ریاضی دان فقید سرزمین ما

مریم میرزاخانی حکایتی در کتاب کودکان دنیا

تاریخ انتشار : ۰۳:۵۴ ۲۵-۰۴-۱۳۹۸

مریم میرزاخانی دانشمند جوان ایرانی در 24 تیرماه (14 جولای 2017 ) در 40 سالگی در بیمارستان استنفورد کالیفرنیا در گذشت، زندگی او ماجرای داستان های کودکان دنیا شده است. اخیرا کاریل هارت در کتابش برای کودکان او را در ردیف زنان تاثیرگذار جهان برای دختران و نوجوانان قرار داده است.

تبریز امروز:

Caryl Hart, Children's Author

"دختران می توانند هر کاری را انجام دهند"، یک کتاب تصویری به زبان انگلیسی است که توسط "کاریل هارت" نوشته شده و توسط علی پای به تصویر درآمده است.

این یک کتاب در مورد همه چیزهایی است که دختران می توانند آنها را انجام دهند و در مورد برخی از چیزهایی که آنها ممکن است بعد از گذشت زمان و رشد و تلاش به انجام آنها نایل شوند. این یک کتاب در مورد رویاها است و برای نشان دادن به کودکان که رویاهای آنها قابل دستیابی است، این کتاب شامل مجموعه زنان الهام بخش است - زنانی که زندگی می کنند و زندگانی هایی که کودکان ما می توانند در مورد آنها رویاهای خود را بسازند

در این کتاب، ما به بچه ها می گوییم که برخی از دختران ریاضی را دوست دارند، اما چقدر در مورد ریاضیدانان زن شنیده اند؟

مریم میرزا خانی- Maryam Mirzakhani

اما من مطمئن هستم که شما تمام ریاضی دانهایی را که می شناسید، مرد هستند ، در یک جستجوی سریع در اینترنت و گوگل کردن ارشمیدس ، نیوتن ،اینشتین، فیثاغورث و ..... را پیدا می کنید و سپس عکس های آنها را . 
اما در کمال تعجب اسم دو زن نیز در این میان پیدا می شود " آدا لاولیس" Ada Lovelace زنی که آلگوریتم های محاسباتی را در 1850 ارائه کرد که می توان اولین برنامه نویس کامپیوتر نیز به او گفت. سپس "سوفی جرمین" Sophie Germain   که در آخرین کارهای قضیه فارما بود. اما آنها اکنون تبدیل به شخصیت های تاریخی شده اند.

برای الهام بخشیدن به دختران دنبال کسی می گشتم که بتواند ریاضیات امروز را نشان دهد. کسی که جوان است و بچه ها می توانند او را شناسایی کنند و بدنبالش باشند.    

من برای اولین بار در مورد "مریم میرزاخانی" فقط پس از مرگ او از سرطان در سال 2017 شنیده ام. او تنها 40 سال داشت، که خبر مرگش من را به عنوان بشدت متلاشی کرد. البته، هر مرگ، به خصوص در سن جوانی، بسیار دردناک است، اما او ذهن من را درگیر کرد. مریم میرزاخانی یکی از ریاضیدانان برجسته ایرانی بود که در دانشگاه استنفورد در آمریکا کار میکرد. عکس او که مقاله را همراهی می کرد، اعتماد به نفس، زنی با سیمای روشن که کاملا طبیعی بود. طبیعی و معمولی بودن و سادگی قیافه اش من را بشدت تحت تاثیر قرار داد.

ماجرای زندگی او یک ماجرای قدیمی از گذشته یا زندگی یک آکادمیسین تحت فشار نبود، او یک انسان عادی بود که در ریاضیات درخشان بود. او آنچنان فوق العاده بود که اولین زن بود که مدال فیلد را در ریاضی به دست آورد و کارهایش را بر روی چیزهای فوق العاده جادویی مانند هندسه هیپربولیک، نظریه ارگودیک و سایر چیزهای مغزی که تنها افراد باهوش و هوشمند فوق العاده ریاضی دان آن را درک می کردند، متمرکز ساخته بود . من یکی از این افراد نیستم، اما من در ریاضی را  در مدرسه دوست داشتم و باور دارم که ریاضی موضوع جذابی برای لذت بردن بود، اگر افرادی مانند مریم وجود داشته باشد.

و به همین دلیل مریم میرزاخانی سزاوار قرار دادن در گالری ما زنان الهام بخش است.

 

 


نظرات کاربران


@