اردن

شکاف در خانواده پادشاهی

تاریخ انتشار : ۰۴:۱۸ ۱۶-۰۱-۱۴۰۰

در این بیانیه ، شاهزاده گفت که به او اطلاع داده شده است که به دلیل شرکت در جلساتی که پادشاه مورد انتقاد قرار گرفته مجازات می شود ، هرچند که خود وی را به عنوان منتقد مستقیم متهم نکردند. وی گفت: وی به رئیس ارتش گفت: "من مسئول شکست دولت ، فساد اداری و بی کفایتی نیستم که در 15 تا 20 سال گذشته در ساختار حکومتی ما رایج بوده و بدتر شده است. من مسئولیتی در قبال عدم ایمان مردم به نهادهای خود ندارم. آنها مسئول هستند. "

تبریز امروز:

مقامات اردنی در جریان تحقیقات "امنیتی" در میان شایعات توطئه علیه ملک عبدالله دستگیر شدند
اعضای ارشد دولت و کاخ اردن روز شنبه به دلیل "دلایل امنیتی" در میان شایعات مبنی بر هدف قرار دادن ملک عبدالله در یک توطئه کودتا ، دستگیر شدند ، ولیعهد سابق در این تلاش نقش داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس (خبرگزاری آسوشیتدپرس) ، خبرگزاری دولتی اردن پترا گزارش ها مبنی بر بازداشت یا حبس خانگی شاهزاده حمزه ، برادر ناتنی پادشاه اردن ، عبدالله دوم را تکذیب کرد.

با این حال ، شاهزاده حمزه در بیانیه فیلم ضبط شده به رادیو عمومی بی بی سی انگلیس ، گفت او اوایل روز شنبه رئیس ارتش کشور با او دیدار کرد و به او گفت "من اجازه بیرون رفتن ، ارتباط با مردم یا ملاقات با آنها را ندارم." شاهزاده گفت که او از طریق اینترنت ماهواره ای صحبت می کند و بی بی سی می گوید این بیانیه را از وکیل حمزه دریافت کرده است.

در این بیانیه ، شاهزاده گفت که به او اطلاع داده شده است که به دلیل شرکت در جلساتی که پادشاه مورد انتقاد قرار گرفته مجازات می شود ، هرچند که خود وی را به عنوان منتقد مستقیم متهم نکردند. وی گفت: وی به رئیس ارتش گفت: "من مسئول شکست دولت ، فساد اداری و بی کفایتی نیستم که در 15 تا 20 سال گذشته در ساختار حکومتی ما رایج بوده و بدتر شده است. من مسئولیتی در قبال عدم ایمان مردم به نهادهای خود ندارم. آنها مسئول هستند. "

ارتش همچنین روز شنبه گفت به شاهزاده گفته شده است اقدامات انجام شده برای هدف قرار دادن "امنیت و ثبات" کشور را متوقف کند. در بیانیه ای که در آژانس خبری دولتی منتشر شد ، گفته شد كه این بخشی از تحقیقات امنیتی گسترده و مداوم است كه در آن یك وزیر سابق ، یكی از اعضای خانواده سلطنتی و افراد دیگری كه نامشان فاش نشده بازداشت شده اند.

رئیس ارتش یوسف هونیتی گزارش ها درباره دستگیری شاهزاده حمزه را تکذیب کرد اما گفت که به او گفته شده "فعالیت هایی را که برای هدف قرار دادن امنیت و ثبات اردن مورد سو استفاده قرار می گیرند متوقف کند". وی مشخص نکرد که چنین اقداماتی چیست.

دو نفر که با اوضاع آشنا بودند ، به رویترز گفتند که  نیروهای امنیتی به خانه شاهزاده حمزه رسیده اند و تحقیقات را آغاز کردند. ملک عبدالله در اقدامی که قدرت او را تثبیت کرد ، حمزه را به عنوان وارث تاج و تخت برکنار کرد.

یک مقام سابق آمریکایی با اطلاع از وقایع اردن به رویترز گفت این توطئه شامل "کودتای فیزیکی" نبوده است. در عوض ، وی گفت ، کسانی که درگیر بودند قصد داشتند اعتراضاتی را که به نظر می رسد "یک قیام مردمی با توده های مردم در خیابان" باشد با حمایت قبیله ای تحت فشار قرار دهند.

شاهزاده حمزه به عنوان یک تهدید بزرگ برای سلطنت اردن دیده نمی شود و او سالها به حاشیه رانده شده است. اما مقامات به طور فزاینده ای نگران تلاش های او برای ایجاد ارتباط با شخصیت های ناراضی در قبایل قدرتمند هستند.

در این تصویر آرشیوی که توسط آژانس خبری اردن پترا در 12 ژانویه 2012 منتشر شده است ، نشان می دهد که پادشاه اردن عبدالله ، ملکه نور مادر حمزه ، بیوه پادشاه ملک حسین و ملکه رانیا  در حال عکس گرفتن با شاهزاده حمزه ، برادر ناتنی پادشاه اردن عبدالله و همسر جدیدش پرنسس باسما اوتوم در مراسم ازدواج اسلامی در کاخ سلطنتی در امان هستند

در این تصویر آرشیوی که توسط آژانس خبری اردن پترا در 12 ژانویه 2012 منتشر شده است ، نشان می دهد که پادشاه اردن عبدالله ، ملکه نور مادر حمزه ، بیوه پادشاه ملک حسین و ملکه رانیا  در حال عکس گرفتن با شاهزاده حمزه ، برادر ناتنی پادشاه اردن عبدالله و همسر جدیدش پرنسس باسما اوتوم در مراسم ازدواج اسلامی در کاخ سلطنتی در امان هستند

این افراد معروف به هراك در هفته های اخیر خواستار اعتراض به فساد اداری بوده اند و مقامات چندین تظاهرات را سرکوب كرده و ده ها تن را بازداشت كرده اند. قبیله هایی که بر امنیت و ارتش تسلط دارند ، بستر پشتیبانی از سلطنت پادشاهی هاشمی را تشکیل می دهند.

گزارش پترا همچنین گفته بود که شریف حسن بن زید ، فرستاده سابق پادشاهی در عربستان سعودی ، و باسم ابراهیم عوض الله ، رئیس سابق دربار سلطنتی بین سالهای 2007 و 2008 ، بازداشت شد. شریف عنوانی است که به نزدیکان خانواده سلطنتی در اردن داده می شود. آژانس جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرده و از دیگر افرادی که دستگیر شده اند نامی نبرده است.

عوض الله همچنین پیش از این به عنوان وزیر برنامه ریزی و وزیر دارایی خدمت می کرد. وی پیش از آنکه در سال 2007 رئیس دربار سلطنتی شود ، در سال 2006 رئیس کابینه پادشاه بود. وی همچنین به عنوان مشاور محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان خدمت می کرد.

خبرگزاری فرانسه (خبرگزاری فرانسه) گزارش داد که عوض الله در سال 2008 پس از اینکه مورد انتقاد عمومی قرار گرفت به دلیل ادعای دخالت در مسائل سیاسی و اقتصادی بحث برانگیز استعفا داد. وی توسط برخی از اعضای پارلمان ، سایر سیاستمداران و روزنامه نگاران به دخالت در برنامه های خصوصی سازی اردن متهم شده بود.

چندین معامله چند میلیارد دلاری ، از جمله قرارداد تنها بندر اردن در عقبه ، نمایندگان وقت در آن زمان خواستار توضیح درباره پروژه های خصوصی "پنهان" شدند.

مقام سابق آمریكا گفت: "دولت آمریكا می داند كه بسام عوض الله مشاور ولیعهد عربستان است . هر ناظر باهوشی می گوید اگر شخصی كه نزدیك به عربستان است درگیر شود ، باید این موضوع را درک کند . هنوز هم ، وی گفت ، مهم نیست ، هرچند اردنی ها تلاش خواهند كرد برای جلوگیری از قطع کامل روابط با پادشاهی قدرتمند ، هرگونه درگیری با عربستان را ساکت نگه دارند.

شورای سلطنتی سعودی "حمایت کامل" خود از ملک عبدالله و کلیه تصمیماتی را که وی برای حفظ امنیت و ثبات اتخاذ کرده ابراز داشت. مصر ، لبنان و بحرین نیز به همراه عراق ، کویت و شورای همکاری خلیج (GCC) در کنار او بودند. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در نامه ای الکترونیکی گفت: "ما گزارش ها را از نزدیک دنبال می کنیم و با مقامات اردنی در ارتباط هستیم. ملک عبدالله شریک اصلی ایالات متحده است و از پشتیبانی کامل ما برخوردار است."

دستگیری مقامات عالی رتبه و اعضای خانواده سلطنتی در اردن نادر است ، که به عنوان یکی از با ثبات ترین کشورهای جهان عرب شناخته می شود. مدت زیادی است که امان متحد اصلی غربی و جزیره ای از ثبات در یک منطقه آشفته است. این کشور با اسرائیل ، سرزمین های فلسطین در کرانه باختری ، سوریه ، عراق و عربستان سعودی همسایه است.

شاهزاده حمزه ، که توسط مادرش ملکه نور برای جانشینی پدر فقیدش پادشاه حسین آماده شده بود ، از زمان برکناری وی به عنوان ولیعهد ، به بیابان سیاسی رانده شد. مقامات آگاه از اوضاع گفتند که چهره های مخالف در اطراف او تجمع کرده اند ، اقدامی که با نارضایتی شاه مشاهده شده است.

عبدالله جانشین پدرش پادشاه حسین شد که نزدیک به پنج دهه اردن را اداره کرد. سنت خاندان هاشمی اردن طبق قانون اساسی 1952 جانشینی را به پسر بزرگ تر می بخشد اما پادشاه گزینه نامگذاری برادر را حفظ می کند. عبدالله از سال 1999 بر اردن حکومت می کند و طی سالهای گذشته روابط نزدیک با ایالات متحده و دیگر رهبران غربی را تقویت کرده است و اردن متحد اصلی جنگ علیه گروه تروریستی داعش بود.

اقتصاد کشور توسط ویروس کرونا ویران شده است. اردن با حدود 10 میلیون نفر جمعیت نیز میزبان بیش از 600000 پناهنده سوری است.

آژانس اطلاعاتی قدرتمند اردن ، با نفوذ فراگیر در زندگی عمومی ، از زمان وضع قوانین اضطراری در ابتدای شیوع ویروس کرونا در سال گذشته ، که به گفته گروه های مدنی ، حقوق مدنی و سیاسی را نقض می کند ، نقش عمومی بیشتری را ایفا کرده است.

شاهدان گفتند که پلیس ضد شورش اردن ماه گذشته اعتراضات خود را در امان و سایر شهرهای فراخوانده شده به مناسبت دهمین سالگرد تظاهرات دموکراسی خواهی بهار عربی متوقف کرد و مقامات ده ها فعال را بازداشت کردند.

اردن در سال 1994 با اسرائیل صلح کرد ، اما روابط در سالهای اخیر متشنج بوده است ، بیشتر به دلیل اختلافات مربوط به درگیری اسرائیل با فلسطینیان. اردن محل زندگی بیش از 2 میلیون آواره فلسطینی است که بیشتر آنها تابعیت اردن را دارند.


نظرات کاربران


@