجر به کشته شدن سه نفر شد - در تشدید جنگ یمن بین حوثی‌ها و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که شامل امارات است، محکوم کرد.

یک مقام ارشد اماراتی این حملات را تحریکات "بی فایده" توصیف کرد. انور قرقاش، این مقام مسئول در توییتر گفت: «کسانی که امارات را آزمایش می کنند اشتباه می کنند.

این حملات منجر به ناآرامی‌های امنیتی در میان برخی از ساکنان کشوری شده است که مهاجران اکثریت آن را تشکیل می‌دهند، اما هیچ تاثیر قابل‌توجهی بر زندگی روزمره نداشته است، زیرا رستوران‌ها و سواحل در فصل زمستان معتدل پر شده‌اند.

رفتارهای بازار امارات متحده عربی به دنبال پرتاب موشک حوثی ها تضعیف شد، اما تحلیلگران اقتصادی می گویند که این حملات که عمدتاً خنثی شده اند، هنوز اعتماد تجاری یا سرمایه گذاران را کاهش نداده است.

امارات متحده عربی اعلام کرد این موشک در ساعت 20 دقیقه نیمه شب رهگیری شد و بقایای آن بر روی یک منطقه خالی از سکنه سقوط کرد.

این در حالی است که رئیس جمهور اسرائیل در حال بازدید از پایتخت بود و در آنجا با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی در مورد روابط امنیتی و دوجانبه گفتگو کرد. 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی گفت: «در حالی که رئیس جمهور اسرائیل برای ایجاد پل‌ها و ارتقای ثبات در سراسر منطقه از امارات بازدید می‌کند، حوثی‌ها به حملاتی که غیرنظامیان را تهدید می‌کند، ادامه می‌دهند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی در ابوظبی، امارات متحده عربی در 30 ژانویه 2022 ملاقات کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی در ابوظبی، امارات متحده عربی در 30 ژانویه 2022 ملاقات کرد. 

هرتزوگ به بازدید خود از اکسپو 2020 در دبی ادامه داد.

وی ابراز امیدواری کرد که کشورهای بیشتری روابط خود را با اسرائیل عادی کنند، همانطور که امارات به همراه بحرین در سال 2020 با میانجیگری ایالات متحده روابط خود را تحت عنوان "توافق ابراهیم" برقرار کرد.

این توافقنامه، محور جدیدی را بین اسرائیل و کشورهای مسلمان سنی خلیج فارس ایجاد کرده است که عمدتاً بر اساس نگرانی‌های مشترک در مورد ایران هسته ای، از جمله نیروهای نیابتی و برنامه موشک‌های بالستیک آن است.

در عین حال، امارات متحده عربی به طور مستقیم با ایران تحت تلاش های کاهش تنش که بر اساس اولویت های اقتصادی هدایت می شود، تعامل داشته است. یک هیئت تجاری ایرانی قرار است در ماه فوریه از اکسپو بازدید کنند.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، ایران را به تامین سلاح برای حوثی ها متهم می کند، اتهامی که هم این گروه و هم تهران آن را رد می کنند. درگیری یمن به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران تلقی می شود.

اسرائیل پس از حمله 17 ژانویه به امارات متحده عربی حمایت امنیتی و اطلاعاتی ارائه کرد. سال گذشته، این کشور به رزمایش دریایی با نیروهای امارات، بحرین و ایالات متحده پیوست. سازندگان تسلیحات دولتی اماراتی و اسرائیلی قراردادهایی را برای توسعه مشترک سیستم دفاع پهپاد پیشرفته و کشتی های نظامی بدون سرنشین امضا کرده اند.

حوثی‌ها پیش از گسترش حملات به امارات در این ماه، مکرراً در جنگ هفت ساله، موشک‌ها و پهپادها را علیه عربستان سعودی شلیک کرده‌اند.

امارات تا حد زیادی به حضور نظامی خود در سال 2019 پایان داده بود، اما نیروهای یمنی که آنها را تسلیح و آموزش می دهد اخیراً به نبردها علیه حوثی ها در مناطق مهم تولید انرژی پیوسته اند. 

ائتلاف اخیرا نیز حملات هوایی مرگباری را به مناطق تحت کنترل حوثی ها انجام داده است.

 


نظرات کاربران


@