درون و برون سعی آنتونی برای نمایش است

مجسمه های آنتونی گورملی؛ تلاشی برای پیوند بود و نبود

تاریخ انتشار : ۲۰:۳۲ ۱۵-۰۷-۱۳۹۹

تلاشی برای تحقق بخشیدن به مکانی در آن طرف ظاهر ؛ جایی که همه ما زندگی می کنیم ؛ تلاش مجسمه سازی است که در دنیای درون خود سیر می کند ....گورملی در سال 1994 با فیلد برای جزایر انگلیس برنده جایزه ترنر شد. از او نقل شد که وی گفت: "شرمنده و مقصر بود که برنده شد ... در لحظه برنده شدن معنایی وجود دارد که دیگران کمرنگ شده اند. من هنرمندانی را می شناسم که به دلیل ناامیدی به طور جدی از بین رفته اند."

تبریز امروز:

 

آنتونی مارک دیوید گورملی ، متولد 30 آگوست 1950  مجسمه ساز انگلیسی است. از کارهای وی می توان به فرشته شمال اشاره کرد ، یک مجسمه در گیتسهد در شمال انگلیس ، که در سال 1994 سفارش و در فوریه 1998 ساخته شد. مکانی دیگر مانند ساحل کراسبی در نزدیکی لیورپول محل نمایش آثار عمیق اوست . نصب سایت چند بخشی که اولین بار در لندن در سال 2007 ، در حوالی میدان مدیسون در شهر نیویورک ، در سال 2010 ، در سائو پائولو ، برزیل ، در سال 2012 و در هنگ کنگ در سالهای 16-2015 به نمایش درآمد.

در سال 2008 روزنامه دیلی تلگراف در فهرست "100 قدرتمندترین صاحبان فرهنگ بریتانیا" گورملی را در رتبه 4 قرار داد. 

گورملی کوچکترین فرزند از هفت کودکی بود که از مادری آلمانی و پدر ایرلندی تبار به دنیا آمد. پدربزرگ پدری او یک کاتولیک ایرلندی بود که در والسال در استافوردشایر ساکن شد.  وطن اجدادی خانواده گورملی در اولستر شرق دونگل و تایرون غربی بود ، بیشتر مردم در هر دو شهر سیتی و استرابن از نژاد دونگال بودند. گورملی اظهار داشته است كه والدین وی حرف اول وی "AMDG" را برای استنباط Ad maiorem Dei gloriam - "برای جلال بزرگتر خدا" انتخاب كردند. گورملی در یک خانواده کاتولیک رومی بزرگ شد و در حومه باغ همپستد زندگی می کرد. وی قبل از خواندن باستان شناسی ، مردم شناسی و تاریخ هنر در کالج ترینیتی ، کمبریج ، از سال 1968 تا 1971 در کالج آمپلفورت ، یک مدرسه شبانه روزی بندیکتین در یورکشایر حضور یافت. وی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیین بودا در فاصله سالهای 1971 تا 1974 به هند و سریلانکا سفر کرد. وی پس از تحصیل در مدرسه هنر مارتین و گلداسمیت در لندن از سال 1974 ، تحصیلات خود را با دوره تحصیلات تکمیلی در رشته مجسمه سازی در دانشکده هنرهای زیبا اسلید ، کالج دانشگاه لندن ، بین سالهای 1977 و 1979 به پایان رساند.

در حالی که در اسلید  Slade بود ، وی با ویکن پارسونز ملاقات کرد که قرار بود دستیار وی باشد. او در سال 1980 همسر وی و همچنین یک هنرمند موفق در نوع خود شد . گورملی درباره او گفت: برای 15 سال اول او دستیار اصلی من بود. او تمام قالب های بدن سازی را انجام داد ... من فکر می کنم بسیاری از افسانه ها وجود دارد که نشان می دهد هنر توسط مردان معمولاً ساخته می شود ... من واقعاً از اینکه چنین حامی قوی ای  و عاشق ، و همکار هنرمند دارم؛ احساس خوشبختی و خوشبختی می کنم ،این زوج دارای سه فرزند ، یک دختر و دو پسر هستند.

کار حرفه ای گورملی با یک نمایشگاه انفرادی در گالری هنری وایت چاپل در سال 1981 آغاز شد. تقریباً تمام کارهای او بدن انسان را به عنوان موضوع اصلی در نظر می گیرد و بدن خود را در بسیاری از آثار به عنوان پایه  فلز مورد استفاده قرار می دهد.

گورملی کار خود را اینگونه توصیف می کند: "تلاشی برای تحقق بخشیدن به مکانی در آن طرف ظاهر ؛ جایی که همه ما زندگی می کنیم."  بسیاری از کارهای او بر اساس قالب هایی است که از بدن خودش گرفته شده است ، یا "نزدیکترین تجربه ماده ای که من من و تنها بخشی از جهان مادی را که در آن زندگی می کنم ، خواهم داشت. " کار او تلاش می کند تا بدن را نه به عنوان یک شی بلکه یک مکان و در ساخت آثاری که فضای یک بدن خاص را برای شناسایی یک شرایط محصور می کند ، درمان کند. بدن موضوع مشترک بین همه انسانها اثر نمادین نیست بلکه نمایه ای است - اثری از یک واقعه واقعی از یک بدن واقعی در زمان.

در بی ینال سال 2006 سیدنی ، میدان آسیایی گورملی برگزار شد ، نصب 180،000 مجسمه کوچک خاک رس که توسط 350 روستایی چینی در عرض پنج روز از 100 تن رس قرمز ساخته شده است. استفاده از آثار دیگران نظر جزئی را جلب کرد.  همچنین در سال 2006 ، سوختن انسان متروکه به ارتفاع 25 متر از گورملی ، اوج Margate Exodus را تشکیل داد. 
در سال 2007 ، نمایشگاه Gormley's Event Horizon ، متشکل از 31 مجسمه در اندازه واقعی و بدن از نظر آناتومیکی درست ، چهار مجسمه از چدن و ​​27 مورد از فایبرگلاس ، در بالای ساختمان های برجسته در امتداد کرانه جنوبی لندن نصب شد و این مجسمه ها در مکان های اطراف شهر نیویورک نیز نصب شدند. میدان مدیسون در سال 2010. گورملی درباره سایت نیویورک گفت که "در محیط متراکم منهتن ، سطح تنش بین افراد قابل لمس ، قابل درک و قابل تصور به دلیل تراکم و مقیاس ساختمان ها افزایش می یابد" و در این زمینه ، این پروژه باید "خط آسمان را فعال کند تا مردم را به اطراف خود ترغیب کند. در این فرایند جستجو ، یافتن ، ممکن است شخص موقعیت خود را در جهان دوباره ارزیابی کند و از وضعیت خود آگاه شود. تعبیه شده است. " منتقد هوارد هال گفت که" با استفاده از تغییر فاصله و همراهی مقیاس در داخل بافت شهر ، [رویداد افق] استعاره ای از زندگی شهری ایجاد می کند و همه این موارد متناقض است. 


در سال 2012 ، گورملی ساخت مجسمه هایی را شروع کرد که می توان آنها را "کوبیسم دیجیتال" نامید. از طریق مکعب های فولادی جامد ، شکل انسان به مجموعه ای از حالت ها و حالت های مختلف تبدیل می شود ، با جسارت در یک فضای گالری سفید ایستاده است.


در 6 سپتامبر 2015 ، مکان دیگری 10 سالگی خود را در ساحل کراسبی در لیورپول دید. صحبت از تولد 10 سالگی آنهاست. او می گوید من فقط از چنگالها خوشحالم!

هر زمان که من آنجا هستم ، دقیقاً مانند هر بازدید کننده دیگر ، شوق برم می دارد که با دیدن جریان موج و از بین رفتن تعداد بیشتری از آنها کمی طولانی تر بمانید. و سپس تشویق می شوم که بیشتر منتظر بمانم  تا زمانی که دوباره مجسمه ها آشکار شوند. 

در سپتامبر 2015 ، اولین مجسمه خود را گورملی در نیوزیلند نصب کرد. Stay مجسمه هایی از فرم چدن یکسان هستند که اولین آنها در رودخانه آون در شهر مرکزی کریستچرچ نصب شده و مجسمه دیگر در اوایل سال 2016 در یک مرکز هنری دیگرنصب شده است.

گورملی حامی نقاشی در بیمارستان ها است ، خیریه ای است که هنر بهداشت و مراقبت های اجتماعی را در انگلستان ، ولز و ایرلند شمالی فراهم می کند. 

در سال 2017 ، گورملی سرپرستی "درون " را بر عهده داشت ، نمایشگاهی در مرکز کرانه جنوبی لندن ، ارائه شده توسط Koestler Trust که آثار هنری زندانیان ، بازداشت شدگان و مجرمان سابق را نشان می دهد. علاوه بر این ، او جایزه سالانه گروه آنها را نیز با موضوع "درون" داوری کرد.

در سال 2019 ، گورملی با نمایشگاه "بی نظیر" سایت خاص چشم انداز ، جزیره دلوس را با "فرم بدن" آهنی دوباره احیا کرد.، این اولین بار است که یک هنرمند محوطه باستان شناسی دلوس را از زمان سکونت در این جزیره در 5000 سال پیش تصرف می کند و اولین بار یک هنر معاصر است. این نصب به اتفاق آرا توسط شورای باستان شناسی یونان از وزارت فرهنگ به تصویب رسیده است تا در دلوس ، میراث جهانی یونسکو انجام شود. در گفتگویی در باره این نمایشگاه آنتونی گورملی اظهار داشت: "من بدن را به عنوان مکانی تشویق می کنم که همدلی را در آن طرف ظاهر نشان دهد: یعنی آن احساسی که دارد" . وی 29 مجسمه را که طی بیست سال گذشته ساخته شده است نصب کرد ، از جمله 5 اثر جدید که به ویژه توسط سازمان نئون سفارش داده شده است ، هر دو در حاشیه و یکپارچه در میان سایت باستان شناسی موزه دلوس و متحرک سازی ویژگی های زمین شناسی و باستان شناسی جزیره.

در سال 2020 تأیید شد که گورملی مجسمه ای را برای کلاژ کیرکلس "وام" می دهد تا در بالای ساختمان جدید خود در خانه پایونیر در شهر تولد خود ، دیوسبری به عنوان بخشی از یک بازسازی بزرگ در شهر ، قرار بگیرد.

در سال 2017 آکادمی سلطنتی از گورملی دعوت کرد تا امکانات واقعیت مجازی (VR) را در نظر بگیرد.  در سال 2019 با همکاری ستاره شناس پریاموادا ناتاراجان او یک تجربه VR به نام لوناتیک تولید کرد که به بیننده اجازه می دهد تا به صورت مجازی از بر اساس تصاویر مدارگرد شناسایی ماه ناسا؛ به ماه سفر کند و بر فراز سطح آن پرواز کند ، . 

گورملی در سال 1994 با فیلد برای جزایر انگلیس برنده جایزه ترنر شد. از او نقل شد که وی گفت: "شرمنده و مقصر بود که برنده شد ... در لحظه برنده شدن معنایی وجود دارد که دیگران کمرنگ شده اند. من هنرمندانی را می شناسم که به دلیل ناامیدی به طور جدی از بین رفته اند." 

 گزارش از کاوه وحیدی آذر

نظرات کاربران


@