افریقا

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی برنده جایزه صلح نوبل

تاریخ انتشار : ۰۸:۳۷ ۱۹-۰۷-۱۳۹۸

وی در اقدامی که باعث تعجب در منطقه شاخ بلند آفریقا شد ، گفت که اتیوپی توافقنامه صلح با اریتره را می پذیرد و به یکی از طولانی ترین درگیری های آفریقا پایان می دهد.... ابی احمد یک اقدام متفاوت سیاسی را به اجرا دراورد ،وی ده ها هزار زندانی را آزاد کرد ، ازآزادی احزاب و گروههای مخالف که ممنوع شده بودند استقبال کرد و به تخلفات و سوء استفاده های گذشته اعتراف کرد. مردم نظرات خود را آزادانه در رسانه های اجتماعی ابراز کردند و وی اعلام کرد که اتیوپی انتخابات آزاد و عادلانه را در سال 2020 برگزار می کند. این کشور یکی از معدود کشورهایی از نظر تعادل جنسیت در جهان است که یک رئیس جمهور زن در آن حاکم است که تنها رییس جمهور زن در افریقا است. گروه های رسانه ای سال گذشته اظهار داشتند ، برای اولین بار اتیوپی هیچ روزنامه نگار در زندان نداشت.

تبریز امروز:

ابی احمد

 ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی ، به خاطر تلاش های خود برای پایان دادن به درگیری طولانی مدت مرزی کشورش با اریتره ، جایزه صلح نوبل سال 2019 را دریافت کرد.

موسسه نوبل نروژ روز جمعه همچنین از "اصلاحات مهم" که ابی ، رهبر اتیوپی از آوریل سال 2018 آغاز کرده بود ، تقدیر کرد.

رئیس کمیته جایزه بریت ریس-اندرسن گفت: برخی  ممکن است اهدا جایزه را زود تصور کنند ، اما "اکنون زمان آن است که تلاش های ابی احمد شناخته و تشویق گردد."

ابی ، 43 ساله ، پس از فشار گسترده اعتراضات بر ائتلاف حاکم که مدت طولانی برمسند قدرت بودند و به یکی از سریعترین اقتصادهای جهان صدمه زده بودند ، به مسند قدرت رسید. جوانترین رهبر آفریقا به سرعت اعلام کرد اصلاحات چشمگیر و قول داده اش را آغازمی کند .

وی در اقدامی که باعث تعجب در منطقه شاخ بلند آفریقا شد ، گفت که اتیوپی توافقنامه صلح با اریتره را می پذیرد و به یکی از طولانی ترین درگیری های آفریقا پایان می دهد.

طی چند هفته ، رهبر اریتره ، به بازدید از آدیس آبابا رفت و پیوندهای ارتباطی و حمل و نقل ترمیم شد. برای اولین بار در دو دهه ، مردم می توانند ، خانواده های خود را در آن سوی مرزها ملاقات کنند .

بهبود روابط منجر به لغو تحریم های سازمان ملل متحد علیه اریتره شد. اما به نظر می رسد اصلاحات اتیوپی در اریتره که از آن زمان تاکنون پست های مرزی اش با همسایه اش بسته نشده ، الهام بخش نیستند.

 ابی یک اقدام متفاوت سیاسی را به اجرا دراورد ،وی ده ها هزار زندانی را آزاد کرد ، از احزاب و گروههای مخالف که ممنوع شده بودند استقبال کرد و به تخلفات و سوء استفاده های گذشته اعتراف کرد. مردم نظرات خود را آزادانه در رسانه های اجتماعی ابراز کردند و وی اعلام کرد که اتیوپی انتخابات آزاد و عادلانه را در سال 2020 برگزار می کند. این کشور یکی از معدود کشورهایی از نظر تعادل جنسیت در جهان است که یک رئیس جمهور زن در آن حاکم است که تنها رییس جمهور زن  در افریقا است. گروه های رسانه ای سال گذشته اظهار داشتند ، برای اولین بار اتیوپی هیچ روزنامه نگار در زندان نداشت.

نخست وزیر جدید همچنین از گشایش در اقتصاد کاملاً کنترل شده اتیوپی خبر داد و گفت از سرمایه گذاری خصوصی در بخش های بزرگ دولتی استقبال می شود - روندی که به آرامی ادامه می یابد.
 

نظرات کاربران


@