نگاهی به نقاشی یک گلدان چینی

لحظاتی با گلدان چشمه کوهستانی جید امپراطور چیان لانگ + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۷:۵۰ ۰۶-۰۶-۱۳۹۸

تصویر روی این گلدان از مجموعه آثار کلکسیون امپراطور چیان لانگ - شبیه به یک نقاشی پیمایشی و گرد است که منطقه ای را که قرن ها مورد علاقه حاکمان چینی بوده است را به تصویر می کشد ، امپراطور چیان لانگ می گفت که آب کوهستان های چشمه جید در غرب پکن ، بهترین آب در زمین است - وی تاکید داشت که هر روز از آن آب به قصر امپراطوردر پکن بیاورند ، و همچنین هر زمان و هر کجا که در شکار یا گردش بود باید از آن آب همراه داشته باشند.

تبریز امروز:

  جید گلدان چینی چشمه کوهستانی

تصویر روی این گلدان از مجموعه آثار کلکسیون امپراطور چیان لانگ - شبیه به یک نقاشی پیمایشی و گرد است که منطقه ای را که قرن ها مورد علاقه حاکمان چینی بوده است را به تصویر می کشد ،

 

امپراطور چیان لانگ می گفت که آب کوهستان های چشمه جید در غرب پکن ، بهترین آب در زمین است - وی تاکید داشت که هر روز از آن آب به قصر امپراطوردر پکن بیاورند ، و همچنین هر زمان و هر کجا که در شکار یا گردش بود باید از آن آب همراه داشته باشند.

چی فان تسانگ رئیس سرامیک و آثار هنری چینی در کریستی می گوید: "این اغراق نیست که بگوییم  چشمه کوهستانی جید منبع زندگی خانواده سلطنتی بود." در واقع ، برنجی که از آب چشمه کوهستانی جید پرورش داده می شد از چنان کیفیت بالایی برخوردار بود که صرفاً برای مصرف سلطنتی مورد استفاده واقع می گردید.

گلدان چینی

این گلدان بسیار نادر یانگ چای ، که منظره حاشیه چشمه کوهستانی را به تصویر می کشد ،  قطعاً یک اثر ویژه و ارزشمند برای امپراطور چیان لانگ در استفاده روزمره بود. این گلدان یکی از معدود کارهای کوچک و منحصر به فرد چینی یانگ چایyangcai بود که در سال های اولیه سلطنت چیان لانگ Qianlong ساخته شد.

 

چینی های این تیپ قرار نبود برای استفاده روزمره و همچنین به عنوان هدایای سلطنتی ساخته شوند ، بلکه ساخت آنها برای قرار گرفتن در مجموعه آثار هنری امپراطور ، در کنار سایر عتیقه ها و قطعات یشم مورد علاقه وی بودند.

An extremely rare imperially inscribed yangcai  ‘landscape’ vase, Qianlong six-character seal mark in underglaze blue and of the period (1736-1795). 7½ in (19.1 cm) high.

گلدان چشم انداز چشمه کوهستانی جید  یانگ چای yangcai ، ساختاری و کاری بسیار نادر و دارای نشانه مهر و موم شش شخصیت و جایگاه چیان لانگ با رنگ آبی و زیر آبی دوره سال های 1736-1736و با ارتفاع  19.1 سانتی متر ساخته شده است.

تسانگ می گوید: " لکه های برجسته ایجاد جلب توجه می کند" که  بیننده را فوراً وارد صحنه کوه می نماید. این نوع مینا به عنوان یانگ چای [به معنای واقعی کلمه به عنوان ‘رنگ های خارجی’ ترجمه شده است) شناخته می شود ، که نوعی نوآوری بود که از اروپا معرفی شده بود.

‘نتیجه دقیقاً مثل نقاشی روغنی است ، اما روی یک سطح چینی منحنی و نه بوم. همانطور که یکی گلدان را می چرخاند ، این اثر بسیار شبیه به باز کردن یک نقاشی از دستبند است. بیننده می تواند منظره ای بکر و رنگارنگ وصلب را روی یک کشتی سه بعدی تحسین کند. "

در حالی که قرن گذشته چشمه کوهستانی جید محلکوشک ها و باغ های سلطنتی بوده است ، در بین همه حاکمان چین احتمالاً چیان لانگ بود که چشمه کوهستانی جید را بیشتر از همه گرامی می داشت.  در روی گلدان گزیده ای از خوشنویسی را  شعری است که او به عنوان یک شاهزاده جوان در سال 1729 به نام "جشن برداشت محصول پاییز هنگام سفر به چشمه کوهستانی جید" نوشت. در آن ،چیان لانگ اعلام می کند که چقدر جشن برداشت محصول پائیزه لذت بخش است

گلدان چینی چشمه کوهستانی جید

 

تسانگ می گوید: "کوه های به سبک" آبی-سبز " تصویر کلاسیک چینی را ارائه می دهند. مجتمع های معماری نه تنها در مینا کاری ، بلکه در به تصویر کشیدن با شکوه ، معماری که چشم انداز خطی نیز دارند: تکنیکی است که توسط یهودی های اروپایی در نقاشی دادگاه وارد شدند. این متخصص می گوید: "ترکیب کلی یک ترکیب کاملاً متعادل است."

حتی پس از سقوط سلسله چینگ در سال 1912 ، چشمه کوهستانی جید  مکان مهمی باقی ماند. این مکان برای اقامتگاه ها و دفاتر مقامات عالی رتبه و پرسنل ارتش محفوظ بود به عنوان مثال ، مائو تسه دونگ و چو ئن لای ، هر دو در یک نقطه زندگی می کردند.

تسانگ اظهار می دارد: " چشمه کوهستانی جید نقش برجسته ای در تاریخ ملت بازی کرده است." ‘این گلدان تقریباً سه قرن پیش تحسین امپراطور چیان لانگ را برانگیخت و امروز همچنان هنرمندان و صاحبان فن را خیره می کند ."

 

گزارش و ترجمه توفیق وحیدی آذر

 

 

نظرات کاربران


@