واکسن های نزدیک به تاریخ انقضا

واکسن های اهدایی به افریقا در معرض انهدام

تاریخ انتشار : ۰۰:۲۸ ۰۸-۱۱-۱۴۰۰

پنج‌شنبه گذشته، رئیس ارشد بهداشت آفریقا خواستار ماندگاری واکسن‌های اهدایی کووید-۱۹ به مدت ۳ تا ۶ ماه شد تا کشورها بتوانند برای عرضه و تزریق آنها آماده شوند. کشورهای کم درآمد ماه گذشته بیش از 100 میلیون دوز از واکسن کوواکس اهدایی تحت نظارت سازمان ملل را رد کردند، عمدتاً به این دلیل که این دوز در حال نزدیک شدن به انقضا بود. جان نکنگاسانگ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، گفت: اهداکنندگان می‌خواهند از این روایت که واکسن‌ها در کشورهایشان منقضی شده‌اند اجتناب کنند. در دسامبر 2021، پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیجریه بیش از یک میلیون دوز منقضی شده را نابود کرده است، زیرا واکسن‌های تحویل‌شده دارای تاریخ انقضای نزدیک به پایان یا منقضی شده را داشتند - که باعث انتشار اطلاعات نادرست رسانه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه به نیجرها دوزهای منقضی شده تزریق شده است - این کشور اعلام کرد که این خبر ناصحیح است و واکسن ها معدوم می شوند. واکسن های نزدیک به انقضا را در مالاوی به تعداد 20هزار دز و در سودان جنوبی حدود 60هزار دز را نابود کردند. آفریقایی ها شکایت دارند که این قاره به محل تخلیه واکسن های در حال انقضا تبدیل شده است که از نظر لجستیکی نمی توانند به سرعت کافی تجویز شوند.

تبریز امروز:

به گزارش فارین پالیسی؛ پنج‌شنبه گذشته، رئیس ارشد بهداشت آفریقا خواستار ماندگاری واکسن‌های اهدایی کووید-۱۹ به مدت ۳ تا ۶ ماه شد تا کشورها بتوانند برای عرضه و تزریق آنها آماده شوند. کشورهای کم درآمد ماه گذشته بیش از 100 میلیون دوز از واکسن کوواکس اهدایی تحت نظارت سازمان ملل را رد کردند، عمدتاً به این دلیل که این دوز در حال نزدیک شدن به انقضا بود. جان نکنگاسانگ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، گفت: اهداکنندگان می‌خواهند از این روایت که واکسن‌ها در کشورهایشان منقضی شده‌اند اجتناب کنند.

در دسامبر 2021، پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیجریه بیش از یک میلیون دوز منقضی شده را نابود کرده است، زیرا واکسن‌های تحویل‌شده دارای تاریخ انقضای نزدیک به پایان یا منقضی شده را داشتند - که باعث انتشار اطلاعات نادرست رسانه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه به نیجرها دوزهای منقضی شده تزریق شده است - این کشور اعلام کرد که این خبر ناصحیح است و واکسن ها معدوم می شوند. واکسن های نزدیک به انقضا را در مالاوی به تعداد 20هزار دز و در سودان جنوبی حدود 60هزار دز را نابود کردند. آفریقایی ها شکایت دارند که این قاره به محل تخلیه واکسن های در حال انقضا تبدیل شده است که از نظر لجستیکی نمی توانند به سرعت کافی تجویز شوند.

Nkengasong گفت، هیچ یک از واکسن‌های جانسون و جانسون، خریداری شده از طریق تیم کاری تهیه واکسن آفریقا، منقضی نشده است، زیرا کشورها دوزهایی با ماندگاری کافی دریافت کرده‌اند و واکسن فقط به یک دوز نیاز دارد. در مقابل، ایالات متحده حداقل 15 میلیون دوز واکسن کووید-19 را از مارس 2021 به دلیل خرید بیش از حد و جذب کم دور انداخته است.

قرص ارزان کوید 19 آفریقای جنوبی و کنیا نسخه های عمومی قرص کووید-19 مرک را بر اساس توافقی برای دسترسی کشورهای فقیرتر تولید خواهند کرد. بر اساس توافقی که توسط موسسه ثبت اختراع داروها تحت حمایت سازمان ملل متحد مذاکره شد، شرکت داروسازی ایالات متحده مرک، تا زمانی که شیوع  کرونا ادامه دارد، حق امتیاز نسخه‌های ارزان قرص ضد ویروسی مولنوپیراویر را اعمال نخواهد کرد.

حدود 27 سازنده داروی ژنریک برای عرضه دارو به 105 کشور در سراسر آسیا، آفریقا و خاورمیانه ثبت نام کرده اند. انتظار می‌رود که یک دوره 40 قرصی مولنوپیراویر به مدت پنج روز در کشورهای فقیرتر حدود 20 دلار هزینه داشته باشد، در مقایسه با یک معامله اولیه در ایالات متحده برای هر دوره 700 دلار.


نظرات کاربران


@