افریقای جنوبی

مرگ اسقف عدالت و مساوات جو دزموند توتو

تاریخ انتشار : ۰۳:۰۸ ۱۰-۱۰-۱۴۰۰

دزموند ام. توتو، روحانی که از منبر و سخنرانی با روحیه خود برای کمک به سرنگونی آپارتاید در آفریقای جنوبی استفاده کرد و سپس به حامی اصلی آشتی مسالمت آمیز تحت حاکمیت اکثریت سیاه پوستان تبدیل شد، روز یکشنبه در کیپ تاون درگذشت. او 90 ساله بود.

تبریز امروز:

 

دزموند توتو، که صدای او به نابودی آپارتاید کمک کرد، در 90 سالگی درگذشت
اسقف اعظم، یک نیروی قدرتمند برای عدم خشونت در جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی، در سال 1984 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

 Desmond M. Tutu at Washington National Cathedral in 1984. The archbishop was a spellbinding preacher, assuring his parishioners of God’s love while exhorting them to follow the path of nonviolence in their struggle.
دزموند ام. توتو در کلیسای جامع ملی واشنگتن در سال 1984. اسقف اعظم واعظی طلسم‌کننده بود و به اعضای محله‌اش از عشق خدا اطمینان می‌داد و در عین حال آنها را تشویق می‌کرد که در مبارزه‌شان راه خشونت‌پرهیزانه را دنبال کنند.


دزموند ام. توتو، روحانی که از منبر و سخنرانی با روحیه خود برای کمک به سرنگونی آپارتاید در آفریقای جنوبی استفاده کرد و سپس به حامی اصلی آشتی مسالمت آمیز تحت حاکمیت اکثریت سیاه پوستان تبدیل شد، روز یکشنبه در کیپ تاون درگذشت. او 90 ساله بود.

مرگ او توسط دفتر رئیس جمهور آفریقای جنوبی، سیریل رامافوزا، تأیید شد، که اسقف اعظم را "رهبر اصولگرا و عمل گرایی که به بینش کتاب مقدس معنا می بخشد که ایمان بدون اعمال مرده است" خوانده است.

بنیاد میراث دزموند و لی توتو گفت که علت مرگ سرطان بوده و اسقف اعظم توتو در یک مرکز مراقبت درگذشت. او برای اولین بار در سال 1997 به سرطان پروستات مبتلا شد و در سال های پس از آن در میان ترس های مکرر مبنی بر گسترش این بیماری چندین بار در بیمارستان بستری شد، .

اسقف اعظم توتو به عنوان رهبر شورای کلیساهای آفریقای جنوبی و بعداً به عنوان اسقف اعظم انگلیکن کیپ تاون، کلیسا را ​​به خط مقدم مبارزات چندین دهه سیاه پوستان آفریقای جنوبی برای آزادی رهبری کرد. صدای او نیروی قدرتمندی برای عدم خشونت در جنبش ضد آپارتاید بود و جایزه صلح نوبل را در سال 1984 برای او به ارمغان آورد.

 هنگامی که آن جنبش در اوایل دهه 1990 پیروز شد، او کشور را به سمت یک رابطه جدید بین شهروندان سفیدپوست و سیاهپوست سوق داد و به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت و آشتی، شهادت هایی را جمع آوری کرد که شرارت آپارتاید را مستند می کرد.

او گفت: "شما در وسعت شر غرق شده اید." اما وی افزود، برای پاکسازی زخم باید باز شود. در ازای گزارش صادقانه جنایات گذشته، کمیته پیشنهاد عفو کرد و آنچه اسقف اعظم توتو آن را اصل عدالت ترمیمی – و نه تلافی جویانه – نامید، موضوع به پایان برده شد. 

اعتبار او برای تلاش‌های کمیسیون برای ترغیب اعضای سابق نیروهای امنیتی آفریقای جنوبی و مبارزان سابق چریکی برای همکاری با تحقیقات بسیار مهم بود.

اسقف اعظم توتو موعظه کرد که سیاست آپارتاید به همان اندازه که برای ستمدیدگان غیرانسانی است برای ظالمان نیز غیرانسانی است. در داخل کشور ، او در برابر خشونت در حال ظهور ایستاد و  در خارج از کشور به دنبال پل زدن بین سیاه و سفید بود.، او از تحریم کنندگان اقتصادی علیه دولت آفریقای جنوبی خواست تا سیاست را تغییر دهد.

In 1986, he was named archbishop of Cape Town and became spiritual head of the country’s 1.5 million Anglicans, 80 percent of whom were Black.

در سال 1986، اسقف اعظم کیپ تاون منصوب شد و رئیس معنوی 1.5 میلیون آنگلیکان کشور شد که 80 درصد آنها سیاه پوست بودند.

اما به همان اندازه که او علیه رهبری دوران آپارتاید مقابله کرده بود، مخالفت یکسانی را با چهره‌های برجسته کنگره ملی آفریقایی که تحت رهبری نلسون ماندلا در اولین انتخابات کاملاً دموکراتیک در سال 1994 به قدرت رسید، نشان داد.

 

در سال 2004، اسقف اعظم، رئیس جمهور تابو امبکی، جانشین ماندلا را متهم کرد که سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که گروه های کوچکی را ثروتمند می‌کند در حالی که «بسیاری از مردم ما در فقر طاقت‌فرسا، تحقیرکننده و غیرانسانی زندگی می‌کنند».

او گفت: «ما روی یک انبار باروت نشسته‌ایم.

اگرچه او و آقای امبکی بعداً آشتی کردند - در سال 2015 با هم عکس گرفتند، زمانی که آقای امبکی، رئیس جمهور سابق، از اسقف اعظم توتو در بیمارستان عیادت کرد - اسقف اعظم از وضعیت کشورش در زمان ریاست جمهوری بعدی آن ناراضی بود. ژاکوب جی. زوما، که با وجود درگیر شدن در رسوایی، یک دوره دیگر آقای امبکی را رد کرده بود.

اسقف اعظم توتو در سال 2010 به مجله نیویورک تایمز گفت: «فکر می‌کنم در آفریقای جنوبی در موقعیت بدی قرار داریم، و به خصوص وقتی آن را با دوران ماندلا مقایسه می‌کنید. به نظر می رسد بسیاری از چیزهایی که در رویاهای ما امکان پذیر بود، بیش از پیش از دسترس خارج می شوند. ما نابرابرترین جامعه جهان را داریم.»

سپس، در سال 2011، همانطور که منتقدان A.N.C را متهم کردند. اسقف اعظم توتو بار دیگر به دلیل فساد و سوء مدیریت، دولت را مورد حمله قرار داد، این بار با عباراتی که زمانی غیرقابل تصور بود. او گفت: «این دولت، دولت ما، بدتر از دولت آپارتاید است، زیرا در این مدت همانطور که از دولت آپارتاید انتظارش را داشتید ، کار می کند.»

 

 

 

وی افزود: آقای زوما، تو و دولتت نماینده من نیستی. شما نماینده منافع خود هستید. من از روی عشق به شما هشدار می دهم که یک روز برای شکست A.N.C دعا می کنیم. دولت. تو شرم آور هستی.»

Archbishop Tutu with Nelson Mandela in 1994, weeks before the historic election.
اسقف اعظم توتو با نلسون ماندلا در سال 1994، چند هفته قبل از انتخابات تاریخی.

سخنان او زمانی که در سال 2016، ائتلافی از رهبران مذهبی در آفریقای جنوبی به سایر منتقدان پیوستند و از آقای زوما خواستند تا استعفا دهد، پیشگویی به نظر می رسید. در اوایل سال 2018، آقای زوما پس از جنگ قدرت با معاونش، آقای رامافوزا، که در فوریه همان سال ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، برکنار شد.

تا آن زمان، اسقف اعظم توتو به دلیل عدم سلامتی، مصاحبه را تا حد زیادی متوقف کرده بود و به ندرت در انظار ظاهر می شد. اما چند ماه پس از سوگند آقای رامافوسا به عنوان رئیس جمهور جدید با وعده "سپیده دم" برای ملت، اسقف اعظم از او در خانه اش استقبال کرد.

اسقف اعظم توتو به آقای رامافوسا هشدار داد: «بدانید که ما مرتباً برای شما و همکارانتان دعا می کنیم که این یک سحر کاذب نباشد.

در آن زمان، حمایت از کنگره ملی آفریقا کاهش یافته بود، حتی اگر چه این حزب بزرگترین حزب سیاسی کشور باقی مانده بود. کنگره ملی افریقا در انتخابات سال 2016، در حالی که هنوز تحت رهبری آقای زوما بود، سهم این حزب از آراء به پایین ترین سطح خود از زمان پایان آپارتاید کاهش یافت. آقای رامافوزا تلاش کرد تا این روند را معکوس کند، و بعداً به دلیل مدیریت قوی خود در بحران کرونا مورد تحسین قرار گرفت.

یک سلبریتی جهانی
اسقف اعظم توتو در بیشتر عمر خود یک واعظ طلسم کننده بود و صدای او به نوبه خود بلند و بلند بود. او اغلب از منبر پایین می آمد تا اهل محله خود را در آغوش بگیرد. گهگاهی در راهروها به رقصی شبیه به پیکسی می‌پرداخت، پیامش را با شوخ طبعی و قهقهه‌ای که به نشانه‌ی بارز او تبدیل می‌شد، نقطه‌گذاری می‌کرد و مخاطبانش را به یک دوستی شادی‌بخش دعوت می‌کرد. او ضمن اطمینان از محبت خدا به اعضای محله خود، آنها را تشویق می کرد که در مبارزه خود راه پرهیز از خشونت را دنبال کنند.

سیاست در آموزه های دینی او نهفته بود. او در یکی از تمثیل های خود گفت: «ما زمین را داشتیم و آنها کتاب مقدس را داشتند. «سپس گفتند بیایید نماز بخوانیم و ما چشمانمان را بستیم. وقتی دوباره آنها را باز کردیم، آنها زمین داشتند و ما کتاب مقدس. شاید ما به نتیجه بهتری از معامله رسیدیم.»

رهبری اخلاقی او، همراه با سخنرانی برنده اش،  به او یک شهرت جهانی داد. از وی در مراسم اجتماعی پر زرق و برق عکس گرفته شد، در فیلم های مستند ظاهر شد و با مجریان برنامه ها گفتگو چت کرد. حتی در اواخر سال 2015، زمانی که وضعیت سلامتی او ضعیف به نظر می رسید، با شاهزاده هری از بریتانیا ملاقات کرد که به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم به او لوح افتخاری اهدا کرد.

 

مردی جمع و جور و بی قرار

 برای سال های زیادی با دویدن در ساعت 4:30 هر روز صبح تناسب اندام خود را حفظ می کرد - اسقف اعظم توتو چشمانی نافذ داشت که به سختی با عینک های بدون لبه پنهان می شدند. زمانی که به خارج از کشور سفر می کرد، با کت و شلوار خاکستری خوش دوخت خود، چهره ای خوش تیپ را روی پیراهنی سرخابی با یقه روحانی سفید برید.


Archbishop Tutu on the steps of New York’s City Hall in 1986, weeks before a planned anti-apartheid rally. Behind him are Cleveland Robinson, a leader of the protest, and Bella Abzug, the former congresswoman.
اسقف اعظم توتو در سال 1986، چند هفته قبل از تظاهرات برنامه ریزی شده ضد آپارتاید، در پله های ساختمان شهرداری نیویورک. پشت سر او کلیولند رابینسون، رهبر معترضان، و بلا آبزوگ، نماینده سابق کنگره قرار دارند.

او که ظاهراً به فضایل حیا متقاعد شده بود، به نظر می‌رسید که هرگز خود را به شرایط شهرت و مقام عالی عادت نداد. او بی‌وقفه به موقع بود، همیشه از ناقوس‌ها و خدمتکارانی که به انتظار او فرستاده می‌شدند قدردانی می‌کرد و از لیموزین‌ها و اسکورت پلیس ناراحت بود.

او یک بار به خبرنگار واشنگتن پست گفت: "می دانید، در خانه، وقتی صدای آژیر پلیس را می شنوید، متوجه می شوید که آنها می آیند تا شما را بگیرند." "هنوز سوار شدن با آنها من را کمی عصبی می کند."

گرچه اسقف اعظم توتو، مانند دیگر سیاه پوستان آفریقای جنوبی عصر خود، از وحشت و شرمساری آپارتاید رنج برده بود، اما به خود اجازه نمی داد از دشمنانش متنفر باشد. او می‌گوید وقتی جوان بود، نسبت به کشیش‌های سفیدپوستی که می‌شناخت خوش‌شانس بود و در طول مبارزه طولانی علیه آپارتاید، خوش‌بین باقی ماند. او در سفری به نیویورک در سال 1990 گفت: «عدالت، خوبی، عشق، شفقت باید غالب شود. آزادی در حال وقوع است. آزادی در راه است.»

او عبارت "ملت رنگین کمان" را برای توصیف آفریقای جنوبی جدید در حال ظهور در دموکراسی ابداع کرد و خواستار بحث شدید بین همه نژادها شد.

اسقف اعظم توتو همیشه گفته بود که او یک کشیش است، نه یک سیاستمدار، و زمانی که رهبران واقعی جنبش علیه آپارتاید از زندان یا تبعید بازگردند، او به عنوان کشیش آن خدمت خواهد کرد. در حالی که او اذعان داشت که آنجا یک نقش سیاسی برای کلیسا قایل بود، او روحانیون منصوب شده را از تعلق به هر حزب سیاسی منع کرد.

 

در سال 1989، پس از اینکه رئیس جمهور  کلرک  شروع به برچیدن آپارتاید کرد، اسقف اعظم توتو کنار رفت و رهبری مبارزه را پس از آزادی از زندان در سال 1990 به آقای ماندلا سپرد.

اما اسقف اعظم توتو به طور کامل از سیاست کشور دور نماند. او گفت: «ما تلاش کرده‌ایم تا این افراد را به جایی که هستند برسانیم و اجازه نخواهیم داد که شکست بخورند. ما آن همه گاز اشک آور را قورت ندادیم و به زندان و تبعید فرستاده شدیم و کشته شدیم.»

از معلم تا واعظ
دزموند امپیلو توتو در 7 اکتبر 1931 در کلرکزدوپ، در ویتواترسرند در استان شمال غربی آفریقای جنوبی کنونی به دنیا آمد. مادرش آلتا، کارگر خانه بود. پدرش زکریا در مدرسه ای متدیست تدریس می کرد. دزموند جوان به عنوان متدیست تعمید یافت، اما بعداً کل خانواده به کلیسای انگلیکان پیوستند. هنگامی که او 12 ساله بود، خانواده به ژوهانسبورگ نقل مکان کردند، جایی که مادرش به عنوان آشپز در مدرسه ای برای نابینایان کار پیدا کرد.

او گفت در حالی که هرگز شرم پدرش را فراموش نکرد وقتی یک پلیس سفیدپوست در مقابل پسرش او را «پسر» خطاب کرد، اما وقتی یک مرد سفیدپوست در لباس کشیش کلاهش را در مقابل مادرش برداشت ، عمیق‌تر تحت تأثیر قرار گرفت.

مرد سفید پوست کشیش تروور هادلستون، مبارز برجسته علیه آپارتاید بود. زمانی که دزموند به دلیل بیماری سل در بیمارستان بستری شد، پدر هادلستون تقریباً هر روز از او دیدن می کرد. پدر هادلستون سال‌ها بعد به یک مصاحبه‌کننده گفت: «این پسر کوچک به خوبی می‌توانست بمیرد، اما او تسلیم نشد و هرگز حس شوخ طبعی خود را از دست نداد.»

پس از بهبودی، دزموند می‌خواست پزشک شود، اما خانواده‌اش توانایی پرداخت هزینه‌های مدرسه را نداشتند. در عوض او معلم شد و در کالج نرمال پرتوریا بانتو تحصیل کرد و از دانشگاه آفریقای جنوبی مدرک لیسانس گرفت. او به مدت سه سال در دبیرستان تدریس کرد اما در اعتراض به قانون آموزش بانتو که استانداردهای آموزشی برای دانش آموزان سیاه پوست را پایین می آورد، استعفا داد.


Then-Bishop Tutu and his wife, Nomalizo Leah Tutu, at the General Theological Seminary in New York in 1984.

سپس اسقف توتو و همسرش، نومالیزو لیا توتو، در مدرسه علمیه عمومی نیویورک در سال 1984.


در آن زمان او با نومالیزو لیه شنزانه ازدواج کرد که تأثیر عمده ای در زندگی او داشت. این زوج در ژوئیه 2015 ؛ شصتمین سال ازدواج خود را با تجدید عهد عروسی خود جشن گرفتند. او و چهار فرزندشان یک پسر، تروور تامسانکا توتو، و سه دختر، ترزا تاندکا توتو، نائومی نونتومبی توتو و مفو توتو ون فورث و همچنین هفت نوه. را صاحب شدند

 او در کالج الهیات سنت پیتر در ژوهانسبورگ تحصیل کرد و در دسامبر 1961 به عنوان کشیش انگلیسی در کلیسای جامع سنت مریم منصوب شد، کمتر از دو سال پس از آن که اعتراضات شهر شارپویل در 40 مایلی ژوهانسبورگ را متشنج کرد.

او پس از خدمت در کلیساهای محلی، در انگلستان تحصیل کرد و در آنجا مدرک لیسانس الهیات و فوق لیسانس الهیات را از کالج کینگ در لندن گرفت. هنگامی که به آفریقای جنوبی بازگشت، یک مدرس بود و از سال 1972 تا 1975 به عنوان معاون مدیر صندوق آموزش الهیات، سفرهای گسترده ای در آسیا و آفریقا و اداره بورسیه های تحصیلی برای شورای جهانی کلیساها انجام داد.

With a group of children in 1976, the year he was consecrated bishop of Lesotho.
با گروهی از کودکان در سال 1976، سالی که اسقف لسوتو گردید

.
او در سال 1975 به عنوان رئیس انگلیکن ژوهانسبورگ منصوب شد و سال بعد به عنوان اسقف لسوتو منصوب شد. در سال 1978 او اولین دبیر کل سیاه پوست شورای کلیساهای آفریقای جنوبی شد و شروع به تأسیس این سازمان به عنوان یک نیروی اصلی در جنبش علیه آپارتاید کرد.

 

تحت رهبری اسقف توتو، شورا بورسیه هایی را برای جوانان سیاه پوست ایجاد کرد و برنامه های خودیاری را در شهرستان های سیاه پوست سازماندهی کرد. برنامه های بحث برانگیز تری نیز وجود داشت: وکلایی برای وکالت متهمان سیاه پوست در محاکمه تحت قوانین امنیتی استخدام شدند، و حمایت از خانواده های کسانی که بدون محاکمه بازداشت شده بودند، فراهم شد.

به عنوان اسقف، او علیه ایجاد "وطن" قبیله ای صحبت کرد و از شورا به عنوان سکویی برای ترغیب سرمایه گذاران خارجی برای خروج از آفریقای جنوبی استفاده کرد.

دزموند توتو با دریافت جایزه صلح نوبل در سال 1984، اولین اسقف انگلیکان سیاهپوست ژوهانسبورگ شد، زمانی که سلسله مراتب کلیسای ملی برای شکستن بن بست بین رای دهندگان سیاه و سفید مداخله کرد. او در سال 1986 اسقف اعظم کیپ تاون شد و رئیس معنوی 1.5 میلیون آنگلیکان کشور شد که 80 درصد آنها سیاه پوست بودند.

او بردباری را تبلیغ می کرد، اما همانطور که در سال 1980 به مجله قرن مسیحی اصرار داشت، "من مرد صلح هستم، اما صلح طلب نیستم."

او در مصاحبه‌ای در اوایل دهه 1980 گفت: «سیاه‌پوستان باور نمی‌کنند که خشونت را وارد وضعیت می‌کنند. آنها معتقدند که وضعیت از قبل خشونت آمیز است.»

او در مصاحبه‌ای دیگر گفت: «من هرگز به کسی نمی‌گویم که اسلحه را بردارید، اما برای مردی که اسلحه را برمی‌دارد دعا می‌کنم، دعا کنید که او کمتر از آنچه در غیر این صورت ممکن بود ظلم کند، زیرا او یک عضو جامعه است، ما باید تصمیم بگیریم: اگر این جنگ داخلی تشدید شود، باورهایمان چه خواهد بود؟»

او شجاعت شخصی خود را در سال 1985 نشان داد، زمانی که هنوز یک اسقف بود، به نجات یک خبرچین پلیس سیاه‌پوست از دست گروهی در دودوزا، یکی از شهرستان‌های آفریقای جنوبی کمک کرد.

اسقف اعظم توتو همچنین علیه سیاست رئیس جمهور رونالد ریگان مبنی بر "تعامل سازنده" صحبت کرد که هدف آن نشان دادن بی طرفی در امور داخلی آفریقای جنوبی برای آنچه گفته می شود اهداف استراتژیک است.

او گفت: «بی‌طرف بودن در واقع به این معناست که قبلاً با وضعیت موجود طرف گرفته‌ایم. وقتی مقامات آفریقای جنوبی مادران و کودکان بی پناه را از خانه هایشان بیرون می‌کنند و اجازه می‌دهند در باران زمستانی بلرزند، چگونه می‌توانی بی‌طرف بمانی؟»

او حتی در سال های بعد نیز به همان اندازه صریح بود. در سال 2003 او از دولت خود به دلیل حمایت از رئیس جمهور زیمبابوه، رابرت موگابه، که سابقه طولانی در نقض حقوق بشر داشت، انتقاد کرد.

در سال 2010، او با استناد به مبارزه آفریقای جنوبی علیه آپارتاید در انتقاد از سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی ها، از یک گروه اپرای کیپ تاون که در حال تور هنری بود، درخواست کرد که در اسرائیل برنامه  اجرا نکند. او گفت که برنامه «پورگی و بس» این شرکت باید به تعویق بیفتد «تا زمانی که دوستداران هنری  اپرای اسرائیلی و فلسطینی منطقه فرصت برابر و دسترسی نامحدود برای حضور در اجراها داشته باشند».

مرد بخشش
اسقف اعظم توتو نویسنده کتاب های بسیاری از جمله مجموعه هایی از خطبه ها و سخنرانی های خود، کتاب های مصور کودکان و آثار آینده نگر درباره آفریقای جنوبی مانند "خدا یک رویا دارد: چشم اندازی از امید برای زمان ما" (2004) و ..... را نوشت .

اسقف اعظم توتو در سفرهای مکرر خود به خارج از کشور در دوران آپارتاید هرگز از فشار بر پرونده تحریم ها علیه آفریقای جنوبی دست برنداشت. دولت سفیدپوستان در پاسخ  دو بار پاسپورت او را باطل کردند و او را مجبور کرد با مدرکی که تابعیت او را "نامشخص" توصیف می کرد، سفر کند.

اما به‌عنوان نویسنده کتابی با عنوان «آینده‌ای بدون بخشش» در سال 1999، او در بخشش دشمنانش سخاوتمند بود و زمانی که دولت کلرک در سال 1989 گام‌هایی برای پایان دادن به آپارتاید برداشت، اسقف اعظم توتو از اولین کسانی بود که از چشم‌انداز تغییر استقبال کرد. .

او در سال 1990 گفت: «اتفاق خارق‌العاده‌ای در آفریقای جنوبی رخ داده است، و بدون شک به خاطر شجاعت رئیس جمهور کلرک است. ما اینجا کسی را داریم که بالاتر از آن چیزی است که ما انتظار داشتیم. در برخی موارد مجبور شدیم خود را نیشگون بگیریم تا مطمئن شویم آنچه را که می‌بینیم واقعا می‌بینیم.»

با این حال، زمانی که کمیسیون حقیقت و آشتی یافته های نهایی خود را در سال 2003 منتشر کرد، نقش اسقف اعظم توتو واضح بود. این سازمان به دولت نسبت به صدور عفو عمومی برای عاملان جنایات آپارتاید هشدار داد و از شرکت‌های تجاری خواست تا با دولت در پرداخت غرامت به میلیون‌ها سیاهپوست قربانی شده توسط دولت اقلیت سفیدپوست سابق بپیوندند.

 

در ادامه این گزارش آمده است که آقای دکلرک آگاهانه اطلاعاتی را از کمیسیون در مورد تخلفات دولتی پنهان کرده است و این کمیسیون اتهامات علیه حزب آزادی اینکاتا مستقر در زولو، دومین حزب بزرگ سیاه پوست آفریقای جنوبی را که برتری طلبان در قتل عام صدها نفر در اوایل دهه 1990 موثر بودند را تکرار کرده و آنها را به همکاری با سفیدپوستان متهم کرده است. 

اسقف اعظم توتو رسماً در سال 2010 از وظایف عمومی بازنشسته شد. یکی از آخرین حضورهای مهم او درمیان مردم  آن سال بود، زمانی که آفریقای جنوبی میزبان جام جهانی بود.

اما او به طور کامل از انظار عمومی عقب نشینی نکرد. در ژوئن 2011، او به میشل اوباما در استادیوم جدید کیپ تاون که برای مسابقات امده بود ملحق شد، جایی که او در طی یک تور در جنوب آفریقا، آمادگی جسمانی را تبلیغ می کرد.

President Barack Obama presented the Presidential Medal of Freedom to Archbishop Tutu at the White House in 2009.

رئیس جمهور باراک اوباما در سال 2009 مدال آزادی ریاست جمهوری را به اسقف اعظم توتو در کاخ سفید اهدا کرد.


داخل استادیوم خانم اوباما برای انجام چند تمرین بر روی زمین رفت  و اسقف اعظم توتو که به نظر می‌رسید مایل به پیوستن بود،  بر روی زمین  همین کار را کرد.

اسقف اعظم توتو گاه به گاه به کانون توجهات حمله می کرد، حتی زمانی که ناتوان تر می شد.

در سال 2021، در حالی که او به 90 سالگی خود نزدیک می‌شد، در حالی که اطلاعات نادرست درباره واکسن‌های ویروس کرونا در حال چرخش بود، بحث‌های تندی را مطرح کرد.

او گفت: "چیزی برای ترس وجود ندارد." « با واکسن زدن اجازه ندهید کووید-19 همچنان کشور ما و جهان ما را ویران کند. ."

 

برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر

نیویورک تایمز


نظرات کاربران


@