تحریم در مقابل دولت کودتا بحران زا شده است

حکومت مالی با تحریم های افریقایی تکان نخواهد خورد

تاریخ انتشار : ۰۰:۱۵ ۰۸-۱۱-۱۴۰۰

هزاران نفر در این ماه در مالی با توجه به فراخوان های دولت برای اعتراض به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به خیابان ها آمدند. تحریم ها به دلیل شکست مالی در انتقال به حکومت دموکراتیک اعمال شد. با این حال، سرهنگ آسیمی گویتا، که دو کودتا را در طی 9 ماه رهبری کرده است، از لفاظی های ملی گرایانه استفاده کرده است تا تقصیر چشم انداز وخیم کشورش را قاطعانه به گردن جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و فرانسه بیاندازد. گویتا از مردم مالی خواست تا در برابر اقدامات تنبیهی «از میهن خود دفاع کنند». اتحادیه ملی کارگران مالی گفت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا"یک بار دیگر به آفریقا خیانت کرده است". در میان افزایش خشم عمومی علیه فرانسه، برای حاکمان نظامی آسان بوده است که محکم بر قدرت بچسبند. این اعتراضات نقطه اوج روابط رو به وخامت با قدرت استعماری سابق مالی بود که شهرتش در سراسر ساحل در سال گذشته بدتر شده است. بسیاری از مردم مالی از بدتر شدن وضعیت امنیتی کشور ناراضی بوده اند و 1.2 میلیون نفر با گرسنگی روبرو هستند. در اکتبر 2021، صدها نفر در خیابان‌های باماکو، پایتخت مالی تجمع کردند تا علیه نیروهای فرانسوی که در سال 2013 به بیرون راندن گروه‌های جهادی از منطقه شمالی کمک کردند، اما از آن زمان به کشتن غیرنظامیان متهم شدند، تظاهرات کردند. بر اساس پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری‌های مسلحانه، نیروهای امنیتی مالی نیز در سال 2020 بیش از جهادی‌ها غیرنظامیان را کشتند

تبریز امروز:

تظاهرات در مالی

 


حکومت مالی مالی تکان نخواهد خورد

 هزاران نفر در این ماه در مالی با توجه به فراخوان های دولت برای اعتراض به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به خیابان ها آمدند. تحریم ها به دلیل شکست مالی در انتقال به حکومت دموکراتیک اعمال شد.

با این حال، سرهنگ آسیمی گویتا، که دو کودتا را در طی 9 ماه رهبری کرده است، از لفاظی های ملی گرایانه استفاده کرده است تا تقصیر چشم انداز وخیم کشورش را قاطعانه به گردن  جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و فرانسه بیاندازد. گویتا از مردم مالی خواست تا در برابر اقدامات تنبیهی «از میهن خود دفاع کنند». اتحادیه ملی کارگران مالی گفت  جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا"یک بار دیگر به آفریقا خیانت کرده است".

در میان افزایش خشم عمومی علیه فرانسه، برای حاکمان نظامی آسان بوده است که محکم بر قدرت بچسبند. این اعتراضات نقطه اوج روابط رو به وخامت با قدرت استعماری سابق مالی بود که شهرتش در سراسر ساحل در سال گذشته بدتر شده است. بسیاری از مردم مالی از بدتر شدن وضعیت امنیتی کشور ناراضی بوده اند و 1.2 میلیون نفر با گرسنگی روبرو هستند.

در اکتبر 2021، صدها نفر در خیابان‌های باماکو، پایتخت مالی تجمع کردند تا علیه نیروهای فرانسوی که در سال 2013 به بیرون راندن گروه‌های جهادی از منطقه شمالی کمک کردند، اما از آن زمان به کشتن غیرنظامیان متهم شدند، تظاهرات کردند. بر اساس پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری‌های مسلحانه، نیروهای امنیتی مالی نیز در سال 2020 بیش از جهادی‌ها غیرنظامیان را کشتند.

در آگوست 2020، گویتا، رئیس جمهور منفور مالی، ابراهیم بوباکار کیتا را در میان اعتراضات گسترده سرنگون کرد. کیتا در 16 ژانویه درگذشت. گویتا در مواجهه با تهدید تحریم‌ها، قول داد تا فوریه 2022 انتخابات برگزار کند و برای مدت کوتاهی قدرت را به یک دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان سپرد. اما در ماه مه 2021، پس از تغییر کابینه که برخی از دست اندرکاران در سرنگونی اوت را به حاشیه برد، گویتا کودتای دوم را انجام داد و رهبران غیرنظامی موقت کشور را برکنار کرد.

ماه گذشته، گویتا اعلام کرد که قصد دارد تا پنج سال در قدرت بماند، که باعث شد رهبران ECOWAS مرزها را ببندند، تحریم تجاری را اعمال کنند و دارایی‌های این کشور را که در بانک مرکزی کشورهای آفریقای غربی نگهداری می‌شود مسدود کنند. بانک جهانی که حدود 1.5 میلیارد دلار پروژه در مالی را تامین مالی می کرد، در ژوئن گذشته تامین مالی را متوقف کرد.

حکومت مالی مالی استدلال می کند که حملات شورشیان و ناامنی اسلام گرایان مانع از سازماندهی انتخابات امن این کشور می شود. این موضعی است که توسط برخی از مردم مالی که خواهان یک دوره انتقال طولانی تر هستند، حمایت می شود.

ناامیدی فزاینده ای در میان دیپلمات های خارجی وجود دارد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در حالی که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در برست، فرانسه در این ماه دیدار کردند، گفت: «اگر برای تظاهرات به اندازه کافی امن است، مطمئناً برای رای دادن به اندازه کافی امن است». آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، پنجشنبه گذشته احساسات مشابهی را تکرار کرد و گفت که رهبران مالی باید بتوانند انتخابات را در مدت زمان معقولی برگزار کنند. گوترش گفت: «ما نیازی به انتقال پنج ساله نداریم.

مالی که یک کشور محصور در خشکی است، مشتاق مقاومت در برابر تمام اقدامات تنبیهی، از حمایت همسایه موریتانی که در سال 2000 از ECOWAS خارج شد و گینه که سال گذشته در پاسخ به کودتا در آن کشور به حالت تعلیق درآمد، استفاده کرده است. هفته گذشته یک هیئت مالی از بنادر هر دو کشور بازدید کرد.

مالی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلا در آفریقا است و شرکت های معدنی تاکنون تحت تاثیر تحریم ها قرار نگرفته اند. استخراج‌کنندگان طلا، از جمله شرکت‌های مستقر در کانادا Barrick Gold و B2Gold و همچنین Firefinch مستقر در استرالیا، هیچ اختلالی در محموله‌ها گزارش نکردند و انتظار دارند فروش به‌طور عادی ادامه یابد.

در همین حال، اگر چرخش آن به سمت روسیه، که مستلزم استقرار نیروهای روسی در شمال کشور برای آموزش نیروهای مالی است، موجب نقض بیشتر حقوق بشر شود، به ویژه پس از خروج نیروهای اروپایی و تلاش مالی برای مقابله با این رژیم، حمایت عمومی از حکومت نظامی می تواند کوتاه مدت باشد. ثبات پیدا کند گزارش شده است که عوامل گروه واگنر، یک شرکت نظامی خصوصی روسی، در نقض حقوق در جمهوری آفریقای مرکزی و جنایات جنگی در جنگ داخلی لیبی دست داشته اند.


نظرات کاربران


@