نقاشی های امپرسیونیستی مارتیروس ساریان

در نقاشی های مارتیروس ساریان ؛ رنگ یک معجزه واقعی است. در ترکیب با نور خورشید + ویدئو

تاریخ انتشار : ۲۰:۴۱ ۰۱-۱۱-۱۴۰۰

مارتیروس ساریان یکی از بزرگترین نقاشان ارمنی بود که آثار خود را در آغاز قرن هجدهم خلق کرد. نقاشی را از شانزده سالگی شروع کرد و تا زمان بازنشستگی ادامه داد. او در مسکو تحصیل کرد . نقاشی هایی که به لطف عواطف و احساسات او نسبت به فرهنگ و مردمان جهان متولد شدند، بازخورد فوق العاده ای از مخاطبان نقاشی هایش دریافت کرد. مانند همه هنرمندان مدرن آن زمان، ساریان نیز به امپرسیونیسم علاقه داشت. با این حال، در کنار آن، او سبک خود را نیز خلق می کرد. ساریان مطمئن بود که هنر باید مردم را به زندگی و مبارزه دعوت کند، تا آنها را باور و امیدوار کند، به همین دلیل شروع به کشیدن گل و نقاشی با رنگ های روشن کرد. هر چه جنگ‌ها بیشتر می‌شد، نقاشی‌های او درخشان‌تر و رنگارنگ‌تر می‌شدند. از این رو او سعی می کرد نوعی نور و امید را به سرزمینش بیاورد.

تبریز امروز:

 

مارتیروس ساریان می گوید: "رنگ یک معجزه واقعی است. در ترکیب با نور خورشید، روح شکل جسم و جوهر هستی جهانی را بیان می کند.» 

مارتیروس ساریان - نقاشی گل ها

مارتیروس ساریان یکی از بزرگترین نقاشان دوران شوروی  بود که آثار خود را در آغاز قرن هجدهم خلق کرد. او زا بنیانگذار مکتب ملی نقاشی مدرن  شوروی نامیده اند .وی در 16 فوریه  سال 1880 در نخجوان-آن-دون (اکنون بخشی از روستوف-آن-دون، روسیه بدنیا آمد در سن 15 سالگی، مدرسه نخجوان را به پایان رساند. او نقاشی را از شانزده سالگی شروع کرد و تا زمان بازنشستگی ادامه داد. مارتیروس  از سال 1897 تا 1904  در مسکو تحصیل کرد در .مدرسه هنر مسکو، از جمله در کارگاه های والنتین سرووف و کنستانتین کرووین، تحصیل کرد. او به شدت تحت تأثیر آثار پل گوگن و هانری ماتیس قرار گرفت. کارهای هنری اش همان  نقاشی هایش که به لطف عواطف و احساسات او نسبت به فرهنگ و مردمان جهان متولد شدند در این دوران بنیان نهاده شد، نقاشی هایش بازخورد فوق العاده ای از مخاطبان نقاشی هایش دریافت کرد. مانند همه هنرمندان مدرن آن زمان، ساریان نیز به امپرسیونیسم علاقه داشت. با این حال، در کنار آن، او سبک خود را نیز خلق می کرد. ساریان مطمئن بود که هنر باید مردم را به زندگی و مبارزه دعوت کند، تا آنها را باور و امیدوار کند، به همین دلیل شروع به کشیدن گل و نقاشی با رنگ های روشن کرد. هر چه جنگ‌ها بیشتر می‌شد، نقاشی‌های او درخشان‌تر و رنگارنگ‌تر می‌شدند. از این رو او سعی می کرد نوعی نور و امید را به سرزمینش بیاورد.

مارتیروس سارایان

یک اثر از  مارتیروس ساریان

در سال 1967 خانه-موزه به نام وی در ایروان تأسیس شد. این نشان دهنده مکانی است که ساریان در آن زندگی و کار می کرد. طراحی ساختمان متعلق به الکساندر تامانیان است که معمار ارشد ایروان بود. در خانه موزه حدود 270 اثر از او وجود دارد که از جمله آنها نقاشی و گرافیک است. علاوه بر آثار ارائه شده در اینجا، صدها اثر او نیز در گالری های مختلف در سراسر جهان پخش شده است. در پس رنگ های روشن، عشق ساریان به سرزمین را می توان احساس کرد، عشقی که تقریباً در همه نقاشی ها به نوعی وجود دارد. 

مارتیروس ساریان
3 خیابان مارتیروس ساریان، ایروان 0002، ارمنستان
پارک و خیابان ساریان
وی در دوران حیاتش که تا 5 ماه می سال 1972 انجامید ، به هنرمندی محبوب تبدیل شد، بعد از فوتش پارکی  به نام او نامگذاری شد. پارک ساریان مکانی در نزدیکی تئاتر اپرا و باله ارمنستان است که هنرمندان محلی در آنجا نقاشی های خود را می فروشند. این یک نقطه خوب برای توقف است. ایروان همچنین خیابانی به نام ساریان دارد. علاوه بر آن، پرتره او بر روی 20هزار درام ارمنستان (واحد پول محلی) نقش بسته است .

مارتیروس ساریان، هنرمند  ارمنی، میراث فرهنگی عظیمی را از خود به یادگار گذاشت که نه تنها در خانه-موزه ای به نام او، بلکه در گوشه و کنار جهان ارائه شده است.خانه ای در روستوف-آن-دون که ساریان از سال 1919 تا 1921 در آن زندگی می کرد.
او ابتدا از ارمنستان، سپس بخشی از امپراتوری روسیه، در سال 1901 بازدید کرد و از سال 1910 تا 1913 سفرهای زیادی در ترکیه، مصر و ایران داشت.  در سال 1916 به تفلیس  سفر کرد و در آنجا با لوسیک آگایان ازدواج کرد. در آنجا بود که او به سازماندهی انجمن هنرمندان ارمنی کمک کرد.


ساریان روی اسکناس 20000 درام 1999
پس از به دست گرفتن قدرت توسط بلشویک ها در سال 1917، او به همراه خانواده خود به روسیه رفت. در سال 1921 به ارمنستان نقل مکان کردند. در حالی که بیشتر کارهای او منعکس کننده مناظر ارمنستان بود، او همچنین نشان رسمی اتحاد جماهیر شوروی ارمنستان را طراحی کرد و پرده اولین تئاتر دولتی ارمنستان را طراحی کرد.

 او در ایروان در پانتئون در کنار کومیتاس وارداپت به خاک سپرده شد.

پسرش غازروس (لازاروس) ساریان آهنگساز و مربی بود. نوه‌ی او مریم پطروسیان نیز نقاش، کاریکاتوریست و رمان‌نویس برنده جوایز بسیار است.

 


نظرات کاربران


@