کشف ستاره شناسان از کهکشان راه شیری

سیاهچاله بزرگ راه شیری به طور نامنظم و غیرقابل پیش بینی شعله ور می شود

تاریخ انتشار : ۱۲:۵۳ ۲۴-۱۰-۱۴۰۰

" ساقیتاریوس آ "سیاهچاله ای با جرم 4.3 میلیون خورشیدی در مرکز کهکشان راه شیری، منبع قوی رادیو، اشعه ایکس و پرتوهای گاما است. همچنین تابش شعله در باند پرتو ایکس در سطح ثابت و ساکن، و همچنین در سایر باندهای موج، به ویژه در مادون قرمز ، نشان می دهد. فرآیند فیزیکی تولید فلرها به طور کامل درک نشده است و مشخص نیست که نرخ شعله ور شدن آن متفاوت است، اگرچه برخی از فعالیت های اخیر نشان می دهد که در سال های نزدیک به تنوع بی سابقه ای رسیده است. ستاره شناسان با استفاده از بیش از یک دهه نظارت منظم پرتو ایکس رصدخانه نیل گرلز سویفت ناسا دریافتند که Sagittarius A* نه تنها به طور نامنظم از روز به روز شعله ور می شود، بلکه در دراز مدت نیز شعله ور می شود.

تبریز امروز:

 به گزارش ساینس در تاریخ 24  دی ماه" ساقیتاریوس آ "سیاهچاله ای با جرم 4.3 میلیون خورشیدی در مرکز کهکشان راه شیری، منبع قوی رادیو، اشعه ایکس و پرتوهای گاما است. همچنین تابش شعله در باند پرتو ایکس در سطح ثابت و ساکن، و همچنین در سایر باندهای موج، به ویژه در مادون قرمز ، نشان می دهد. فرآیند فیزیکی تولید فلرها به طور کامل درک نشده است و مشخص نیست که  نرخ شعله ور شدن آن متفاوت است، اگرچه برخی از فعالیت های اخیر نشان می دهد که در  سال های نزدیک به تنوع بی سابقه ای رسیده است. ستاره شناسان با استفاده از بیش از یک دهه نظارت منظم پرتو ایکس رصدخانه نیل گرلز سویفت ناسا دریافتند که Sagittarius A* نه تنها به طور نامنظم از روز به روز شعله ور می شود، بلکه در دراز مدت نیز شعله ور می شود.

راه شیری

این تصویر پرتو ایکس از مرکز کهکشان راه شیری تمام مشاهدات سوئیفت را از سال 2006 تا 2013 ادغام می کند. قوس A* در مرکز قرار دارد. پرتوهای ایکس با انرژی کم (300 تا 1500 الکترون ولت) قرمز به نظر می رسند. سبزها با انرژی متوسط ​​(1500 تا 3000 eV) هستند. آبی پرانرژی هستند (3000 تا 10000 eV) .

در فوریه 2006، سوئیفت با هدف مطالعه ساقیتاریوس A* و همچنین چندین سیستم دوتایی پرتو ایکس واقع در منطقه، نظارت بر مرکز کهکشان راه شیری را با تلسکوپ پرتو ایکس (XRT) آغاز کرد.

سوئیفت/XRT به غیر از تعداد معدودی وقفه و محدودیت های خورشید، از سال 2006 هر 1 تا 3 روز یک بار به مرکز کهکشانی اشاره کرده است.

در مطالعه کنونی، الکسیس آندرس، اخترشناس  از موسسه ملی ستاره شناسی ا و همکارانش از تمام داده‌های Swift/XRT موجود استفاده کردند که Sagittarius A* را پوشش می‌داد و از 24 فوریه 2006 تا 6 اوت 2019 را در بر می‌گرفت.

تجزیه و تحلیل داده ها با کاهش شدید فعالیت برای چهار سال آینده سطوح بالایی از فعالیت را از سال 2006 تا 2008 نشان می دهد.

پس از سال 2012، فرکانس شعله‌ها دوباره افزایش یافت - محققان در تشخیص یک الگوی مشکل داشتند.

در چند سال آینده، آن‌ها انتظار دارند داده‌های کافی جمع‌آوری کنند تا بتوانند رد کنند که آیا تغییرات در شراره‌های Sagittarius A سیاهچاله مرکزی به دلیل عبور ابرها یا ستاره‌های گازی است یا اینکه چیز دیگری می‌تواند فعالیت نامنظم مشاهده شده از کهکشان ما را توضیح دهد. 

دکتر ناتالی دگنار، ستاره شناس دانشگاه آمستردام، می گوید: مجموعه داده های طولانی رصدخانه سوئیفت به طور تصادفی اتفاق نیفتاده است. "من به طور منظم برای زمان مشاهده بیشتر درخواست داده ام. این یک برنامه مشاهده بسیار ویژه است که به ما امکان می دهد تحقیقات زیادی انجام دهیم."

دکتر جاکوب ون دن ایجندن، ستاره شناس دانشگاه آکسفورد، گفت: «چگونگی وقوع شعله ها دقیقاً مشخص نیست. قبلاً تصور می‌شد که پس از عبور ابرهای گازی یا ستاره‌ها از کنار سیاه‌چاله، شعله‌های بیشتری رخ می‌دهد، اما هنوز هیچ مدرکی برای آن وجود ندارد.

و ما هنوز نمی‌توانیم این فرضیه را تأیید کنیم که خواص مغناطیسی گاز اطراف نیز در این مورد نقش دارد.»

این نتایج در ماهنامه انجمن سلطنتی نجوم منتشر شده است


نظرات کاربران


@